Co przyniesie pogoda w lutym? Prognoza długoterminowa IMGW

[object Object]
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach w EuropieVentusky.com
wideo 2/20

Czego można spodziewać się w pogodzie w lutym? Czy jest szansa na falę mrozów, jaką pamiętamy z połowy stycznia? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminową prognozę temperatury dla nadchodzącego miesiąca.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyglądają się temu, jak może wyglądać luty 2021 roku w pogodzie. Co wynika z ich przewidywań?

Z modeli IMGW-TWS (Teweles-Wobus Score) oraz WRF-CFS (Weather Research and Forecasting - Climate Forecasting System) opracowanych przez IMGW wynika, że w drugiej dekadzie przyszłego miesiąca w północno-wschodniej części Polski oraz na terenach górskich może czekać nas znaczne ochłodzenie z temperaturą spadającą do -18 stopni Celsjusza. Ale jeszcze większy mróz jest przewidywany pod koniec miesiąca.

Luty według modelu IMGW-TWS

Jak wynika z modelu TWS z 25 stycznia, w pierwszych 10 dniach lutego na południu Polski przewiduje się występowanie temperatury minimalnej powietrza skrajnie od -15 st. C do -5 st. C w szczytowych partiach górskich (Kasprowy Wierch, Śnieżka), na południowym wschodzie (Komańcza od -12 st. C do 1 st. C) oraz na wschodzie i północnym wschodzie kraju przez przeważnie od -10 st. C do 2 st. C na Podkarpaciu po wartości od -13 st. C do 0 st. C na Suwalszczyźnie.

Podobnie w centrum - zdaniem synoptyków IMGW - temperatura minimalna może wynieść przeważnie od -10 st. C do 2 st. C. "Na zachodzie kraju może wahać się na ogół od -7 st. C do 3 st. C (od Wielunia po Szczecin), natomiast w części północnej możemy się spodziewać występowania minimalnej temperatury od -6 st. C do 4 st. C" - czytamy w przewidywaniach synoptyków.

Z kolei temperatura maksymalna powietrza na przeważającej powierzchni kraju może się wahać przeważnie od -2 st. C do nawet 10 st. C. Niższe wartości temperatury maksymalnej powinniśmy odnotować w górach (Kasprowy Wierch od -8 st. C do 0 st. C i Śnieżka od -7 st. C do 2 st. C) oraz w północno-wschodniej części kraju (Suwałki od -6 st. C do 6 st. C).

Rozkład temperatury minimalnej powietrza wg modelu IMGW-TWS (IMGW)IMGW

Kolejne dni lutego

Jak według IMGW zapowiada się kolejna dekada miesiąca? W dniach 10-20 lutego będzie nieco chłodniej. Model IMGW-TWS z 25 stycznia wskazuje, że temperatura minimalna powietrza na Kasprowym Wierchu i Śnieżce wyniesie od -18 st. C do -5 st. C oraz od -18 st. C do 0 st. C w północno-wschodniej i wschodniej części kraju (od Komańczy po Suwałki). W części północnej od Olsztyna do Gdańska oraz na południu (w Zakopanem i Muszynie) model przewiduje wahanie temperatury minimalnej od -15 st. do 0 st. C, natomiast w pozostałej części kraju przeważnie od -13 st. C do lokalnie 2 st. C. Nieco wyższe wartości temperatury minimalnej, bo od -10 st. C do 2 st. C, możliwe są na obszarze od Gorzowa Wielkopolskiego do Łeby oraz na Helu (od -8 st. C do 2 st. C).

Jak przewiduje IMGW, niższych wartości temperatury maksymalnej powietrza w drugiej dekadzie lutego możemy się spodziewać także w szczytowych partiach górskich - na Kasprowym Wierchu i Śnieżce. Tutaj termometry mogą pokazać od -13 st. C do -2 st. C. Zbliżone do pierwszej dekady lutego wartości temperatury maksymalnej powietrza możliwe są w północno-wschodniej części kraju (Białystok, Suwałki), tam możliwe jest odnotowanie wartości od -6 st. C do 6 st. C.

