Cielęta jak ludzie. Bywają optymistami i pesymistami

[object Object]
Krowy przeżyły huragantvnmeteo.pl
wideo 2/6

Cielaki są bardziej podobne do ludzi, niż sądziliśmy. Z obserwacji przeprowadzonych przez Kanadyjczyków wynika, że mają indywidualne osobowości - potrafią być optymistyczne lub pesymistyczne.

Benjamin Lecorps, doktorant Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) w Kanadzie, przeprowadził wraz z zespołem badania na temat zachowań cieląt. Wyniki opublikowano w "Scientific Reports", internetowej otwartej platformie publikacji naukowych.

Krowy jak ludzie

"Rezultaty sugerują, że bardziej pesymistycznie nastawione zwierzęta reagują mocniej na emocjonalne wyzwania, być może dlatego, że spodziewają się gorszych wydarzeń niż inne cielęta" - napisano w "Scientific Reports". Jak zaznaczyli autorzy badania, którym przewodził Lecorps, ich obserwacje pokazują, że cielęta są jak ludzie, u których wykazano, że ci nastawieni bardziej pesymistycznie reagują silniej na wyzwania angażujące emocje.

Dwa eksperymenty

Badanie dotyczyło grupy zwierząt, którą obserwowano dwa razy: w pierwszych tygodniach po urodzeniu, gdy już wstępnie określano ich osobowość oraz ponownie, gdy miały około 3,5 miesiąca. U cielaków obserwowano trzy cechy: płochliwość, towarzyskość i pesymizm.

W pierwszym eksperymencie badano współczynnik towarzyskości. Obserwowano, jak blisko zwierzęta znajdowały się innych cieląt. Zwierzętami-sąsiadami określano te, które przebywały, czyli stały bądź leżały, obok siebie w odległości mniejszej niż głowa zwierzęcia.

W drugim eksperymencie przyglądano się stopniowi płochliwości i pesymizmu, objawiającemu się podczas transportu zwierząt. Przez dwa kolejne dni cielęta transportowano pojedynczo przez 10 minut każdego dnia, a ich reakcje oceniano na podstawie liczby wydawanych odgłosów oraz temperatury oczu, co mierzono, używając podczerwieni. Jak wynika z badań m.in. koni, większe zmiany górnej granicy temperatury gałki ocznej oznaczają wyższy poziom płochliwości.

Analiza obserwacji wskazała, że występowanie stopnia towarzyskości jest ściśle skorelowane ze stopniem płochliwości i pesymizmu, co oznacza, że towarzyskie zwierzęta lepiej znosiły transport, zaś zwierzęta płochliwe i pesymistyczne nie radziły sobie dobrze w towarzystwie.

Zwierzęta jak ludzie

Istnienie indywidualnych osobowości u zwierząt wykazywały wcześniej inne badania. Dwa lata temu brytyjskie badanie przeprowadzone na University of Lincoln wskazało, że pesymizm i optymizm są dobrze widocznie u świń. Wiosną tego roku ukazały się wyniki badań przeprowadzonych na szwedzkim Uniwersytecie Linkoeping, wykazujące że kurczęta przebywające w ciekawszym dla nich otoczeniu, z lepszą opieką, są bardziej optymistycznie nastawione do życia.

W samym artykule autorów z UBC cytowanych jest kilkadziesiąt wcześniejszych artykułów, także polskich autorów, w których opisywano indywidualne cechy zwierząt i ich osobowości - od kotów, przez kury, świnie do szczurów, kóz i koni. Badania potwierdziły to, co wcześniej opowiadali właściciele zwierząt gospodarskich i domowych: kurczęta pamiętają twarze, a krowy tak jak psy odczuwają osamotnienie i frustrację.

Autor: dd/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości