25 produktów, które pomogą spełnić noworoczne postanowienia

Lista produktów, które powinny na stałe zagościć w diecie jest dość długaShutterstock

Noworoczne postanowienia to na ogół: będę bardziej o siebie dbać, dobrze się odżywiać, schudnę... I doskonale, ponieważ nie ma lepszej decyzji, niż podjęcie się starań o lepsze zdrowie i ciało. Przedstawiamy listę 25 produktów, które pomogą osiągnąć sukces w naturalny i zdrowy sposób.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Detoks kojarzy się raczej z negatywnie i dla większości to synonim kilku dni, jakie należy przetrwać na wodzie z dodatkiem soku z cytryny, pieprzu i mięty lub głodowych porcjach surowych warzyw bez szczypty soli. Tymczasem to zupełna bzdura i mit, jaki narósł dookoła procesu oczyszczania organizmu z toksyn, jakie się nagromadziły. Efektem jest na ogół niższa waga, ładniejsze włosy, paznokcie i skóra oraz lepsze samopoczucie. Aby to osiągnąć wystarczy dokonywać małych, ale mądrych wyborów.

1. Pogromca nadwagi: grapefruit

Zamiast dokonywać kompletnej rewolucji w diecie ustalając wszystko na nowo (bo przez 2 miesiące na cud-diecie z internetu niewiele się zmieniło) kup grapefruity. Dużo grapefruitów. I jedz połowę cytrusa przed każdym posiłkiem. Dlaczego? Ponieważ, jak to opisali naukowcy na łamach magazynu "Metabolism" taka taktyka pomoże znacznie zredukować dzienną średnią kalorii. Sam zapach pobudzi proces spalania się tkanki tłuszczowej jednocześnie zmniejszając apetyt. Jednakże grapefruity mogą kolidować z niektórymi lekami i takie urozmaicenie żywienia należy skonsultować z lekarzem.

2. Herbatka z hibiskusa na opęcznienie

Gdy za oknem chłód (lub nawet srogi mróz) nie ma nic lepszego niż rozgrzewająca zupa-krem lub bulion, prawda? I mimo, że takie zupy są zdrowe, to jednak w pasie nas jakby więcej, o czym świadczą coraz ciaśniejsze spodnie. Spokojnie - najprawdopodobniej to opuchlizna wywołana zatrzymaniem się wody w organizmie spowodowane przez sól, jaką do zup dodawaliśmy. Rozwiązaniem problemu jest herbatka z hibiskusa, która zawiera aldosteron, hormon regulujący ilość wody i elektrolitów w organizmie, pozbawiając przykrych wzdęć.

3. Balsam dla jelit: guacamole

Naukowcy na łamach "Journal of Agricultural Food Chemistry" opisali wyniki badania na szczurach. Polegało ono na karmieniu zwierząt z uszkodzoną wątrobą 22 różnymi owocami by sprawdzić, które są najlepsze. Bezapelacyjnie wygrało awokado, czyli baza guacamole. Pozostałe składniki dodawane do masy z awokado to prawdziwa skarbnica zdrowia.

Meksykański przysmak zaleca się zwłaszcza osobom mającymi problemy z układem pokarmowym lub cierpiącym na zespół jelita drażliwego. Na łamach magazynu "Digestive Diseases and Science" opublikowano badania dowodzące pozytywnego wpływu linalolu i octanu geranylu, olei obecnych w bazie i dodawanej do guacamole kolendrze.

4. Biała herbata - bloker tłuszczu na brzuchu

Każda herbata pomoże ukoić nerwy, ale biała herbata ponadto utrudni tłuszczowi gromadzenie się na wysokości brzucha. Opublikowane w "Nutrition and Metabolism" badania wykazały, że biała herbata może jednocześnie zwiększyć lipolizę (tj. rozpad tłuszczu) i zablokować adipogenezę (powstawanie komórek tłuszczowych).

5. Pogromca bólu: kurkuma

Na bolącą głowę możesz łyknąć tabletkę albo przyłożyć lodu. Jednak aby wygasić stan zapalny w ciele zamów curry. Obecna w nim charakterystyczna przyprawa, kurkuma, wykazuje potężne działanie przeciwzapalne w wątrobie. Dowiedziono, że kurkuma znacznie zmniejsza ewentualne blokady w drogach żółciowych i ogranicza bliznowacenie (włóknienie) poprzez zakłócanie reakcji chemicznych generujących stan zapalny.

6. Pogromca kaca: szparagi

Gdy błagasz niebiosa o litość, cierpiąc z powodu rozwalającego czaszkę kaca zamiast wmuszać w siebie tłuste jedzenie zamów szparagi. Na łamach magazynu "Journal of Food Science" opublikowano pracę dowodzącą, że aminokwasy i składniki mineralne występujące w szparagach łagodzą kaca i chronią komórki wątroby przed toksynami, których organizm łatwiej się pozbywa ponieważ szparagi działają moczopędnie.

7. Pogromca cholesterolu: kapusta

Kapusta, zwłaszcza ta przyrządzana na parze, niezwykle skutecznie oczyszcza organizm z cholesterolu. Właściwie obniża jego poziom skuteczniej niż leki, co opisano na łamach magazynu "Nutrition Research". Kapusta na parze blokowała wzrost cholesterolu o... 13 proc. lepiej od Cholestyramina, leku przepisywanego dla pacjentów, u których poziom nie obniżył się mimo zmiany stylu życia na zdrowszy.

8. Napój oczyszczający: woda z cytryną

Zanim przykleisz się do biurka w pracy lub w domu przygotuj dzbanek wody z plasterkami cytryny. Popijaj od czasu do czasu, zastępując tym kawę, herbatę, energy-drink czy sztuczne dosładzane napoje. Postaraj się wypijać mniej więcej 8 szklanek w ciągu dnia płynu bogatego w naturalne przeciwutleniacze, który pomaga odkwasić organizm i wypłukać nagromadzone toksyny.

9. Dziki łosoś dla żył

Palenie szkodzi, więc dobrze byłoby rzucić. Albo przynajmniej zjadać codziennie chociażby odrobinę dzikiego łososia, ponieważ dostarcza kwasów omega-3 mających działanie przeciwzapalne. Na łamach magazynu "International Journal of Cardiology" opublikowano badanie dowodzące, że u palaczy, którzy spożywali dziennie 2 g kwasów omega-3, czyli zjadali ważącą 115 g porcję łososia, ściany aort stały się mocniejsze i elastyczniejsze, co usprawniło przepływ krwi.

10. Kopalnia minerałów: burak

Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to polubić i często jeść buraki. Dlaczego? Ponieważ są bardzo zdrowe - obfitują w pierwiastki mineralne takie jak żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz, bardzo rzadko w warzywach spotykane, rubid i cez.

11. Słodkie ziemniaki dla urody

Jesienią i zimą cera przyjmuje szary odcień, a cierpliwie i wytrwale nakładane maseczki i kremy niewiele dają. Dlatego jedz słodkie ziemniaki, które przywrócą skórze blask i poprawią jej koloryt zawartym w nich karotenem. Zaledwie pół ziemniaka średniej wielkości dostarcza 200 proc. dziennego zapotrzebowania.

12. Podkręć metabolizm musztardą

Jeśli uważasz, że masz powolny metabolizm podkręć go. Koszt? Grosze. Kaloryczność? Znikoma - jedyne 5 kcal. Bo aby na kilka godzin zwiększyć tempo o 25 proc. wystarczy zjeść łyżeczkę musztardy.

13. Stłum apetyt szpinakiem

Ciągle walczysz ze sobą tłumiąc ochotę, by zjeść, chociaż nie odczuwasz prawdziwego głodu? Zjedz szpinak. Zielone liście szpinaku zawierają tzw. thylakoids membrany czyli substancję, która zmniejsza apetyt aż o 95 proc. jednocześnie podkręcając proces utraty masy ciała o 43 proc.

