Najnowsze

Burze chwilowo ustąpiły. Wcześniej grad, błyski i "ściana deszczu" w Gdańsku

Najnowsze

Zalania w Gdyni (TVN24)
Zalania w Gdyni (TVN24)

- Burze, które od przedpołudnia niepokoiły mieszkańców Polski północnej, praktycznie ustąpiły - informuje synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Grzmi jedynie w Gołdapi. Wcześniej ulewa przeszła m.in. nad Trójmiastem. "Właśnie lunęło, po prostu ściana deszczu przecinana co chwilę błyskawicami i grzmot za grzmotem" - relacjonował internauta ~laawa z Gdyni.

Jak poinformował, ok. godz. 18.00 synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, burze ustąpiły. Do wyładowań atmosferycznych dochodzi jedynie w Gołdapi.

Wcześniej strefa burzowa przemieszczała się na Pomorzu i Kujawach. Miejscami burze miały gwałtowny przebieg, towarzyszył im grad i silny wiatr.

Grzmiało również w wielkopolskich miejscowościach Wyrzysk, Trzcianka, Janowiec i Skoki oraz w Poznaniu.

Zapracowani strażacy

Na Pomorzu gwałtowne burze były przyczyną około stu interwencji straży pożarnej. Najczęściej strażacy usuwali konary lub przewrócone drzewa, które tarasowały przejazdy. Wiatr zerwał też cztery dachy, w tym jeden na kościele.

Jak poinformował st. kpt. Marek Kaczor z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku, liczba interwencji z pewnością jeszcze wzrośnie. Wśród dotychczasowych zgłoszeń najwięcej pochodziło ze wschodniej części województwa, w tym powiatów sztumskiego, tczewskiego, starogardzkiego, kościerskiego i puckiego.

"Pojawiła się chmura przypominająca kowadło"

Na forum tvnmeteo. pl pojawiają się relacje z regionów, które znalazły się po wpływem burzowego frontu.

"Właśnie przeszła gwałtowna burza nad Gdańskiem. Przez około 15, może 20 min bardzo porywisty wiatr (gdzieś pod 80-90 kmh) i ulewne opady deszczu. Wyładowania standardowe, nie jakoś specjalnie dużo. Teraz powoli się rozjaśnia (bo było bardzo ciemno). Ciekawe, czy będzie jeszcze więcej burz dzisiaj" - relacjonował ~Simon VDH.

"Właśnie lunęło, po prostu ściana deszczu przecinana co chwilę błyskawicami i grzmot za grzmotem" - dodaje ~laawa z Gdyni.

"O godz. 13:30 w Gdańsku spadł grad o średnicy 3-4cm"- informuje dorotawisniewska.

Ulewę w Trójmieście sfilmowali i sfotografowali Reporterzy 24.

"Zapowiada się gwałtowana burza z opadami... jest potężna chmura nad Kwidzynem i słychać powoli grzmoty plus małe opady deszczu" - informował ~bowwer."Intensywne opady przeszły nad całą Bydgoszczą. Towarzyszyły im słabe grzmoty burzy" - napisał ~Bydgoszczanin.

"W Łasinie (kuj.pom) od rana bezchmurnie było, jednak od pół godziny zachmurzyło się i zbliżają się ciemne chmury. jest 30 stopni w cieniu, parno, że nie ma czym oddychać" - donosił ~Bartek.

"Rano niebo było szare i zaczęło się przejaśniać, ale jednak pojawiła się chmura przypominająca kowadło, szybko dotarła i zaczął lać deszcz! Grzmiało i się błyskało" - opisywał sytuację w Zielonej Górze ~jasiu.

Grzmiało w nocy i przed południem

Przed godz. 12:00 wyładowania atmosferyczne pojawiły się na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku.

Wcześniej, około godziny 09:00, nasi Internauci odnotowali pojedyncze wyładowania na granicy Niemcy-Polska.

"Do zachodnich granic (Rzepin i okolice) właśnie dotarła burza z ulewnym deszczem" - poinformowała redakcję Kontaktu 24 @jankeska.

Natomiast w nocy z piątku na sobotę silne wyładowania atmosferyczne odnotowali Reporterzy 24 w województwie zachodniopomorskim.

ZOBACZ JAK BŁYSKAWICE ROZŚWIETLIŁY NIEBO

Uwaga na silne burze

Na dzisiejszy wieczór synoptycy TVN Meteo zapowiadają powrót gwałtownych wyładowań atmosferycznych. Grzmieć może w Polsce północnej, centralnej i zachodniej. Synoptycy ostrzegają również porywistym wiatrem.

Sobota upalna i burzowa (TVN24)
Sobota upalna i burzowa (TVN24)

Legenda:

Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne na terytorium Polski w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Burze w Polsce w godz. 14.15-16.15

Autor: mm,js, adsz/map/rs / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24, PAP

Pozostałe wiadomości