Najnowsze

Alarmy hydrologiczne w niemal całej Polsce

Najnowsze

Prognoza pogody na wtorek 22.06
Prognoza pogody na wtorek 22.06tvnmeteo.pl
wideo 2/10

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia dla niemal całego kraju. Jak podają, z powodu burz i intensywnych opadów deszczu, poziom wody w rzekach może szybko wzrastać.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy hydrologiczne pierwszego stopnia dla niemal całej Polski. Wyższe stany wód nie są spodziewane jedynie na niektórych zlewniach województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i lubuskiego.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody, odcinkami powyżej stanów umownych oraz lokalne podtopienia.

IMGW tłumaczy, że ostrzeżenia wydane zostały w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

W większości regionów alarmy wygasną o godz. 3 w środę. W woj. wielkopolskim, łódzkim i opolskim stracą ważność o północy. W woj. lubuskim, dolnośląskim i śląskim wygasną o godz. 8 w środę. Z kolei w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim ostrzeżenia wygasną o godz. 14 w środę.

IMGW ostrzega też przed burzami z gradem i upałami.

Susza hydrologiczna

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podali też, że w niektórych rzekach poziom wody układa się w strefie niskiej lub średniej.

Sytuacja najgorzej wygląda w północno-zachodnich regionach. IMGW wydał alarmy przed suszą hydrologiczną w województwie zachodniopomorskim. Dotyczą zlewni:

- Iny i Płoni;

- Regi;

- Parsęty.

IMGW podało, że związku z występującymi niskimi przepływami wody oraz prognozowanymi nieznacznymi opadami atmosferycznymi, w kolejnych dniach na terenie województwa zachodniopomorskiego, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.

SNQ oznacza zmniejszenie się przepływu wody w rzekach poniżej przepływu średniego niskiego. To tak zwana niżówka hydrologiczna.

Alarmy będą obowiązywać do odwołania.

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Susza hydrologiczna. Co to takiego

Zgodnie z definicją IMGW, susza hydrologiczna występuje wtedy, gdy przepływy w rzekach spadają poniżej przepływu średniego, a w przypadku przedłużającej się suszy meteorologicznej obserwuje się znaczne obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych.

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Zasoby wodne i susza w Polsce (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: kw/dd / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości