Informacje
 • To jeszcze nie koniec ulew. "Struktura chmur przypomina cyklon tropikalny"

  22-05-2019 16:03 Arleta Unton-Pyziołek o pogodzie w Polsce
  Burze i opady deszczu nie ustaną Foto: Shutterstock/NASA Worldview | Video: TVN24

  Pogoda na południu Polski jest gwałtowna. Leje deszcz powodujący podtopienia. Jak tłumaczyła na antenie TVN24 Arleta Unton-Pyziołek, nad naszym krajem znajduje się "cyklon tropikalny w miniaturce", który niesie kolejne opady deszczu.

  Na południu Polski od wtorku pada ulewny deszcz. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadal ostrzegają przed gwałtowną pogodą i jej skutkami.

  >>>SPRAWDŹ OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE IMGW

  >>>SPRAWDŹ ALERTY PRZED ZALANIAMI

  Nadal niebezpiecznie

  Jak tłumaczyła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w środę nadal opady deszczu będą intensywne, a w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych mogą dodatkowo pojawiać się burze.

  Opady na południu kraju były w ciągu ostatniej doby bardzo obfite. Jak mówiła synoptyk, we wtorek w Mielcu do godziny 23 w ciągu kilku godzin spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy. W Radomyślu Wielkim od godziny 9 we wtorek do godziny 6 w środę spadło około 133 litrów deszczu na metr kwadratowy.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O SKUTKACH ULEW


  Skąd taka pogoda w Polsce?

  We wtorek na potężnym froncie atmosferycznym związanym z niżem znad Niemiec utworzył się niewielki niż nad Karpatami. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest bardzo dynamiczny. Przemieścił się nad Podkarpacie, a w środę po południu jego centrum znalazło się w okolicach Radomia. Dopiero w czwartek odsunie się na wschód, nad Ukrainę.

  - Na zdjęciu satelitarnym widać ślimaczek z chmur. To zawinięty front atmosferyczny. Struktura chmur przypomina cyklon tropikalny. To taki cyklon tropikalny w miniaturce - opowiadała synoptyk tvnmeteo.pl. Nie ma on tak dużej siły, jak te prawdziwe cyklony tropikalne. Widać jednak, że przemieszcza się bardzo powoli, a chmury niosą opady deszczu.

  Ten układ baryczny zaciąga bardzo ciepłe masy powietrza znad Morza Czarnego i to właśnie w nich utworzyły się struktury chmur, które we wtorek poszły nad Podkarpacie. - Nad górami, przedgórzem, wyżynach te chmury uległy podpiętrzeniu, dlatego opady były tak intensywne - tłumaczyła Unton-Pyziołek.

  Kiedy niż wszedł do Polski, pojawiły się silne prądy wznoszące, co poskutkowało powstaniem trąb powietrznych i lejów kondensacyjnych. Synoptyk tvnmeteo.pl podkreśla, że w środę nie są one już tak silne, więc prawdopodobieństwo wystąpienia trąb jest mniejsze. Nadal nie są jednak całkowicie wykluczone.

  Ulewy powrócą

  Obecnie najintensywniej pada nad Czechami i Słowacją. Nad Polską jest niżowa spirala, a na zachodzie naszego kraju dodatkowo front z opadami deszczu.

  - W środę lokalnie mogą wystąpić burze, które nie poprawią sytuacji. Struktura z zachodu będzie przemieszczać się na wschód. W nocy intensywnie opady prognozowane są dla Górnego Śląska, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolski i Podkarpacia. Możliwe są burze. W czwartek najintensywniejsze opady pojawią się w Małopolsce. Początkowo również na południu Górnego Śląska, Kielecczyźnie, Podkarpaciu, a wieczorem na Lubelszczyźnie - zapowiadała synoptyk tvnmeteo.pl.

  Opady dobowe znowu mogą osiągnąć wartość przekraczającą 100 litrów na metr kwadratowy. Zwłaszcza lokalnie na południu Polski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jak to się pietruszka utopi?
  przecież mamy suszę a Polska zamienia się step. A co tam step, w pustynię!!!!!!
  ~John Farmazon /2019-05-23 23:10
 • Niż Axel rządzi Polską
  Efektownie to wygląda na ruchomych zdjęciach satelitarnych Polski.Od rana można obserwować jak chmury wirują niczym karuzela lub bąk w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.
  ~Lech /2019-05-22 20:56
 • już się cieszyłem, że pietruszka stanieje...
  a tu jeszcze podrożeje, bo się znaczna jej część utopi!
  ~sagittarius /2019-05-22 17:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....