Informacje
 • Duże stężenie groźnych substancji w atmosferze. Regulacje o emisji nie poskutkowały

  21-08-2014 20:40 Warstwa ozonowa wciąż jest zagrożona

  Do atmosfery emitowane są niebezpieczne substancje

  NASA

  Naukowcy z NASA wykryli w atmosferze czterochlorek węgla. Emitowanie substancji zostało zakazane w treści Protokołu Montrealskiego. Mimo że emisja tego związku została ograniczona, to nadal znajduje się w atmosferze w dużych ilościach. Naukowcy rozpoczęli poszukiwania niezidentyfikowanych źródeł emisji czterochlorku węgla.

  Badania naukowców z NASA wykazują, że w atmosferze znajduje się bardzo dużo związków, które niszczą ozon mimo, ogólnoświatowego zakazu korzystania z nich.

  Protokół z 1987 roku

  Tetrachlorek węgla, który stosowany był w pralniach chemicznych i w środkach gaśniczych został zakazany w 1987 roku w międzynarodowym porozumieniu, w tak zwanym "Protokole Montrealskim w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową". W tym porozumieniu na listę zakazanych substancji były wpisane jeszcze inne chlorowęglany oraz freon. Założenia protokołu przewidywały, że w latach 2007-2011 poziom czterochlorku węgla w atmosferze będzie zerowy.

  39 tys. ton czterochlorku w atmosferze

  Najnowsze badania pokazują, że światowa emisja tetrachlorku węgla wynosi 39 tys. ton rocznie, co stanowi 30 proc. najwyższych rocznych emisji odnotowanych przed protokołem.

  - Obecnie w naszej atmosferze nie powinno być tych substancji - powiedział Qing Liang, badacz atmosfery i główny autor badania. - Muszą być gdzieś jakieś niezidentyfikowane wycieki przemysłowe, emisje z miejsc skażonych oraz z nieznanych źródeł czterochlorku węgla - dodaje.

  Niezidentyfikowane źródło emisji

  Tetrachlorek węgla od 2008 roku stanowi 11 proc. wszystkich chlorków, które pogarszają stan warstwy ozonowej. Mimo, że ten związek ma mały wpływ na ozon, naukowcy i osoby, które zajmują się protokołami międzynarodowymi, chcą poznać źródło jego emisji.

  Przed ostatnią dekadę naukowcy zastanawiali się nad tym, dlaczego poziom czterochlorku węgla w atmosferze spada wolniej od założeń w protokole, które powstały na podstawie wiedzy naukowców. Według nich na rozpad tetrachlorku węgla mają wpływ naturalne procesy, m.in. promieniowanie słoneczne.

  Niezidentyfikowana emisja na skutek procesów naturalnych?

  - Czy jest jakiś fizyczny, naturalny proces, który wpływa na emisję czterochlorku węgla czy są jakieś inne niezbadane źródła emisji? - pytają naukowcy na czele z Qing Liangiem.

  Według zgłoszeń emitentów w latach 2004-2007, obecna emisja tetrachlorku węgla powinna być zerowa. Stężenie tego związku w atmosferze powinno od tego czasu spadać w tempie 4 proc. roczne. Zaobserwowany spadek wyniósł tylko 1 proc. rocznie.

  Badania nad źródłem emisji

  Naukowcy, aby zbadać te różnice, wykorzystali model Nasa 3D GEOS Chemistry Cliamte oraz dane z Globalnej Sieci Systemów Obserwacji Ziemi.

  Symulacja modelowa globalnej chemii atmosfery wykazała, że emisja czterochlorku węgla może zachodzić na skutek reakcji z glebami i oceanem, co dowodzi, że muszą być jakieś nieznane źródła emisji tej substancji. Dodatkowo okazało się, że czterochlorek węgla przebywa w atmosferze dłużej o 40 proc. niż pierwotnie sądzono. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".

  Nieznane źródło emisji

  - Ludzie wierzą, że Protokół Montrealski zahamował emisję związków niszczących ozon - powiedział Paul Newman, naukowiec z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda. - Niestety, nadal jest jakieś źródło emisji tego pierwiastka na świecie - dodał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zmiana planu
  Tropili dwutlenek ale ta sciema powoli wychodzi z mody wiec przerzuca sie na czterochlorek. Brzmi grozniej. Powodzenia!
  ~Alek /2014-08-24 04:06
 • No to nie dobrze
  a może i dobrze. W końcu ludzkość niszczy przyrodę w zastraszającym tempie i tak naprawdę im szybciej planeta Ziemia pozbędzie się cywilizacji tym dla niej lepiej.
  ~specu /2014-08-22 14:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....