Tworzą mapę inwazyjnych gatunków komarów. By zapobiec epidemiom

[object Object]
Komary są dużym zagrożeniemDiscovery/Player.pl
wideo 2/23

Węgierscy naukowcy postanowili stworzyć mapę inwazyjnych gatunków komarów. Do projektu zaproszono mieszkańców kraju, których zadaniem jest dostarczanie zdjęć owadów. Powstała strona internetowa ma pomóc zapobiegać epidemiom niebezpiecznych chorób przenoszonych przez komary.

Na Węgrzech uruchomiono stronę internetową, umożliwiającą tworzenie, przy współudziale mieszkańców, mapy rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków komarów. Owady te mogą roznosić groźne dla człowieka i zwierząt choroby. Celem mapy jest zapobieganie epidemiom niebezpiecznych chorób. Strona powstała przy współpracy Sieci Badawczej Loranda Eoetvoesa (ELKH). Jak podkreślają naukowcy, w ostatnich latach w Europie i na Węgrzech pojawiły się, na skutek zmian klimatycznych oraz rozwoju handlu międzynarodowego, inwazyjne gatunki komarów. Na Węgrzech oprócz 50 rodzimych gatunków komarów kąsających w ciągu ostatnich 10 lat zaobserwowano trzy nowe gatunki inwazyjne, które mogą przenosić na ludzi i zwierzęta wirusy i nicienie.

Wsparcie mieszkańców

Naukowcy podkreślają, że pierwszym krokiem do zapobiegania rozwinięciu się w ten sposób epidemii jest określenie, na których obszarach Węgier pojawiły się nowe gatunki, w jaki sposób się rozprzestrzeniają, kiedy są aktywne i czy roznoszą patogeny.

W tym celu naukowcy poprosili o pomoc mieszkańców. Mogą oni przesyłać zdjęcie zauważonego lub schwytanego owada. Komar zostanie oficjalnie zidentyfikowany i uwzględniony na krajowej mapie elektronicznej występowania inwazyjnych gatunków komarów.

Gatunki są opisane

Aby ułatwić mieszkańcom zorientowanie się, jak wyglądają inwazyjne gatunki, na stronie umieszczono ich obraz graficzny oraz opis.

Na przykład komara tygrysiego - jak napisano - łatwo rozpoznać po kontrastowym ubarwieniu: na czarnym tle ma on białe lub srebrne plamy lub paski, także na nogach. Do tej pory laboratoryjnie stwierdzono, że roznosi 22 wirusów, z czego najgroźniejsze to wirusy dengi, żółtej febry i Gorączki Zachodniego Nilu.

Z kolei o komarze z gatunku Aedes japonicus możemy się dowiedzieć między innymi, że jest większy od innych - mierzy bowiem aż sześć milimetrów długości, jest jaśniejszy i mniej kontrastowo ubarwiony od pozostałych inwazyjnych gatunków. Może roznosić m.in. wirusa Gorączki Zachodniego Nilu, japońskiego zapalenia mózgu czy tropikalną chorobę czikungunia.

Trzecim inwazyjnym gatunkiem na Węgrzech jest Aedes koreicus. Wiadomo o nim, że może przenosić nicienie Dirofilaria immitis i Dirofilaria repens, które odpowiadają za parazytozę serca i skóry u psów.

- Nowoczesna strategia ochrony przed epidemią opiera się na monitoringu ekologicznym. Im jest on skuteczniejszy, tym mniejsze ryzyko epidemii (…). Do tego nie wystarczy nas, naukowców, ale - jak okazało się w zeszłym roku - znacznie więcej jest obywateli dobrej woli - podkreślił kierownik Instytutu Ekologii i Botaniki Ekologicznego Ośrodka Badawczego ELKH Laszlo Zsolt Garamszegi.

Z mapy elektronicznej wynika, że najwięcej obserwacji gatunków inwazyjnych dokonano jak dotąd w Budapeszcie.

Autor: kw/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie zdążyliście zobaczyć zorzy polarnej w noc sylwestrową? Dziś znów macie okazję. Bardzo dobre warunki do obserwacji tego świetlnego zjawiska panują w różnych częściach Polski. Warto popatrzeć w niebo.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Na obszarze większości kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z silnym wiatrem. Najsilniej, w porywach nawet do 115 kilometrów na godzinę, może wiać nad morzem. Tam oraz na w niektórych miejscach na południowych krańcach Polski wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Bardzo silny wiatr. Ostrzeżenia prawie w całym kraju

Bardzo silny wiatr. Ostrzeżenia prawie w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W pierwszych dniach roku nadal czeka nas zima w łagodnej postaci. Do Polski dotrze zimne powietrze, a razem z nim pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W niektórych regionach może zrobić się biało, jednak to ochłodzenie nie potrwa długo.

Zimno spłynie z północy. Będzie sypać śnieg

Zimno spłynie z północy. Będzie sypać śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W czwartek 02.01 w niemal całej Polsce trzeba spodziewać się opadów. Deszcz będzie po południu przechodzić w śnieg. Termometry wskażą jeszcze wysokie wartości jak na początek stycznia, ale będzie silnie wiać.

Pogoda na jutro - czwartek 02.01. Porywisty wiatr i mieszane opady

Pogoda na jutro - czwartek 02.01. Porywisty wiatr i mieszane opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-owy alert otrzymały w środę osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Alert RCB wciąż jest w mocy w części powiatów województw północnych.

Alert RCB. Tu będzie niebezpiecznie

Alert RCB. Tu będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Na Bałyku panuje sztorm, a wiatr na wybrzeżu może rozpędzać się do ponad 100 kilometrów na godzinę. Z powodu trudnych warunków pogodowych opóźniony został prom ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji.

Sztorm na Bałtyku. Prom do Szwecji opóźniony

Sztorm na Bałtyku. Prom do Szwecji opóźniony

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz w nocy z wtorku na środę spowodował podtopienia w północnej Anglii. Drogi znalazły się pod wodą. Z powodu trudnych warunków pogodowych odwołane zostały też liczne połączenia kolejowe.

Drogi pod wodą w Manchsterze

Drogi pod wodą w Manchsterze

Źródło:
Reuters, BBC, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Warunki w górach są trudne. Miejscami na szlakach zalega śnieg, który w większości jest twardy i zmrożony. W Tatrach, Beskidach i Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy GOPR interweniowali w sylwestrową noc.

Uraz kręgosłupa, poszukiwania turysty. Nocne interwencje GOPR

Uraz kręgosłupa, poszukiwania turysty. Nocne interwencje GOPR

Źródło:
PAP, GOPR

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Cały świat powitał 2025 rok. Jako ostatni kartkę w kalendarzu zmienili mieszkańcy Dalekich Wysp Mniejszych Stanów Zjednoczonych. Wcześniej Nowy Rok rozpoczął się też w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.

Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Oni na 2025 rok musieli czekać najdłużej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro

Dzikim populacjom koali coraz bardziej zagraża chlamydioza. Choroba ta wyjątkowo szybko rozprzestrzenia się wśród torbaczy, uniemożliwiając im posiadanie potomstwa. Naukowcy pracują nad szczepionką, jednak głównym przeciwnikiem w walce o przetrwanie wielu populacji jest czas.

Choroba weneryczna dziesiątkuje populację koali

Choroba weneryczna dziesiątkuje populację koali

Źródło:
BBC, Aussie Ark, Nature