Informacje
 • Dwa miasta Majów odkryte w dżungli

  22-08-2014 13:46 Wiele tysięcy lat znajdowały się odizolowane od cywilizacji
  Dwa miasta Majów odkryte w dżungli

  W meksykańskiej dżungli odkryto dwa miasta Majów

  SRC ZAZU

  Grupa archeologów odkryła w meksykańskiej dżungli dwa antyczne miasta Majów. Już w 1970 roku zostały odnalezione ślady tych osad, jednak od tamtego czasu nikt nie dotarł do tego miejsca.

  W południowo-wschodnim Meksyku, w stanie Campeche, znajdują się dwa antyczne miasta, do których bardzo trudno dotrzeć. Grupie naukowców ze Słowenii udało się je odnaleźć. Odkryli starożytne ruiny Majów: piramidy, pałac, ołtarz i ogromne drzwi.

  Zagubione miasta

  Oba miasta, Lagunita i Tamechen zostały odkryte w 1970 roku przez archeologa Erica Von Euw, jednakże nie miał jak zapisać ich lokalizacji. Od tamtej pory nikt nie potrafił do nich dotrzeć. Teraz po raz pierwszy zostało określone ich położenie. Dzięki temu odkryciu będziemy mogli zrozumieć dokładniej historię cywilizacji tego starożytnego ludu.

  Trudne poszukiwania

  Iwan Sprajc z centrum naukowego w Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuki powiedział, że bardzo trudno było im znaleźć antyczne miasta. Musieli opierać się na zdjęciach lotniczych. Zespół badaczy przeszukiwał teren w okolicach Chactun, wielkiego miasta antycznych Majów, odkrytego w zeszłym roku.

  - Informacje na temat miasta Lagunita były zupełnie bezużyteczne - powiedział Sprajc. - W ogromnej dżungli wszystko wydaje się być małe. Wszędzie były kopce, nie miałem pojęcia gdzie położona była osada - dodał.

  Drzwi w kształcie ust

  Sprjac powiedział, że nietypowo rosnąca roślinność dała im wskazówki, gdzie szukać zaginionych miast. Identyfikacja Lagunity polegała na porównaniu terenu o powierzchni 3 tys. m. kw. ze szkicem, jaki zostawił Euw.

  Największe wrażenie zrobiły odkryte ogromne drzwi, których kształt przypominał ogromne usta. Prawdopodobnie były zbudowane na cześć bóstwa urodzaju.

  - Te drzwi symbolizują wejście do jaskini, wodnego świata, miejsca pochodzenia kukurydzy i mitologicznej siedziby przodków - wyjaśnia Sprajc.

  Cywilizacja Majów

  Naukowcy na miejscu również znaleźli boisko sportowe i wysoką na dwadzieścia metrów świątynię. Świątynia była otoczona trzema ołtarzami oraz inskrypcją na tablicach napisaną hieroglifami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • O co cho
  odkryto cywilizacje, ktora jezdzi terenowkami, gotuje placki i slucha muzyki???
  ~patrycja /2014-08-26 05:21
 • sdfghjkl
  dokładnie- fajne wyciągarki i placki...... to o to chodziło?

  nawet w głupich zdjęciach nie ma tej mega czad na maxa bramy w kształcie ust
  ~smrodek71 /2014-08-22 18:45
 • Ważne odkrycie !!!
  Odkrycie w dżungli dwóch miast Majów, które przez kilka tysięcy lat znajdowały się odizolowane od cywilizacji to ogromnie ważne wydarzenie !!!
  ~mieszkaniec /2014-08-22 17:43
 • ?
  Zdjęcia super ale na filmiku spodziewałem się zobaczyć te odkrycia, a nie jak ktos karczuje dżunglę albo przez nią przejeżdża kładem i samochodem...
  ~Giilgamesh /2014-08-22 17:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...