25 produktów, które pomogą spełnić noworoczne postanowienia

Lista produktów, które powinny na stałe zagościć w diecie jest dość długaShutterstock

Noworoczne postanowienia to na ogół: będę bardziej o siebie dbać, dobrze się odżywiać, schudnę... I doskonale, ponieważ nie ma lepszej decyzji, niż podjęcie się starań o lepsze zdrowie i ciało. Przedstawiamy listę 25 produktów, które pomogą osiągnąć sukces w naturalny i zdrowy sposób.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Detoks kojarzy się raczej z negatywnie i dla większości to synonim kilku dni, jakie należy przetrwać na wodzie z dodatkiem soku z cytryny, pieprzu i mięty lub głodowych porcjach surowych warzyw bez szczypty soli. Tymczasem to zupełna bzdura i mit, jaki narósł dookoła procesu oczyszczania organizmu z toksyn, jakie się nagromadziły. Efektem jest na ogół niższa waga, ładniejsze włosy, paznokcie i skóra oraz lepsze samopoczucie. Aby to osiągnąć wystarczy dokonywać małych, ale mądrych wyborów.

1. Pogromca nadwagi: grapefruit

Zamiast dokonywać kompletnej rewolucji w diecie ustalając wszystko na nowo (bo przez 2 miesiące na cud-diecie z internetu niewiele się zmieniło) kup grapefruity. Dużo grapefruitów. I jedz połowę cytrusa przed każdym posiłkiem. Dlaczego? Ponieważ, jak to opisali naukowcy na łamach magazynu "Metabolism" taka taktyka pomoże znacznie zredukować dzienną średnią kalorii. Sam zapach pobudzi proces spalania się tkanki tłuszczowej jednocześnie zmniejszając apetyt. Jednakże grapefruity mogą kolidować z niektórymi lekami i takie urozmaicenie żywienia należy skonsultować z lekarzem.

2. Herbatka z hibiskusa na opęcznienie

Gdy za oknem chłód (lub nawet srogi mróz) nie ma nic lepszego niż rozgrzewająca zupa-krem lub bulion, prawda? I mimo, że takie zupy są zdrowe, to jednak w pasie nas jakby więcej, o czym świadczą coraz ciaśniejsze spodnie. Spokojnie - najprawdopodobniej to opuchlizna wywołana zatrzymaniem się wody w organizmie spowodowane przez sól, jaką do zup dodawaliśmy. Rozwiązaniem problemu jest herbatka z hibiskusa, która zawiera aldosteron, hormon regulujący ilość wody i elektrolitów w organizmie, pozbawiając przykrych wzdęć.

3. Balsam dla jelit: guacamole

Naukowcy na łamach "Journal of Agricultural Food Chemistry" opisali wyniki badania na szczurach. Polegało ono na karmieniu zwierząt z uszkodzoną wątrobą 22 różnymi owocami by sprawdzić, które są najlepsze. Bezapelacyjnie wygrało awokado, czyli baza guacamole. Pozostałe składniki dodawane do masy z awokado to prawdziwa skarbnica zdrowia.

Meksykański przysmak zaleca się zwłaszcza osobom mającymi problemy z układem pokarmowym lub cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Na łamach magazynu "Digestive Diseases and Science" opublikowano badania dowodzące pozytywnego wpływu linalolu i octanu geranylu, olei obecnych w bazie i dodawanej do guacamole kolendrze.

4. Biała herbata - bloker tłuszczu na brzuchu

Każda herbata pomoże ukoić nerwy, ale biała herbata ponadto utrudni tłuszczowi gromadzenie się na wysokości brzucha. Opublikowane w "Nutrition and Metabolism" badania wykazały, że biała herbata może jednocześnie zwiększyć lipolizę (tj. rozpad tłuszczu) i zablokować adipogenezę (powstawanie komórek tłuszczowych).

