Informacje
 • "Rzym był jak Nowy Jork". Ustalono kierunki migracji ludności Cesarstwa Rzymskiego

  08-11-2019 14:36 Naukowcy analizowali DNA
  Naukowcy badali DNA starożytnych Rzymian Foto: Universität Wien | Video: tvnmeteo.pl

  Z badań DNA pierwszych mieszkańców starożytnego Rzymu wynika, że było to miasto migrantów. Naukowcy odnaleźli ślady kodu genetycznego ludności Anatolii w Turcji, obszarów obecnego Iranu i Ukrainy.

  Rzym, nazywany też Wiecznym Miastem lub Miastem Siedmiu Wzgórz, powstał w epoce żelaza.

  Międzynarodowy zespół naukowców opracował profile genetyczne kolejnych pokoleń starożytnych Rzymian na podstawie analizy DNA 127 osób. Ich szczątki znaleziono w 29 miejscach wykopalisk archeologicznych w Wiecznym Mieście i jego okolicach. Na tej podstawie zrekonstruowano 12 tysięcy lat migracji w tym rejonie.

  Kierunki migracji w starożytności

  Badania i ich wyniki opublikowano w amerykańskim czasopiśmie naukowym "Science". Koordynatorem prac był antropolog Alfredo Coppa z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza.

  W badaniach, jak podkreślono, duży udział miało wiele włoskich uczelni oraz placówek naukowych i urząd do spraw dóbr archeologicznych.

  - Po raz pierwszy ustaliliśmy dzięki danym biologicznym kierunki migracyjne ludności, która przybyła w dobie rozwoju Cesarstwa Rzymskiego - powiedział Coppa w rozmowie z agencją Ansa. Zwrócił uwagę na to, że wcześniej nie prowadzono badań o tak dużym zasięgu.

  Jak ustalono, osiem tysięcy lat temu teren obecnego Rzymu już był zamieszkany przez ludność zajmującą się łowiectwem, a potem wzbogaciła się ona o rolników pochodzenia bliskowschodniego, anatolijskiego, a także irańskiego. Następnie, mniej więcej od pięciu do trzech tysięcy lat temu, przybyły ludy z ukraińskich stepów - twierdzą autorzy badań.

  - Rzym był jak Nowy Jork, to było skupisko osób różnego pochodzenia - podkreślił genetyk Guido Barbujani z uniwersytetu w Ferrarze. Wyjaśnił, że w kolejnych wiekach napływ ze wschodu stopniowo zanikał, a do Wiecznego Miasta przybywali przede wszystkim ludzie z zachodu, centrum i południa Europy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...