Na wschodzie i północy Polski oraz w Zakopanem model IMGW-TWS przewiduje zmienność temperatury maksymalnej powietrza od -4 st. C (miejscami -6 st. C) do 8 st. C. W pozostałej, zachodniej części kraju, zmienność temperatury maksymalnej przewidywana jest od około -3 st. C, miejscami -2 st. C, do około 8-9 st. C. Lokalnie w pasie Polski południowej od Krakowa do Wrocławia temperatura maksymalna prawdopodobnie będzie się wahać od -2 st. C do 10 st. C. To - zdaniem IMGW - może sprawić, że obszar ten może okazać się najcieplejszym w drugiej dekadzie przyszłego miesiąca.

Rozkład maksymalnej temperatury powietrza wg modelu IMGW-TWS (IMGW)IMGW

Ostatnia dekada lutego według IMGW-TWS

W ostatniej dekadzie nadchodzącego miesiąca, czyli 21-28 lutego, model IMGW-TWS przewiduje temperaturę minimalną poniżej -10 st. C na Kasprowych Wierchu i Śnieżce, południu Polski i na ścianie wschodniej od wojewódzka podkarpackiego (-18 st. C) po Suwalszczyznę (-14 st. C). Na przeważającym obszarze naszego kraju temperatura minimalna może wahać się od -8 st. C do 1 st. C. Najcieplejsze pod względem temperatury minimalnej pozostać może wybrzeże z wartościami od -6 st. C do 2 st. C.

Zgodnie z informacjami synoptyków IMGW najwyższe wartości temperatury maksymalnej według modelu IMGW-TWS spodziewane są w południowo-zachodniej i zachodniej Polsce oraz na wybrzeżu - wartości od 0 st. C do 10 st. C, miejscami 11 st. C. Na pozostałym obszarze prognozowane są wartości od -3 st. C do 6 st. C.

Eksperymentalny model WRF-CFS

Co o warunkach pogodowych na luty mówi drugi model WRF-CFS? Według danych z 25 stycznia znaczne ochłodzenie ma nastąpić w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego, przy czym przewidywane wartości temperatury powietrza są wyraźnie niższe od prognozowanych przez model IMGW-TWS. Okres 3-6 lutego przewidywany jest jako najchłodniejszy w pierwszej dekadzie lutego. Jednocześnie można zauważyć, że pomimo niższych wartości temperatury minimalnej i maksymalnej obszary Polski potencjalnie najchłodniejsze w okresie prognozy wskazywane są bardzo podobnie przez oba modele.

Przerwa od mroźnych dni jest przewidywana od 7 lutego, wtedy zdaniem synoptyków napływ mas powietrza spowoduje wzrost temperatury powietrza do końca pierwszej dekady lutego.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 2-3IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 5-7IMGW

Jak przekazał IMGW, druga dekada lutego według modelu WRF-CFS rozpocznie się od dobowej temperatury minimalnej powietrza blisko 0 st. C w całym kraju. "Takie warunki mogą trwać nawet do 17 lutego. Dopiero od 18 lutego model WRF-CFS prognozuje kolejne ochłodzenie. 20 lutego dobowa minimalna temperatura powietrza dla północno-wschodniej części Polski oraz terenach górskich może spaść do około -20 st. C" - czytamy w przewidywaniach IMGW.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 13-17IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 18-20IMGW

Co później?

Jak podali synoptycy, w drugiej dekadzie lutego zarówno model IMGW-TWS, jak i WRF-CFS prognozują niższe wartości temperatury minimalnej w północno-wschodniej części Polski oraz na terenach górskich.

