Być "chodzącym barometrem", czyli meteoropaci są wśród nas

O wrażliwości na zmiany ciśnienia opowiadał prezenter Tomasz Wasilewski (materiał archiwalny z 2013r)
O wrażliwości na zmiany ciśnienia opowiadał prezenter Tomasz Wasilewski (materiał archiwalny z 2013r)
TVN Meteo
TVN MeteoO wrażliwości na zmiany ciśnienia opowiadał prezenter Tomasz Wasilewski (materiał archiwalny z 2013r)

Gdy zbliża się zmiana pogody meteopaci wiedzą, że czekają ich ciężkie dni. Różne warunki atmosferyczne różnie wpływają na nasze samopoczucie i organizm. Jakich objawów możemy się spodziewać przy zmianie aury?

Każdy człowiek jest inny, nie tylko ze względu na cechy charakteru i wygląd, ale też ze względu na unikalne cechy naszego organizmu.

"Uczuleni" na pogodę

Wyróżnia się trzy typy ludzi, którzy w różny sposób reagują na pogodę. Na część społeczeństwa warunki atmosferyczne nie wywierają znaczącego wpływu. Drugą grupą ludzi są ci, których cechuje wrażliwość na zmieniające się warunki pogodowe. Po świecie chodzą także osoby wręcz nadwrażliwe na pogodę.

- Nazywa się je "chodzącymi barometrami" - mówi doktor Katarzyna Grabowska, klimatolog z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych z Uniwersytetu Warszawskiego - Odczuwają nadchodzącą zmianę pogody nawet z trzydniowym wyprzedzeniem - dodaje.

Na zmianę pogody najczęściej reagują kobiety, lecz ta tendencja wraz z wiekiem się zmienia. Wśród ludzi starszych na dolegliwości związane z aurą przeważnie skarżą się mężczyźni.

Dolegliwości pogodowe

Nie tylko ludzie "nadwrażliwi" cierpią z powodu kapryśnej pogody. Wpływa ona również na ludzi zdrowych, wywołując takie dolegliwości jak bóle głowy, osłabienie, senność, zmęczenie i dekoncentrację.

Według Grabowskiej meteorotropizm (wrażliwość organizmu na bodźce pogodowe) objawia się także apatią, brakiem apetytu oraz małą wydolnością fizyczną organizmu.

Choroby związane z aktualnym stanem atmosfery

Niektóre dolegliwości w takim stopniu dokuczają ludziom, że zostały zakwalifikowane jako choroby.

- Osoby o większej wrażliwości na bodźce pogodowe mogą odczuwać zaburzenia układu krążenia, co może objawiać się chorobą nadciśnieniową - informuje Katarzyna Grabowska.

Do tego typu schorzeń możemy doliczyć również choroby układu oddechowego, m.in. astmę, choroby reumatyczne, wrzodowe żołądkowe, a także psychiczne np. schizofrenię.

- Pogoda może także rzutować na bóle blizn pourazowych i pooperacyjnych, a także w amputowanej kończynie - opowiada Grabowska.

Uważaj na fronty

Dolegliwości powiązane z warunkami atmosferycznymi w głównej mierze uaktywniają się, gdy pogoda się zmienia. Zazwyczaj związane jest to z przechodzeniem frontów atmosferycznych.

- Przed frontem ciepłym możemy narzekać na osłabienie koncentracji, depresję i bóle głowy. Ponadto jesteśmy bardziej podatni na niedociśnienie, zatory i zakrzepy krwi, co może doprowadzić do zawału - oznajmia Grabowska.

Pani doktor wyjaśnia natomiast, że po przejściu frontu chłodnego jesteśmy bardziej narażeni na nadciśnienie, bóle reumatyczne, artretyzm, niewydolność naczyń wieńcowych, astmę, a także kolkę.

Autor: AD/mk / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości