Najnowsze

Cała naprzód! Cel: Antarktyda

Najnowsze

Wyprawa na Antarktydę
Wyprawa na Antarktydę

Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koprem i jego ośmioosobową polską załogą wyruszył w sobotę z Kapsztadu w RPA, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi, jak najbliżej jego brzegów. Jak dotąd, żaden jacht żaglowy nie opłynął całej Antarktydy taką trasą.

Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas okrążenia Antarktydy, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej, to 102 dni. Polacy chcą żeglować bliżej i poprawić rekord.

Termin rozpoczęcia rejsu - zarejestrowanego jako "Sailing Record Attempt" - uzgodniony został ze Światową Radą Rekordów Żeglarskich WSSR (autoryzowaną przez ISAF). Na miejsce startu przybył specjalny sędzia (Commissioner) WSSR.

W ciągu ostatnich dni pogoda u południowych wybrzeży RPA wyjątkowo nie sprzyjała załodze Katharsis II. Ale już w piątek, ku jej radości, wiatr wiejący w porywach ponad 50 węzłów z kierunków przeciwnych do planowanego kursu, osłabł.

Piątek to zły dzień na początek rejsu

Żeglarze nie lubią kusić losu. Tradycja marynarska zabrania rozpoczynania rejsów w piątek. Ostatni dzień na lądzie został wykorzystany na odprawy celne, paszportowe i portowe, a także na przygotowanie do nadchodzących świąt, które załoga jachtu spędzi już na oceanie w drodze na przybrzeżne wody Antarktydy. Następny bezpośredni kontakt z innymi ludźmi nastąpi dopiero za około 100 dni.

- Pogoda w sobotę była wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów. Podczas mijania linii startu wiał słaby wiatr. Polaków żegnało ciepłe afrykańskie słońce i przyjaciele z Kapsztadu, a na wodzie załoga amazonek łodzi Mujaji Dragonboat, płynąc burta w burtę z Katharsis II przez port - poinformował rzecznik wyprawy Janusz Cieliszak.

Kapitan Koper przyznał, że oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej ekipy.

- Nastroje załogi bojowe. Wszyscy pełni pozytywnej energii - zameldował. - Na pokładzie czuć atmosferę entuzjazmu, do zobaczenia w Hobart - dodał.

Stolica Tasmanii jest metą słynnego wyścigu, który po raz 73. rozpocznie się 26 grudnia w Sydney. W roku 2014, w 70. edycji klasyku na Morzu Tasmana, uczestniczył również Katharsis II pod dowództwem Kopra.

Rejs przez Atlantyk:

- Lizbonę widzieliśmy tak naprawdę tylko z okien samolotów. prosto z lotniska udaliśmy się do mariny, żeby taklować nasze łódki - mówi Szymon Ruban, który zdecydował się spełnić swoje marzenie o rejsie przez Atlantyk.

Rejs przez Atlantyk
Rejs przez Atlantyk

Kiedy jest czas na spełnianie marzeń? Jeśli nie teraz to najlepiej na emeryturze. Pasja może rozwinąć się wcześnie i trwać całe życie. A gdy nadejdzie odpowiedni moment zaowocować np. rejsem dokoła świata. I właśnie to dziecięce marzenie spełnił kapitan Janusz Tywoniuk, opływając kulę ziemską na jachcie "Stefani":

Rejs dokoła świata na jachcie "Stefani"
Rejs dokoła świata na jachcie "Stefani"TVN 24

Autor: AP/rp / Źródło: PAP; źródło głównego zdjęcia: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości