Informacje
 • Przeżył pożar dzięki papudze, bo ta wykrzyczała jego imię

  05-11-2020 14:22 Ptak był szybszy niż alarm pożarowy
  Papuga w kamerze nad drogą w Queensland Foto: Luke Turner/unsplash.com | Video: Department of Transport and Main Roads (Queensland)

  Mieszkaniec australijskiego Brisbane miał ogromne szczęście. Udało mu się uciec w środku nocy z płonącego domu, ponieważ zaalarmowała go własna papuga. - Wszystko jest w porządku, dopóki oboje żyjemy - opowiadał Anton Nguyen.

  Antonowi Nguyenowi, mieszkańcowi dzielnicy Kangaroo Point w australijskim mieście Brisbane udało się przeżyć pożar, który strawił sporą część domu. Mężczyznę ocaliła papuga, która krzykiem podniosła alarm, zanim włączyły się czujniki dymu. Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę.

  Nguyen powiedział, że miał ogromne szczęście, ponieważ dzięki zielonej papudze o imieniu Eric, nie odniósł żadnych obrażeń.

  - Usłyszałem huk, a Eric zaczął krzyczeć, więc wstałem i poczułem zapach dymu - powiedział. - Złapałem Erica, otworzyłem drzwi i spojrzałem na tył domu i zobaczyłem płomienie - relacjonował. Jak dodał, udało mu się zabrać torbę i uciec. Nie usłyszał nawet, jak włącza się alarm pożarowy. - Jestem w szoku, ale nic mi nie jest - powiedział. - Wszystko jest w porządku, dopóki oboje żyjemy - ja i Eric - stwierdził Nguyen.

  Wezwano strażaków i śledczych

  Załogom strażackim udało się przybyć na miejsce zdarzenia po godzinie 2 w nocy. Pełniący obowiązki inspektora w służbach pożarowych stanu Queensland Cam Thomas powiedział, że papuga krzyczała "Anton! Anton!", by ostrzec swojego właściciela o niebezpieczeństwie.

  - W tym czasie mężczyzna spał. Ptak go zaalarmował, zanim czujniki dymu zadziałały - opisał Thomas. Dodał też, że strażacy dobrze poradzili sobie z powstrzymaniem pożaru tylko w jednej posiadłości. - Ogień praktycznie ogarnął cały dom - dodał.

  Na miejsce wezwano śledczych, by zbadali, co było przyczyną wybuchu pożaru.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....