5. Pogromca bólu: kurkuma

Na bolącą głowę możesz łyknąć tabletkę albo przyłożyć lodu. Jednak aby wygasić stan zapalny w ciele zamów curry. Obecna w nim charakterystyczna przyprawa, kurkuma, wykazuje potężne działanie przeciwzapalne w wątrobie. Dowiedziono, że kurkuma znacznie zmniejsza ewentualne blokady w drogach żółciowych i ogranicza bliznowacenie (włóknienie) poprzez zakłócanie reakcji chemicznych generujących stan zapalny.

6. Pogromca kaca: szparagi

Gdy błagasz niebiosa o litość, cierpiąc z powodu rozwalającego czaszkę kaca zamiast wmuszać w siebie tłuste jedzenie zamów szparagi. Na łamach magazynu "Journal of Food Science" opublikowano pracę dowodzącą, że aminokwasy i składniki mineralne występujące w szparagach łagodzą kaca i chronią komórki wątroby przed toksynami, których organizm łatwiej się pozbywa ponieważ szparagi działają moczopędnie.

7. Pogromca cholesterolu: kapusta

Kapusta, zwłaszcza ta przyrządzana na parze, niezwykle skutecznie oczyszcza organizm z cholesterolu. Właściwie obniża jego poziom skuteczniej niż leki, co opisano na łamach magazynu "Nutrition Research". Kapusta na parze blokowała wzrost cholesterolu o... 13 proc. lepiej od Cholestyramina, leku przepisywanego dla pacjentów, u których poziom nie obniżył się mimo zmiany stylu życia na zdrowszy.

8. Napój oczyszczający: woda z cytryną

Zanim przykleisz się do biurka w pracy lub w domu przygotuj dzbanek wody z plasterkami cytryny. Popijaj od czasu do czasu, zastępując tym kawę, herbatę, energy-drink czy sztuczne dosładzane napoje. Postaraj się wypijać mniej więcej 8 szklanek w ciągu dnia płynu bogatego w naturalne przeciwutleniacze, który pomaga odkwasić organizm i wypłukać nagromadzone toksyny.

9. Dziki łosoś dla żył

Palenie szkodzi, więc dobrze byłoby rzucić. Albo przynajmniej zjadać codziennie chociażby odrobinę dzikiego łososia, ponieważ dostarcza kwasów omega-3 mających działanie przeciwzapalne. Na łamach magazynu "International Journal of Cardiology" opublikowano badanie dowodzące, że u palaczy, którzy spożywali dziennie 2 g kwasów omega-3, czyli zjadali ważącą 115 g porcję łososia, ściany aort stały się mocniejsze i elastyczniejsze, co usprawniło przepływ krwi.

10. Kopalnia minerałów: burak

Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to polubić i często jeść buraki. Dlaczego? Ponieważ są bardzo zdrowe - obfitują w pierwiastki mineralne takie jak żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz, bardzo rzadko w warzywach spotykane, rubid i cez.

11. Słodkie ziemniaki dla urody

Jesienią i zimą cera przyjmuje szary odcień, a cierpliwie i wytrwale nakładane maseczki i kremy niewiele dają. Dlatego jedz słodkie ziemniaki, które przywrócą skórze blask i poprawią jej koloryt zawartym w nich karotenem. Zaledwie pół ziemniaka średniej wielkości dostarcza 200 proc. dziennego zapotrzebowania.

12. Podkręć metabolizm musztardą

Jeśli uważasz, że masz powolny metabolizm podkręć go. Koszt? Grosze. Kaloryczność? Znikoma - jedyne 5 kcal. Bo aby na kilka godzin zwiększyć tempo o 25 proc. wystarczy zjeść łyżeczkę musztardy.

13. Stłum apetyt szpinakiem

Ciągle walczysz ze sobą tłumiąc ochotę, by zjeść, chociaż nie odczuwasz prawdziwego głodu? Zjedz szpinak. Zielone liście szpinaku zawierają tzw. thylakoids membrany czyli substancję, która zmniejsza apetyt aż o 95 proc. jednocześnie podkręcając proces utraty masy ciała o 43 proc.

