Informacje
 • "Spadające gwiazdy" przecinały niebo

  14-08-2019 11:06 Świetlny spektakl
  Śmigają po niebie - Perseidy 2020 Foto: Reuters | Video: Kontakt 24

  Na ostatnie dni przypadało maksimum roju Perseidów. W Polsce zachmurzenie znacznie utrudniło obserwację, ale mieszkańcy Bośni i Hercegowiny cieszyli się widokiem "spadających gwiazd".

  Mieszkańcy miejscowości Prijedor w Bośni i Hercegowinie zebrali się w poniedziałek w pobliskim Parku Narodowym Kozara, aby wspólnie oglądać świetlny spektakl na niebie.

  - Jestem tu kolejny raz z przyjaciółmi, aby zobaczyć fenomen "spadających gwiazd" w tym pięknym miejscu. To najciemniejsza część miasta, więc jest najlepszy widok - powiedział miłośnik astronomii Ivan Puljic. Emir Mrahovic powiedział z kolei, że obserwuje rój Perseidów od lat.

  Roje meteorów

  "Spadające gwiazdy" można zobaczyć praktycznie przez cały rok - pojawiają się losowo, choć niektóre występują grupowo. To właśnie wtedy możemy mówić o rojach meteorów. Do najaktywniejszych i najbardziej regularnych należą właśnie sierpniowe Perseidy. Rój ten kojarzyli już starożytni. Inna jego nazwa to "łzy świętego Wawrzyńca" - 10 sierpnia przypada rocznica jego męczeńskiej śmierci.

  Cały okres aktywności Perseidów przypada na okres od 17 lipca do 24 sierpnia. W czasie maksimum w ciągu godziny może się ich pojawić nawet do 150, a w ciągu 2-3 minut można obserwować od kilku do kilkunastu meteorów.

  Perseidy są szybkie, mają białą barwę, a ich ślady przez moment "utrzymują się" na niebie.

  Meteor, meteoroid czy bolid?

  Popularne określenie "spadająca gwiazda" oznacza meteor - krótkotrwały, świetlny ślad na niebie. Wbrew obiegowej nazwie meteory nie są jednak gwiazdami - powstają, gdy w ziemską atmosferę wpadnie mały skalny okruch z przestrzeni kosmicznej (meteoroid). Jeżeli bryła jest na tyle duża, by przetrwać lot przez atmosferę i spaść na powierzchnię, wówczas nazywana jest meteorytem. Szczególnie jasne meteory, których blask jest większy niż jasność planety Wenus, nazywane są bolidami.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...