"Model WRF-CFS przewiduje występowanie temperatury minimalnej powietrza do około -20 st. C na zdecydowanie większym obszarze Polski, a nawet w okolicach Białegostoku może osiągnąć wartość -28 st. C. Jedynie na północnym zachodzie i zachodzie kraju temperatura minimalna powietrza może oscylować wokół -5 st. C" –czytamy w prognozie.

Zdaniem IMGW, takie odczyty wydają się być nieprawdopodobne, natomiast należy mieć na uwadze, że różnica temperatury pomiędzy biegunem zimna w Suwałkach i biegunem ciepła we Wrocławiu nie raz już potrafiła wynosić kilkanaście stopni. "Przedstawiona prawdopodobna sytuacja jest wynikiem modelu matematycznego, który próbuje opisać i przewidzieć rozwój zjawisk fizycznych zachodzących w atmosferze" - zauważają synoptycy.

W trzeciej dekadzie lutego zarówno model IMGW-TWS, jak i WRF-CFS prognozują wyższe wartości temperatury minimalnej w północno-zachodniej części Polski oraz terenach górskich. Według modelu WRF-CFS minimalna wartość może osiągnąć jednak nawet -28 st. C dla okolic Białegostoku, podczas gdy model IMGW-TWS prognozuje spadek temperatury minimalnej zaledwie do -14 st. C.

Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 24-25IMGW
Rozkład minimalnej dobowej temperatury powietrza w okresie 27-28IMGW

Co wiemy o modelach?

Jak wyjaśnili synoptycy, model IMGW-TWS wskazuje prawdopodobny zakres spodziewanej temperatury powietrza (minimalnej i maksymalnej, które zwyczajowo odnosi się do norm wieloletnich) w trzech kolejnych okresach 10-dniowych dla 87 stacji meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. Model WRF-CFS przedstawia zaś możliwy przestrzenny przebieg minimalnej, maksymalnej i średniej temperatury powietrza w horyzoncie do czterech miesięcy, na terenie całej Polski. Natomiast istotny do porównania jest pierwszy miesiąc, który z definicji powinien być obarczony najmniejszą niepewnością.

"Analizując wyniki modeli TWS i WRF-CFS można stwierdzić, że w przypadku przemieszczania się przez obszar Polski układów niżowych w okresie 1-28 lutego możemy mieć do czynienia z falowym napływem zimnego powietrza, które okresowo przyczyni się do występowania niskiej temperatury powietrza (w normie lub poniżej normy jak wskazywała prognoza długoterminowa IMGW-PIB na luty opracowana na podstawie modeli IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes)" - piszą synoptycy.

Jak dodano, występowanie na przemian temperatury minimalnej powietrza w granicach -20 st. C (lokalnie nawet niższej) oraz temperatury maksymalnej powietrza dochodzącej od kilku nawet do 10 st. C, może cechować większą część lutego.

Czy przed nami zima stulecia?

Czy najniższe spodziewane wartości temperatury powietrza, w przypadku faktycznego zaistnienia warunków atmosferycznych do jej wystąpienia, będą oznaczały, że przed nami "zima stulecia"? Przegląd danych pomiarowych pochodzących ze wspomnianych 87 stacji meteorologicznych IMGW-PIB, nawet z ostatnich 5 lat nie wskazuje, aby występowanie temperatury powietrza rzędu -15 st. C czy nawet -20 st. C w naszym kraju było czymś nadzwyczajnym. "Co więcej, występowanie temperatury maksymalnej rzędu 10 st. C i wyżej w lutym również nie jest niczym niespotykanym, co wydaje się być sytuacją znacznie bardziej niepokojącą niż kilkudniowy mróz" -podkreślają synoptycy IMGW.

Jak zauważa Instytut, przez ostatnie kilkanaście lat pogoda w okresie zimowym przyzwyczaiła nas do dużej zmienności i relatywnie wysokiej temperatury powietrza, natomiast występowanie i utrzymywanie się przez kilkanaście dni mrozu w styczniu i lutym jak dotąd w naszej strefie klimatycznej nie powinno nikogo dziwić.