14. Banan na wzdęcia

Twój organizm ma zwyczaj kumulowania w sobie nadmiernych ilości wody i gazów? Dyskomfort, jaki z tego wynika jest równie prosty do pozbycia jak ugryzienie banana. Obecny w nich potas reguluje gospodarkę wodną w organizmie i wspomagają wzrost bakterii jelitowych, których zadaniem jest rozprawienie się z gazami i udrożnienie jelit. Zdaniem badaczy wystarczą 2 banany dziennie aby zmniejszyć ryzyko wzdęć o 50 proc.

15. Chroniący skórę pomidor

Spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak np. pomidor, może zapobiec wewnętrznym uszkodzeniom skóry. Opublikowane na łamach "British Journal of Dermatology" badanie dowiodło, że u uczestników spożywających 5 łyżek pasty pomidorowej dziennie ochrona przed poparzeniami słonecznymi wzrosła o 33 proc. względem grupy kontrolnej. Więc tak, będąc na urlopie w krajach basenu śródziemnomorskiego odmówienie sobie porcji spaghetti z sosem pomidorowym będzie grzechem i zamachem na własną skórę.

16. Kiwi na jelita

Zaparcia, wzdęcia, wrażenie, jakby Twoje jelita nie pracowały... ulgę przyniesie więcej błonnika w codziennej diecie. Albo dwa kiwi dziennie, co wykazano na przykładzie pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego. Dwa owoce dziennie przez miesiąc zmniejszyły liczbę zaparć i zredukowały dolegliwości wynikające z przewlekłej choroby.

17. Zimne ziemniaki

Przywykło się jeść ziemniaki na ciepło chociaż lepsze są w schłodzonej postaci. Dlaczego? Ponieważ gdy ugotuje się ziemniaki, a następnie schłodzi by np. przygotować z nich sałatkę ziemniaczaną nieświadomie bawimy się w naukowca. Skrobia zawarta w bulwach w wyniku ochłodzenia zmienia się w tzw. skrobię oporną, znacznie trudniejszą do strawienia. Zalegające w żołądku schłodzone ziemniaki mobilizują organizm do cięższej pracy, jednocześnie redukując odkładanie się tłuszczu na wysokości pasa.

18. Naprawiające wątrobę migdały

Zimą są święta, trwające kilka dni, podczas których celebrujemy wspólne chwile biesiadując i popijając jedzenie alkoholem. To niemalże prosta droga by dorobić się raka na otłuszczonej, przepracowanej wątrobie nienadążającej z neutralizowaniem toksyn. Ale można tego uniknąć jedząc sporą garść migdałów, co opisano na łamach "Journal of the National Cancer Institute". W opublikowanym badaniu dowiedziono, że osoby zjadające zawierające witaminę E 16-gramowe porcje (ok. 15 sztuk) migdałów redukowały ryzyko zachorowania na raka wątroby aż o 40 proc.

19. Wyszczuplające karczochy

Pragniesz zacząć się zwężać, zamiast rozszerzać? Polub karczochy. Wartość energetyczna - minimalna, bo sięgająca jedynie 47 kcal. w 100 g. Karczochy charakteryzuje również niskie stężenie tłuszczu, wysoka zawartość błonnika pokarmowego oraz obecność 4 substancji wspomagających odchudzanie: cynaryny, inuliny, kwasu chlorogenowego oraz niacyny.