14. Banan na wzdęcia

Twój organizm ma zwyczaj kumulowania w sobie nadmiernych ilości wody i gazów? Dyskomfort, jaki z tego wynika jest równie prosty do pozbycia jak ugryzienie banana. Obecny w nich potas reguluje gospodarkę wodną w organizmie i wspomagają wzrost bakterii jelitowych, których zadaniem jest rozprawienie się z gazami i udrożnienie jelit. Zdaniem badaczy wystarczą 2 banany dziennie aby zmniejszyć ryzyko wzdęć o 50 proc.

15. Chroniący skórę pomidor

Spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak np. pomidor, może zapobiec wewnętrznym uszkodzeniom skóry. Opublikowane na łamach "British Journal of Dermatology" badanie dowiodło, że u uczestników spożywających 5 łyżek pasty pomidorowej dziennie ochrona przed poparzeniami słonecznymi wzrosła o 33 proc. względem grupy kontrolnej. Więc tak, będąc na urlopie w krajach basenu śródziemnomorskiego odmówienie sobie porcji spaghetti z sosem pomidorowym będzie grzechem i zamachem na własną skórę.

16. Kiwi na jelita

Zaparcia, wzdęcia, wrażenie, jakby Twoje jelita nie pracowały... ulgę przyniesie więcej błonnika w codziennej diecie. Albo dwa kiwi dziennie, co wykazano na przykładzie pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego. Dwa owoce dziennie przez miesiąc zmniejszyły liczbę zaparć i zredukowały dolegliwości wynikające z przewlekłej choroby.

17. Zimne ziemniaki

Przywykło się jeść ziemniaki na ciepło chociaż lepsze są w schłodzonej postaci. Dlaczego? Ponieważ gdy ugotuje się ziemniaki, a następnie schłodzi by np. przygotować z nich sałatkę ziemniaczaną nieświadomie bawimy się w naukowca. Skrobia zawarta w bulwach w wyniku ochłodzenia zmienia się w tzw. skrobię oporną, znacznie trudniejszą do strawienia. Zalegające w żołądku schłodzone ziemniaki mobilizują organizm do cięższej pracy, jednocześnie redukując odkładanie się tłuszczu na wysokości pasa.

18. Naprawiające wątrobę migdały

Zimą są święta, trwające kilka dni, podczas których celebrujemy wspólne chwile biesiadując i popijając jedzenie alkoholem. To niemalże prosta droga by dorobić się raka na otłuszczonej, przepracowanej wątrobie nienadążającej z neutralizowaniem toksyn. Ale można tego uniknąć jedząc sporą garść migdałów, co opisano na łamach "Journal of the National Cancer Institute". W opublikowanym badaniu dowiedziono, że osoby zjadające zawierające witaminę E 16-gramowe porcje (ok. 15 sztuk) migdałów redukowały ryzyko zachorowania na raka wątroby aż o 40 proc.

19. Wyszczuplające karczochy

Pragniesz zacząć się zwężać, zamiast rozszerzać? Polub karczochy. Wartość energetyczna - minimalna, bo sięgająca jedynie 47 kcal. w 100 g. Karczochy charakteryzuje również niskie stężenie tłuszczu, wysoka zawartość błonnika pokarmowego oraz obecność 4 substancji wspomagających odchudzanie: cynaryny, inuliny, kwasu chlorogenowego oraz niacyny.

20. Polub rośliny strączkowe

Jeśli masz zamiar schudnąć do wiosny uzupełnij zapasy roślin strączkowych takich jak soczewica, ciecierzyca, groch i fasola. Ich skuteczność potwierdzono naukowo w trwającym 4 tygodnie eksperymencie. Uczestnicy, których podzielono na dwie grupy, byli na prawie identycznej diecie niskokalorycznej. Jednak tylko u jednej grupy w menu pojawiły się wspomniane soczewica, ciecierzyca, groch i fasola. Efekt? Ci, którzy spożywali rośliny strączkowe schudli więcej, choć obie grupy dziennie spożywały identyczną ilość kalorii.

