Ceny oczyszczaczy powietrza. Czy drożej oznacza lepiej?

PhilipsPhilips

Aby obronić się przed smogiem, nie wystarczy tylko zaopatrzyć się w maskę gdy wychodzimy na zewnątrz. Okna i drzwi nie ochronią nas przed zanieczyszczonym powietrzem. Aby bezpiecznie oddychać we własnych czterech ścianach , warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Na rynku dostępna jest znaczna ilość tego typu urządzeń. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?

Szeroki wybór

Zadaniem oczyszczacza powietrza jest usuwanie nie tylko smogu. Wyłapuje on także inne szkodliwe dla zdrowia pyły , gazy oraz kurz, bakterie i wirusy. Wydaje ci się, że każdy oczyszczacz jest taki sam? Owszem - wydaje ci się. W sklepach znaleźć można kilka typów tego typu urządzeń. Najłatwiej podzielić je według zastosowanych filtrów. Co w takim razie może kryć się pod obudową oczyszczacza?

Jeżeli zależy ci na eliminacji pyłków roślinnych, zdecyduj się na urządzenie z filtrem warstwowym. Składają się z wielu warstw tkanin lub substancji, gęsto splecionych, na których osadzają się zanieczyszczenia.

Niestety nie usuwa on z otoczenia bakterii, pleśni czy wirusów. Takie działanie ma dopiero filtr elektrostatyczny. Dzięki niemu możesz także pozbyć się dymu papierosowego czy nieprzyjemnych zapachów. Warto jednak wspomnieć, że tego typu urządzenie nie jest odpowiednie do wszystkich pomieszczeń. W trakcie pracy powstaje ozon, który może wpływać drażniąco na drogi oddechowe.

Z kolei za eliminację gazów (np. azotu czy dwutlenku siarki) odpowiada filtr węglowy. Koszt eksploatacji urządzenia z tego typu filtrem znacznie wzrasta w momencie, gdy nie posiada ono opcji wymiany pojedynczych filtrów. Filtr wodny nie tylko zatrzymuje bakterie, ale także nawilża powietrze. Decydując się na ten rodzaj musisz pamiętać o częstej wymianie filtra. Obecność wody może wpływać na namnażanie się bakterii oraz drobnoustrojów. Jednym z najpopularniejszych filtrów montowanych w oczyszczaczach powietrza są filtry HEPA. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka skuteczność w wyłapywaniu i usuwaniu gazów, bakterii, roztoczy, najdrobniejszych pyłów, grzybów oraz pleśni.

Aby urządzenie było skuteczne, warto, aby pod obudową znajdowały się systemy zbudowane z trzech filtrów: wstępnego (zatrzymuje największe zanieczyszczenia takie jak kurz czy sierść), filtra HEPA oraz filtra węglowego. Tego rodzaju rozwiązanie znajdziemy w oczyszczaczach Dual Scan marki Philips. Jest to filtr 3w1, który cechuje się wysoką jakością oraz efektywnością usuwania zanieczyczeń. Jego konstrukcja jest stabilna, a fałdy rozłożone są równomiernie. Filtr jest gruby, dlatego, że złożony jest z materiału o bardzo dużej powierzchni. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, ponieważ ma zdolność zatrzymywania cząsteczek o wielkości zaledwie 0,003 mikrometra, czyli 6 razy mniejszych niż najmniejszy znany człowiekowi wirus.[1] Oprócz systemu trzywartwowego filtra urządzenie posiada także czujnik, który skanuje powietrze aż 1000 razy na sekundę, dzieki czemu bez przerwy wykrywa zanieczyszczenia.

Co wybrać?

Duża różnorodność urządzeń dostępnych na rynku może być problematyczna, kiedy próbujesz podjąć decyzję o zakupie. Na co powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności sprawdź, jaka jest wydajność dostarczania czystego powietrza CADR urządzenia (CADR (Clean Air Delivery Rate) wyrażany w m3/h, określa ilość czystego powietrza dostarczonego przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. ). Parametr ten informuje, jaką ilość powietrza urządzenie może przefiltrować w ciągu 60 minut. Zwróć uwagę na maksymalną powierzchnię jaką wskazuje producent. Niektóre urządzenia, szczególnie z niższej półki cenowej, są w stanie oczyścić bardzo małą powierzchnię, co przekłada się na zmiejszenie wielokrotności wymiany powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny.