20. Polub rośliny strączkowe

Jeśli masz zamiar schudnąć do wiosny uzupełnij zapasy roślin strączkowych takich jak soczewica, ciecierzyca, groch i fasola. Ich skuteczność potwierdzono naukowo w trwającym 4 tygodnie eksperymencie. Uczestnicy, których podzielono na dwie grupy, byli na prawie identycznej diecie niskokalorycznej. Jednak tylko u jednej grupy w menu pojawiły się wspomniane soczewica, ciecierzyca, groch i fasola. Efekt? Ci, którzy spożywali rośliny strączkowe schudli więcej, choć obie grupy dziennie spożywały identyczną ilość kalorii.

21. Owies nie tylko dla koni

Filiżanka owsu dostarcza 16 g błonnika, w tym błonnika, którego ludzki organizm nie trawi, ale który uwielbiają zdrowe kultury bakterii w jelitach. To między innymi dlatego owsianka jest uznawana za najzdrowszą propozycję na śniadanie, sycąc na długo i usprawniając metabolizm. Ponadto obecne w owsie związki zapobiegają przed wystąpieniem problemów zdrowotnych związanych z otyłością, takich jak choroby serca czy cukrzyca.

22. Jeżynowa kontrola głodu

Szklanka jeżyn tonie tylko potężna dawka przeciwutleniaczy, ale także około 7,6 g błonnika, także nierozpuszczalnego, z którego korzystają bakterie w naszych jelitach. Produkują wówczas maślany, kwas redukujący stany zapalne generujące odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ale nie tylko dlatego jest cenny dla osób na diecie. Badania wykazały, że błonnik nierozpuszczalny wpływa na grelinę, tzw. hormon głodu, powodując, że nie odczuwamy nieprzyjemnego ssania w żołądku i łatwiej jest wytrwać na diecie.

23. Słonecznik, alternatywa migdałów

Jeśli masz dosyć migdałów to zastąp je nasionami słonecznika. Szklanka dostarcza około 3 g błonnika i 200 kcal. Jest sycącym źródłem magnezu, który utrzymuje właściwie ciśnienie krwi, rytm serca i zwiększa lipolizę, którym warto urozmaicać dania.

24. Kakao zamiast czekoladek

Kakao w postaci suchego proszku to znakomita metoda na dokuczliwe wzdęcia i źródło błonnika (do 4 g w dwóch łyżkach), zaspokajające jednocześnie ochotę na czekoladę. Czy można chcieć więcej?

25. Magiczna woda

Jak sprawić, aby brzuch niemalże natychmiast stał się bardziej płaski, bez katowania się na siłowni i wylewania siódmych potów? Całkiem zwyczajnie - pijąc wodę. Nie od dziś wiadomo bowiem, że doskonale wypłukuje z toksyn organizm i reguluje gospodarkę organizmu. Ale można mieć dość wlewania pozbawionej smaku cieczy oraz, poza znudzeniem, można uznać, że nie do końca działa. Wówczas warto urozmaicić jej smak wrzucając plasterki owoców czy warzyw, które uczynią ją smaczniejszą oraz skuteczniejszą w działaniu dzięki swoim właściwościom.

Superprodukty, czyli co jeść, by być zdrowym
Superprodukty, czyli co jeść, by być zdrowym TVN Meteo Active

Autor: stella/rp / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam ponure niebo, które tylko z rzadka będzie przejaśniać się i rozpogadzać. Odpowiedzialny za to będzie "zgniły" wyż z centrum przemieszczającym się nad Polską. Czekają nas silne podmuchy wiatru i słabe opady, jak również spore różnice temperatury między najcieplejszymi a najchłodniejszymi punktami kraju.

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, które poza tym, że ograniczą widzialność, mogą też zamarzać. Obowiązują także alarmy przed opadami marznącymi. Sprawdź, gdzie zrobi się niebezpiecznie.

Marznące mgły i opady. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Marznące mgły i opady. Tu obowiązują ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zapowiada się przeważnie pochmurno, a w niektórych regionach słabo popada deszcz. Termometry pokażą od 0 do 8 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 26.12. Na termometrach nawet 8 stopni

Pogoda na dziś - czwartek 26.12. Na termometrach nawet 8 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee