Co przyniesie pogoda w lutym? Prognoza długoterminowa IMGW

[object Object]
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach w EuropieVentusky.com
wideo 2/20

Czego można spodziewać się w pogodzie w lutym? Czy jest szansa na falę mrozów, jaką pamiętamy z połowy stycznia? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminową prognozę temperatury dla nadchodzącego miesiąca.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyglądają się temu, jak może wyglądać luty 2021 roku w pogodzie. Co wynika z ich przewidywań?

Z modeli IMGW-TWS (Teweles-Wobus Score) oraz WRF-CFS (Weather Research and Forecasting - Climate Forecasting System) opracowanych przez IMGW wynika, że w drugiej dekadzie przyszłego miesiąca w północno-wschodniej części Polski oraz na terenach górskich może czekać nas znaczne ochłodzenie z temperaturą spadającą do -18 stopni Celsjusza. Ale jeszcze większy mróz jest przewidywany pod koniec miesiąca.

Luty według modelu IMGW-TWS

Jak wynika z modelu TWS z 25 stycznia, w pierwszych 10 dniach lutego na południu Polski przewiduje się występowanie temperatury minimalnej powietrza skrajnie od -15 st. C do -5 st. C w szczytowych partiach górskich (Kasprowy Wierch, Śnieżka), na południowym wschodzie (Komańcza od -12 st. C do 1 st. C) oraz na wschodzie i północnym wschodzie kraju przez przeważnie od -10 st. C do 2 st. C na Podkarpaciu po wartości od -13 st. C do 0 st. C na Suwalszczyźnie.

Podobnie w centrum - zdaniem synoptyków IMGW - temperatura minimalna może wynieść przeważnie od -10 st. C do 2 st. C. "Na zachodzie kraju może wahać się na ogół od -7 st. C do 3 st. C (od Wielunia po Szczecin), natomiast w części północnej możemy się spodziewać występowania minimalnej temperatury od -6 st. C do 4 st. C" - czytamy w przewidywaniach synoptyków.

Z kolei temperatura maksymalna powietrza na przeważającej powierzchni kraju może się wahać przeważnie od -2 st. C do nawet 10 st. C. Niższe wartości temperatury maksymalnej powinniśmy odnotować w górach (Kasprowy Wierch od -8 st. C do 0 st. C i Śnieżka od -7 st. C do 2 st. C) oraz w północno-wschodniej części kraju (Suwałki od -6 st. C do 6 st. C).

Rozkład temperatury minimalnej powietrza wg modelu IMGW-TWS (IMGW)IMGW

Kolejne dni lutego

Jak według IMGW zapowiada się kolejna dekada miesiąca? W dniach 10-20 lutego będzie nieco chłodniej. Model IMGW-TWS z 25 stycznia wskazuje, że temperatura minimalna powietrza na Kasprowym Wierchu i Śnieżce wyniesie od -18 st. C do -5 st. C oraz od -18 st. C do 0 st. C w północno-wschodniej i wschodniej części kraju (od Komańczy po Suwałki). W części północnej od Olsztyna do Gdańska oraz na południu (w Zakopanem i Muszynie) model przewiduje wahanie temperatury minimalnej od -15 st. do 0 st. C, natomiast w pozostałej części kraju przeważnie od -13 st. C do lokalnie 2 st. C. Nieco wyższe wartości temperatury minimalnej, bo od -10 st. C do 2 st. C, możliwe są na obszarze od Gorzowa Wielkopolskiego do Łeby oraz na Helu (od -8 st. C do 2 st. C).

Jak przewiduje IMGW, niższych wartości temperatury maksymalnej powietrza w drugiej dekadzie lutego możemy się spodziewać także w szczytowych partiach górskich - na Kasprowym Wierchu i Śnieżce. Tutaj termometry mogą pokazać od -13 st. C do -2 st. C. Zbliżone do pierwszej dekady lutego wartości temperatury maksymalnej powietrza możliwe są w północno-wschodniej części kraju (Białystok, Suwałki), tam możliwe jest odnotowanie wartości od -6 st. C do 6 st. C.

Na wschodzie i północy Polski oraz w Zakopanem model IMGW-TWS przewiduje zmienność temperatury maksymalnej powietrza od -4 st. C (miejscami -6 st. C) do 8 st. C. W pozostałej, zachodniej części kraju, zmienność temperatury maksymalnej przewidywana jest od około -3 st. C, miejscami -2 st. C, do około 8-9 st. C. Lokalnie w pasie Polski południowej od Krakowa do Wrocławia temperatura maksymalna prawdopodobnie będzie się wahać od -2 st. C do 10 st. C. To - zdaniem IMGW - może sprawić, że obszar ten może okazać się najcieplejszym w drugiej dekadzie przyszłego miesiąca.