21. Owies nie tylko dla koni

Filiżanka owsu dostarcza 16 g błonnika, w tym błonnika, którego ludzki organizm nie trawi, ale który uwielbiają zdrowe kultury bakterii w jelitach. To między innymi dlatego owsianka jest uznawana za najzdrowszą propozycję na śniadanie, sycąc na długo i usprawniając metabolizm. Ponadto obecne w owsie związki zapobiegają przed wystąpieniem problemów zdrowotnych związanych z otyłością, takich jak choroby serca czy cukrzyca.

22. Jeżynowa kontrola głodu

Szklanka jeżyn tonie tylko potężna dawka przeciwutleniaczy, ale także około 7,6 g błonnika, także nierozpuszczalnego, z którego korzystają bakterie w naszych jelitach. Produkują wówczas maślany, kwas redukujący stany zapalne generujące odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ale nie tylko dlatego jest cenny dla osób na diecie. Badania wykazały, że błonnik nierozpuszczalny wpływa na grelinę, tzw. hormon głodu, powodując, że nie odczuwamy nieprzyjemnego ssania w żołądku i łatwiej jest wytrwać na diecie.

23. Słonecznik, alternatywa migdałów

Jeśli masz dosyć migdałów to zastąp je nasionami słonecznika. Szklanka dostarcza około 3 g błonnika i 200 kcal. Jest sycącym źródłem magnezu, który utrzymuje właściwie ciśnienie krwi, rytm serca i zwiększa lipolizę, którym warto urozmaicać dania.

24. Kakao zamiast czekoladek

Kakao w postaci suchego proszku to znakomita metoda na dokuczliwe wzdęcia i źródło błonnika (do 4 g w dwóch łyżkach), zaspokajające jednocześnie ochotę na czekoladę. Czy można chcieć więcej?

25. Magiczna woda

Jak sprawić, aby brzuch niemalże natychmiast stał się bardziej płaski, bez katowania się na siłowni i wylewania siódmych potów? Całkiem zwyczajnie - pijąc wodę. Nie od dziś wiadomo bowiem, że doskonale wypłukuje z toksyn organizm i reguluje gospodarkę organizmu. Ale można mieć dość wlewania pozbawionej smaku cieczy oraz, poza znudzeniem, można uznać, że nie do końca działa. Wówczas warto urozmaicić jej smak wrzucając plasterki owoców czy warzyw, które uczynią ją smaczniejszą oraz skuteczniejszą w działaniu dzięki swoim właściwościom.

Superprodukty, czyli co jeść, by być zdrowym
Superprodukty, czyli co jeść, by być zdrowym TVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 25.11. Noc w wielu regionach będzie jeszcze deszczowa i pochmurna, ale miejscami temperatura ma wyraźnie wzrastać. To zapowiedź tego, co czeka nas w ciągu dnia - poniedziałek okaże się pogodny, a termometry pokażą nawet 13 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 25.11. Nocą aura zacznie się zmieniać, lokalnie będzie mgliście

Pogoda na jutro - poniedziałek 25.11. Nocą aura zacznie się zmieniać, lokalnie będzie mgliście

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Bert przechodzi nad Francją. W większości kraju w niedzielę obowiązywały ostrzeżenia przed silnym wiatrem. W poniedziałek sytuacja ma być jeszcze groźniejsza, co skłoniło operatora połączeń kolejowych do zawieszenia części porannych kursów.

Bert we Francji. Kolejne regiony Europy szykują się na wichury

Bert we Francji. Kolejne regiony Europy szykują się na wichury

Źródło:
Meteo-France, France Bleu, France24

Ponad 40 procent gatunków koralowców rafotwórczych jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Odkrycie zostało zaprezentowane przez ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Naukowcy wyjaśnili, że utrata tych organizmów może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla morskich ekosystemów, ale i gospodarki.

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Źródło:
University of Derby

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com