"Nawet jeśli dziś nie jesteśmy w stanie z wysokim prawdopodobieństwem określić, jaką pogodę przyniosą masy powietrza układów atmosferycznych w lutym, sam fakt, że w przestrzeni publicznej toczą się rozmowy o możliwości wystąpienia rekordowo niskiej temperatury powietrza jest dobrym znakiem, że jesteśmy świadomi zagrożeń, które mogą się z tym wiązać" - zwraca uwagę IMGW. Dodaje, że mając na uwadze powyższe wyniki prognoz kilku modeli długoterminowych, wiele wskazuje na to, iż "zima nie może się zdecydować", czy chce u nas zostać na dłużej i najprawdopodobniej będzie okresami zaglądać, przynosząc chłód i być może opady śniegu.

Autor: anw/dd / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam szereg pogodowych zagrożeń. W czwartek nad Polskę nasunie się strefa frontów atmosferycznych, niosąca ze sobą ogromne ilości wilgoci. W części kraju wystąpią burze i intensywne, ulewne opady deszczu.

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Nadciągają kolejne burze i ulewy. Wystąpi ryzyko podtopień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę pojawiają się nad Polską wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silniejszy wiatr. Śledź z nami aktualną sytuację pogodową.

Gdzie jest burza? Aktualna sytuacja

Gdzie jest burza? Aktualna sytuacja

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta - wiele z nich odniosło rany podczas ucieczki z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć będą opady deszczu i silniejszy wiatr. Miejscami może spaść też grad. W mocy są też alarmy przed gęstym mgłami.

Alarmy przed burzami w 10 województwach

Alarmy przed burzami w 10 województwach

Źródło:
IMGW

Kolejne dni w pogodzie zapowiadają się dość niespokojnie. Nad różnymi regionami przechodzić będą burze, lokalnie z intensywnymi opadami deszczu. Tuż przed weekendem możemy spodziewać się sporego spadku temperatury.

Zmianę pogody odczujemy na własnej skórze

Zmianę pogody odczujemy na własnej skórze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Pogoda na dziś. Środa 23.04 zapowiada się raczej spokojnie, chociaż po południu w niektórych regionach spodziewane są opady deszczu. Niewykluczone będą także burze. Na termometrach zobaczymy od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 23.04. W niektórych regionach przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - środa 23.04. W niektórych regionach przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network

2025 rok już teraz może okazać się jednym z najgorszych sezonów pod względem pożarów Wielkiej Brytanii - alarmują organizacje ochrony przyrody. Bezwzględny żywioł przyczynia się do wyginięcia najrzadszych gatunków zwierząt.

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Źródło:
BBC, National Trust

O fascynujących szczegółach ze świata kleszczy opowiada entomolog profesor Stanisław Ignatowicz.

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Źródło:
PAP

Australijskie służby mierzą się z tragiczną falą utonięć w świąteczny weekend. Na wschodnim wybrzeżu szaleje silny wiatr powodujący powstawanie kilkumetrowych fal. W sumie od piątku w Nowej Południowej Walii oraz w pobliżu Melbourne zmarło sześć osób.

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Źródło:
ABC, PAP, Reuters

Najstarszy czynny amerykański astronauta Don Pettit, wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami, wrócił na Ziemię. Mężczyźni bezpiecznie wylądowali na pokładzie kapsuły kosmicznej Sojuz MS-26. Pettit w dniu powrotu na naszą planetę obchodził 70. urodziny.

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Źródło:
PAP, Reuters

Właściciel farmy w amerykańskim stanie Iowa rzucił się na pomoc zwierzętom po tym, jak w jego stodołę uderzyło tornado. Żywioł niemal zrównał z ziemią budynek, w którym znajdowało się kilkadziesiąt jagniąt i maciorek. Dzięki bohaterskiej postawie mężczyzny udało uratować się większość z nich.

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Źródło:
CNN