Rozkład maksymalnej temperatury powietrza wg modelu IMGW-TWS (IMGW)IMGW

Ostatnia dekada lutego według IMGW-TWS

W ostatniej dekadzie nadchodzącego miesiąca, czyli 21-28 lutego, model IMGW-TWS przewiduje temperaturę minimalną poniżej -10 st. C na Kasprowych Wierchu i Śnieżce, południu Polski i na ścianie wschodniej od wojewódzka podkarpackiego (-18 st. C) po Suwalszczyznę (-14 st. C). Na przeważającym obszarze naszego kraju temperatura minimalna może wahać się od -8 st. C do 1 st. C. Najcieplejsze pod względem temperatury minimalnej pozostać może wybrzeże z wartościami od -6 st. C do 2 st. C.

Zgodnie z informacjami synoptyków IMGW najwyższe wartości temperatury maksymalnej według modelu IMGW-TWS spodziewane są w południowo-zachodniej i zachodniej Polsce oraz na wybrzeżu - wartości od 0 st. C do 10 st. C, miejscami 11 st. C. Na pozostałym obszarze prognozowane są wartości od -3 st. C do 6 st. C.

Eksperymentalny model WRF-CFS

Co o warunkach pogodowych na luty mówi drugi model WRF-CFS? Według danych z 25 stycznia znaczne ochłodzenie ma nastąpić w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego, przy czym przewidywane wartości temperatury powietrza są wyraźnie niższe od prognozowanych przez model IMGW-TWS. Okres 3-6 lutego przewidywany jest jako najchłodniejszy w pierwszej dekadzie lutego. Jednocześnie można zauważyć, że pomimo niższych wartości temperatury minimalnej i maksymalnej obszary Polski potencjalnie najchłodniejsze w okresie prognozy wskazywane są bardzo podobnie przez oba modele.

Przerwa od mroźnych dni jest przewidywana od 7 lutego, wtedy zdaniem synoptyków napływ mas powietrza spowoduje wzrost temperatury powietrza do końca pierwszej dekady lutego.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 2-3IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 5-7IMGW

Jak przekazał IMGW, druga dekada lutego według modelu WRF-CFS rozpocznie się od dobowej temperatury minimalnej powietrza blisko 0 st. C w całym kraju. "Takie warunki mogą trwać nawet do 17 lutego. Dopiero od 18 lutego model WRF-CFS prognozuje kolejne ochłodzenie. 20 lutego dobowa minimalna temperatura powietrza dla północno-wschodniej części Polski oraz terenach górskich może spaść do około -20 st. C" - czytamy w przewidywaniach IMGW.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 13-17IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 18-20IMGW

Co później?

Jak podali synoptycy, w drugiej dekadzie lutego zarówno model IMGW-TWS, jak i WRF-CFS prognozują niższe wartości temperatury minimalnej w północno-wschodniej części Polski oraz na terenach górskich.

"Model WRF-CFS przewiduje występowanie temperatury minimalnej powietrza do około -20 st. C na zdecydowanie większym obszarze Polski, a nawet w okolicach Białegostoku może osiągnąć wartość -28 st. C. Jedynie na północnym zachodzie i zachodzie kraju temperatura minimalna powietrza może oscylować wokół -5 st. C" –czytamy w prognozie.

Zdaniem IMGW, takie odczyty wydają się być nieprawdopodobne, natomiast należy mieć na uwadze, że różnica temperatury pomiędzy biegunem zimna w Suwałkach i biegunem ciepła we Wrocławiu nie raz już potrafiła wynosić kilkanaście stopni. "Przedstawiona prawdopodobna sytuacja jest wynikiem modelu matematycznego, który próbuje opisać i przewidzieć rozwój zjawisk fizycznych zachodzących w atmosferze" - zauważają synoptycy.

W trzeciej dekadzie lutego zarówno model IMGW-TWS, jak i WRF-CFS prognozują wyższe wartości temperatury minimalnej w północno-zachodniej części Polski oraz terenach górskich. Według modelu WRF-CFS minimalna wartość może osiągnąć jednak nawet -28 st. C dla okolic Białegostoku, podczas gdy model IMGW-TWS prognozuje spadek temperatury minimalnej zaledwie do -14 st. C.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 24-25IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 27-28IMGW

Co wiemy o modelach?

Jak wyjaśnili synoptycy, model IMGW-TWS wskazuje prawdopodobny zakres spodziewanej temperatury powietrza (minimalnej i maksymalnej, które zwyczajowo odnosi się do norm wieloletnich) w trzech kolejnych okresach 10-dniowych dla 87 stacji meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. Model WRF-CFS przedstawia zaś możliwy przestrzenny przebieg minimalnej, maksymalnej i średniej temperatury powietrza w horyzoncie do czterech miesięcy, na terenie całej Polski. Natomiast istotny do porównania jest pierwszy miesiąc, który z definicji powinien być obarczony najmniejszą niepewnością.

"Analizując wyniki modeli TWS i WRF-CFS można stwierdzić, że w przypadku przemieszczania się przez obszar Polski układów niżowych w okresie 1-28 lutego możemy mieć do czynienia z falowym napływem zimnego powietrza, które okresowo przyczyni się do występowania niskiej temperatury powietrza (w normie lub poniżej normy jak wskazywała prognoza długoterminowa IMGW-PIB na luty opracowana na podstawie modeli IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes)" - piszą synoptycy.

Jak dodano, występowanie na przemian temperatury minimalnej powietrza w granicach -20 st. C (lokalnie nawet niższej) oraz temperatury maksymalnej powietrza dochodzącej od kilku nawet do 10 st. C, może cechować większą część lutego.

Czy przed nami zima stulecia?

Czy najniższe spodziewane wartości temperatury powietrza, w przypadku faktycznego zaistnienia warunków atmosferycznych do jej wystąpienia, będą oznaczały, że przed nami "zima stulecia"? Przegląd danych pomiarowych pochodzących ze wspomnianych 87 stacji meteorologicznych IMGW-PIB, nawet z ostatnich 5 lat nie wskazuje, aby występowanie temperatury powietrza rzędu -15 st. C czy nawet -20 st. C w naszym kraju było czymś nadzwyczajnym. "Co więcej, występowanie temperatury maksymalnej rzędu 10 st. C i wyżej w lutym również nie jest niczym niespotykanym, co wydaje się być sytuacją znacznie bardziej niepokojącą niż kilkudniowy mróz" -podkreślają synoptycy IMGW.

Jak zauważa Instytut, przez ostatnie kilkanaście lat pogoda w okresie zimowym przyzwyczaiła nas do dużej zmienności i relatywnie wysokiej temperatury powietrza, natomiast występowanie i utrzymywanie się przez kilkanaście dni mrozu w styczniu i lutym jak dotąd w naszej strefie klimatycznej nie powinno nikogo dziwić.

"Nawet jeśli dziś nie jesteśmy w stanie z wysokim prawdopodobieństwem określić, jaką pogodę przyniosą masy powietrza układów atmosferycznych w lutym, sam fakt, że w przestrzeni publicznej toczą się rozmowy o możliwości wystąpienia rekordowo niskiej temperatury powietrza jest dobrym znakiem, że jesteśmy świadomi zagrożeń, które mogą się z tym wiązać" - zwraca uwagę IMGW. Dodaje, że mając na uwadze powyższe wyniki prognoz kilku modeli długoterminowych, wiele wskazuje na to, iż "zima nie może się zdecydować", czy chce u nas zostać na dłużej i najprawdopodobniej będzie okresami zaglądać, przynosząc chłód i być może opady śniegu.

Autor: anw/dd / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w niemal całej Polsce. Najgroźniejsze są spodziewane w pasie od Pomorza po Opolszczyznę - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. W niektórych regionach niebezpiecznie będzie do rana w poniedziałek.

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w pomorskim Uniechowie zerwał kilka dachów, a na jednej z posesji zniszczył stodołę. W wielkopolskiej Pile połamane zostały drzewa. W powiecie kłodzkim piorun trafił w dom jednorodzinny, przez co trzy osoby zostały poszkodowane. Burzom towarzyszy bardzo duży grad.

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad dużym obszarem Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami niebezpieczne godziny. W nocy od Dolnego Śląska aż do Warmii i Mazur będę przemieszczać się burze, którym mogą towarzyszyć bardzo groźne zjawiska. Za dnia aura się uspokoi, ale w niektórych regionach spadnie deszcz i zagrzmi.

Pogoda na jutro - poniedziałek 01.07. Gwałtowne burze nocą w wielu regionach

Pogoda na jutro - poniedziałek 01.07. Gwałtowne burze nocą w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed burzami i bardzo silnym wiatrem otrzymały w niedzielę osoby przebywające na terenie 11 województw. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed ewentualnymi podtopieniami.

Alert RCB dla 11 województw. Długie godziny z niespokojną pogodą

Alert RCB dla 11 województw. Długie godziny z niespokojną pogodą

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Do Polski, wraz z napływającym gorącym powietrzem znad Afryki, dociera pył saharyjski. Może sprawić, że niebo przybierze kolor sepii, a samochody i parapety pokryje żółty nalot.

