Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) opublikowała unikatowy film, na którym widać, jak Słońce przykryte przez Księżyc "spaceruje" po naszej planecie. To niesamowite zaćmienie zarejestrowała sonda DSCOVR, która na co dzień ostrzega przed burzami magnetycznymi.
Specjalna amerykańska sonda kosmiczna DSCOVR, której misja polega na obserwacjach Ziemi i badaniu pogody kosmicznej, zarejestrowała najważniejsze astrologiczne zdarzenie tego tygodnia: całkowite zaćmienie Słońca. Na powyższym filmie widać, jak cień Księżyca sunie po naszej planecie.
Ważna misja
DSCOVR została wystrzelona przez prywatną firmę kosmiczną Space X w lutym 2015 r. Krąży po orbicie Lissajous, między Ziemią a Słońcem. 9 marca z odległości miliona kilometrów zarejestrowała za pomocą specjalnej kamery polichromatycznej (EPIC), jak Księżyc całkowicie zasłonił słoneczną tarczę. Przyćmiona gwiazda rzucała cień na naszą planetę od Indonezji po Alaskę.
Ale to nie robienie zdjęć Ziemi jest głównym zadaniem satelity. Przede wszystkim ostrzega przed obłokami plazmy wyrzucanymi przez Słońce, które mogą dotrzeć do Ziemi i stworzyć zagrożenie dla jej sztucznych satelitów i sieci energetycznych.
Poza tym DSCOVR stale obserwuje nasłonecznioną stronę naszej planety, przez co stanowi unikalny punkt do badań klimatu i atmosfery.
Kolejne zaćmienia
A już kolejne zaćmienie Słońca, które poruszy cały świat, wystąpi pierwszego września 2016 roku w południowej Afryce i na Madagaskarze. 26 lutego 2017 roku zaćmienie pojawi się w południowej części Chile i Argentyny oraz w Afryce, m.in. w Angoli, Zambii i Demokratycznej Republice Konga. Następne zaćmienie wystąpi 21 sierpnia 2017 roku i będzie widoczne dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
W Polsce zaćmienie Słońca będzie widoczne dopiero 21 czerwca 2020 r. Niestety, będzie ono bardzo płytkie i da się je dostrzec jedynie na części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Poniżej publikujemy jeszcze film prezentujący ostatnie zaćmienie z pokładu samolotu nad Alaską:
WOOOOW! Today\\\\\\\\\'s total Solar eclipse from Alaska Airlines Flight 870! https://www.youtube.com/watch?v=YBoa81xEvNA Opublikowany przez Severe Weather Europe na 9 marca 2016
Autor: mar/jap / Źródło: NOAA/NASA