Ważne – szukając prawdziwiej informacji o wydajności oczyszczania, szukajmy parametru CADR. Nie dajmy się nabrać na nieokreśloną "wydajność" czy "przepływ powietrza", który jest jedną z dwóch rzecz, z których składa się CADR. Jeśli producent lub sprzedawca nie podaje CADRu, dopoytajmy go o to, a jeśli nie posiada takiej informacji nie powinniśmy brać tego urządzenia pod uwagę.

Warto także zwrócić uwagę na gwarancję oferowaną przez producenta. Przyjrzyj się, jakie są warunki późniejszych napraw i serwisowania. Szczególna uwagę zwróć na to, jaki będzie koszt wymiany filtrów oraz kto pokrywa koszty takiej wymiany.

Często oczyszczacz musi pracować także w nocy, a do prawidłowego odpoczynku potrzebna jest cisza. Sprzęty działające w nocy nie mogą przekraczać poziomu hałasu 35dB. Sprawdź także, czy urządzenie ma opcję pracy na wolniejszych obrotach.

Czy drożej oznacza lepiej?

Przeglądając oferty można zauważyć, że istnieje duży rozrzut cenowy pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Co ma wpływ na takie różnice? Przede wszystkim jakość filtrów oraz ich liczba zamontowana w oczyszczaczu. Bardzo ważne jest, aby oczyszczacz był wyposażony w dobrej jakości filtr wstępny, węglowy oraz HEPA. Fitry te powinny być solidne, stabilne i dobrze dopasowane do urządzenia. Najważniejszy z nich filtr HEPA powinien posiadać dużą powierzchnię w przeliczeniu na m2 po rozłożeniu. Jego fałdypowinny być rozłożone równomiernie i nie opadać jedna na drugą. Ważny jest również okres eksploatacji filtra, ale ten faktyczny. Liczony jest on na podstawie estymowanego czasu pracy urządzenia na dobę oraz na podstawie określonej ilości zanieczyszczeń. Producenci mogą w bardzo różny sposób określać to, ponieważ nie ma jeszcze na rynku odpowiedniej normy, która by narzuciła takie wymogi. Dlatego powinniśmy być sceptyczni do obietnic bezkosztowego działania urządzenia czy niewyobrażalnej liczby lat żywotności – nie zawsze jest to policzone z realnym zanieczyszczeniem i czasem w jakim powinno być używane urządzenie - a w okresie smogowym powinniśmy używać oczyszczacza non stop. Pamiętamy również, że im bradziej zanieczyszczone filtry tym wydajność oczyszczania CADR spada.

Kluczową rolę pełni także wydajność oraz dodatkowe funkcje. Zanim zdecydujesz się na urządzenie w bardzo atrakcyjnej cenie, dokładnie sprawdź jego parametry. Może się okazać, że niska cena idzie w parze z niską jakością. Nie bez znaczenia jest wieloletnia obecność marki na rynku: atutem zaufanego producenta jest jego doświadczenie. Przykładem marki cenionej przez klientów ze względu na długoletnie działania jest Philips, który między innymi produkuje wysokiej jakości oczyszczacze powietrza. Philips produkuje oczyszczacze powietrza już od od 40 lat.

Na cenę ma także wpływ wysoka jakość zastosowanych filtrów oraz wbudowany czujnik jakości powietrza. Im bardziej precyzyjny jest ten element, tym częściej i dokładniej monitoruje powietrze. Używanie takich elementów znacznie podnosi koszt produkcji. Wpływ na wyższą cenę mają też takie parametry urządzenia jak automatyczne działanie, jego bezpieczeństwo, certyfikaty, dodatkowe funkcje czy obsługa serwisowa.

PhilipsPhilips

[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.

Autor: Philips

Źródło zdjęcia głównego: Philips

Pozostałe wiadomości