Najnowsze

"Ciekawość" gotowa do lotu. Zbada warunki do życia na Marsie

Najnowsze

Start rakiety nastąpić ma 25 listopada

Łazik "Curiosity" jest już gotowy do lotu na Marsa. Jak poinformowała w czwartek amerykańska agencja kosmiczna NASA, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, 25 listopada pojazd ten wyruszy w kierunku Czerwonej Planety.

Wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia, między innymi do badania powierzchni Marsa. "Curiosity" został już umieszczony w specjalnej kapsule, a ta w rakiecie Atlas V, która wyniesie go w przestrzeń kosmiczną z Cape Canaveral na Florydzie.

Specjaliści z NASA mają nadzieję, że brzydka pogoda nie przeszkodzi w starcie. Następna okazja do wystrzelenia Atlas V będzie dopiero 18 grudnia.

Zbada glebę i pogodę

Łazik jest wielkości samochodu terenowego. Będzie miał na "swoim grzebiecie" 10 różnych instrumentów badawczych. Jedne mają pobrać próbki skał i gleby. Inne zbadać środowisko, w tym warunki pogodowe i promieniowanie naturalne. Daje to możliwość między innymi lepszego zrozumienia bardzo długiej historii ewolucji Czerwonej Planety.

- Część krateru, na której wyląduje "Curiosity", ma stożek napływowy – najprawdopodobniej utworzony przez wodę osadową. Warstwy u podstawy góry zawierają glin i siarczany – mówi John Grotzinger, naukowiec z kalifornijskiej politechniki w Pasadenie.

Poszuka śladów życia

"Curiosity" ma wylądować na Marsie w sierpniu 2012 roku. Przez dwa lata będzie tam szukał śladów wszelkich form życia. Zbada dokładnie krater Gale i określi, czy warunki środowiskowe tam panujące były korzystne dla rozwoju mikroorganizmów.

- To jest najnowocześniejszy pojazd badawczy, jaki wyszedł spod ludzkiej ręki - zapewnił Doug McCuistion, szef programu marsjańskiego w NASA.

Misja jest trudna i ryzykowna, ponieważ "Curiosity" jest zbyt ciężki, aby używać poduszki powietrznej amortyzującej lądowanie. Naukowcy musieli więc zastosować inne rozwiązanie. Łazik będzie opuszczany na linie przy pomocy latającego dźwigu o napędzie rakietowym.

Autor: usa/ms / Źródło: PAP, NASA

Pozostałe wiadomości