Samochody może pokryć żółty nalot. Pył saharyjski w Polsce

Samochody może pokryć żółty nalot. Pył saharyjski w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Obfite opady deszczu spowodowały, że w południowej Szwajcarii doszło do osunięcia się ziemi. W wyniku żywiołu zginęły trzy osoby osoby - poinformowała w niedzielę policja włoskojęzycznego kantonu Ticino. Ponadto jedna osoba zginęła w powodzi.

W Szwajcarii osunęła się ziemia. Ofiary śmiertelne

W Szwajcarii osunęła się ziemia. Ofiary śmiertelne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, swissinfo.ch

Pożar, który wybuchł w sobotnie popołudnie na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, wyrządził ogromne zniszczenia - przekazały w niedzielę tamtejsze władze. Ich szef ocenił, że na wyspie doszło do "biblijnej katastrofy". Również w okolicach Aten szalały pożary.

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini, protothema.gr,

Aktywiści z organizacji International Fund for Animal Welfare uratowali w sobotę w amerykańskim stanie Massachusetts 125 delfinów białobokich przed śmiercią na mieliźnie - podała stacja Associated Press.

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Źródło:
Associated Press, PAP

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Ulewy nawiedziły Meksyk. W położonej na przedmieściach stolicy miejscowości Chalco wylały kanały i rzeki, porywając ze sobą kawałki gruntu i zapełniając ulice gęstym błotem. Jak podały lokalne media, podtopienia dotknęły ponad 650 rodzin.

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Fale gęstego błota zalały ulice. "Dziś cieszę się, że żyję"

Źródło:
Reporteros en Movimiento, Reuters

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Ogień szaleje w Arizonie. Gigantyczny pożar nieopodal stolicy stanu, Phoenix, od czwartkowego popołudnia strawił ponad 1500 hektarów terenów zielonych. Mieszkańcy niektórych miejscowości musieli opuścić swoje domy w środku męczącej fali upałów, z temperaturami wzrastającymi do 43 stopni Celsjusza.

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Języki ognia sięgały na wysokość 12 metrów. "Coś takiego powoduje, że od razu zaczynasz wpadać w panikę"

Źródło:
NWS Phoenix, Reuters, CNN, AZ Central

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Męczący upalny dzień, a po nim bardzo ciepła noc, podczas której trudno zasnąć. Latem z okolicznościami, które nie pozwalają nam się zregenerować, mierzymy się raz po raz. Co robić, żeby odpocząć po gorącym dniu? Oto praktyczne rady.

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Źródło:
The Independent, tvnmeteo.pl

Co najmniej dziewięć osób, w tym troje dzieci, zginęło na zachodzie Nepalu w wyniku osunięć się ziemi spowodowanych przez deszcze monsunowe - poinformowały w sobotę służby ratunkowe tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje dziewięć osób, w tym dzieci

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje dziewięć osób, w tym dzieci

Źródło:
Reuters, PAP

Open'er Festival 2024 wystartuje już w najbliższą środę. Jakiej pogody należy się spodziewać w Gdyni? Sprawdź wstępną prognozę na wszystkie festiwalowe dni, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.

Open'er Festival 2024. Mamy wstępną prognozę pogody

Open'er Festival 2024. Mamy wstępną prognozę pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie kapsuły Starliner, wciąż nie wiedzą, kiedy wrócą do domu. Wcześniej konieczne jest usunięcie usterek kapsuły, co może zająć inżynierom "kilka tygodni" - poinformował Steve Stich z NASA.

NASA: Usterki Starlinera zbyt poważne, by astronauci wrócili. Trzeba je naprawić

NASA: Usterki Starlinera zbyt poważne, by astronauci wrócili. Trzeba je naprawić

Źródło:
Reuters, PAP, CNN, space.com

W ciągu dwóch dni w masywie Mont Blanc po francuskiej i włoskiej stronie doszło do śmiertelnych wypadków. Wśród ofiar jest Polak - podała w piątek agencja ANSA.

Polak zginął w czasie wspinaczki na Mont Blanc

Polak zginął w czasie wspinaczki na Mont Blanc

Źródło:
PAP

Kąpiel łosia w przydomowym stawie nagrał pan Piotr z miejscowości Gajewo (woj. warmińsko-mazurskie). Mężczyzna wysłał film na Kontakt 24.

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Nowy gatunek egzotycznego kleszcza został znaleziony niedaleko Sztokholmu. Jak przekazał szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii, pajęczaki te mogą być wektorem niebezpiecznych chorób. Eksperci ostrzegli, że gatunek ten może rozprzestrzeniać się na kolejne regiony kraju.

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Źródło:
PAP, SVA

Upały wiążą się z wieloma zagrożeniami dla naszego zdrowia. Jednym z nich, dosyć nieoczywistym, jest smog letni. Jak powstaje to zjawisko i czym się objawia? Opowiadał o nim w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl