Najnowsze

370 km skuł lód. Żegluga na Dunaju utrudniona

Najnowsze

Zamarzający zimą Dunaj

Mróz poważnie utrudnił, a na długich odcinkach uniemożliwił, żeglugę na Dunaju. W Serbii lód zablokował ruch statków na Dunaju na przestrzeni 170 km, w Bułgarii natomiast na odcinku 200-kilometrowym.

We wtorek kapitanat portu rzecznego w Belgradzie ogłosił z powodu całkowitego zamarznięcia torów wodnych zamknięcie żeglugi na tej ruchliwej, głównej arterii wodnej Bałkanów między miejscowością Kostolac, leżącą 60 km na południowy wschód od stolicy Serbii, a Djerdapem, znajdującym się 150 km na wschód od niej.

Około 30 statków lód zablokował na wysokości portu Veliko Gradiszte, 130 km na wschód od Belgradu. Władze serbskie nie podjęły jeszcze decyzji, czy wyślą lodołamacze do udrożnienia torów wodnych.

W Bułgarii Dunaj jest zamarznięty na przestrzeni 200 kilometrów, między Nikopolem i Silistrą.

Nieczynne śluzy, oblodzone tory wodne

Austriackie Ministerstwo Transportu zakomunikowało, że lód unieruchomił wiele śluz na Dunaju, zarówno przy granicy z Niemcami, jak i w Dolnej i Górnej Austrii.

Na odcinku węgierskim Dunaj pozostaje żeglowny, ale z powodu oblodzenia niektórych odcinków torów wodnych żegluga odbywa się w zwolnionym tempie. Węgierskie władze ostrzegły, że jeśli w najbliższych dniach mróz się utrzyma, Dunaj w przyszłym tygodniu zamarznie.

Autor: ar/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości