Informacje
 • "Takie rzeczy widziałam tylko w telewizji!". Trąba powietrzna nad Płockiem

  25-06-2018 21:23 Gwałtowna aura wyrządziła niewielkie szkody w mieście
  Trąba powietrzna nad Płockiem. Utworzyła się na wodzie Foto: Edyta Stankiewicz | Video: Artur Kazimierowicz

  Chłodny front, który przechodził nad Polską, przyniósł w poniedziałek gwałtowne zjawiska pogodowe. Jednym z nich była trąba powietrzna nad Płockiem.

  Poniedziałek obfitował w gwałtowne zjawiska burzowe. Padał intensywny deszcz, grad, wiał silny wiatr. Nad Płockiem przeszła trąba powietrzna. Film dokumentujący to zjawisko udostępniła portalowi tvnmeteo.pl pani Edyta Stankiewicz z Kutna.

  Niecodzienne zjawisko

  Jak powiedziała nam pani Edyta, była bardzo zaskoczona, gdy - jadąc w kierunku Płocka - przez okno samochodu zobaczyła to niecodzienne zjawisko. Poprosiła syna, by je nagrał.

  Zapytaliśmy, czy kiedykolwiek widziała już trąbę powietrzną. - Nie! Tylko w telewizji - odpowiedziała.

  Jak przekazała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, według skali Fujity była to trąba najsłabszego typu F0. Takie trąby zdarzają się w chłodnej masie powietrza na tak zwanych wtórnych frontach chłodnych, szybko się przemieszczających. Ta płocka wystąpiła w rejonie rzeki, nad lądem i wodą - podłożami o różnym stopniu nagrzania.

  Podczas trąb kategorii F0 wiatr może wiać z prędkością od 64 do 116 kilometrów na godzinę.

  Skala Fujity to siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin.

  Zerwany dach dyskontu

  Burza i trąba powietrzna spowodowały w Płocku niewielkie szkody.

  - Zerwany został częściowo dach jednego z dyskontów przy ulicy Mostowej. Wiatr przewrócił również pięć drzew oraz kontener ze stróżem. Stróżowi poza potłuczeniami nic się nie stało - przekazał Kontaktowi 24 kapitan Edward Mysera, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.

  Gwałtowne zjawiska nawiedziły też inne regiony naszego kraju. Zobacz, jak Reporterzy 24 udokumentowali dzisiejsze burze.

  Niebezpieczna pogoda

  Polska jest za głównym frontem chłodnym, który powędrował nad Rosję, a teraz nad nami wędruje wtórny chłodny front, na którym piętrzą się chmury Cumulonimbus z silnymi prądami wstępującymi.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że również w ciągu najbliższych dni aura może być gwałtowna. Prognozuje się możliwość ogłoszenia alertów przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu oraz silnym wiatrem. Czytaj więcej na temat prognoz ostrzeżeń.

  Szczególnie gwałtownej pogody można się spodziewać w czwartek - zapowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Trąba w Płocku
  Witam, ja mieszkam w Płocku i z względu z trąby powietrznej przeszła przez Radziwie w stronę Wyszogrodu. to co zobaczyłem na filmiku jestem przerażający na ten widok trąby przy Wiśle ..z tego co wiem że 1 ranna została , drzewa porywane z ziemi przy moście i dach zerwany ze sklepu biedronki. Nigdy tego nie zapomnę to co się działo wczoraj.i dodatku była burza i ulewny deszcz ale tego o trąbię nie zapomnę, 25.06.2018 Płock Trąby Powietrznej :)
  ~Patryk /2018-06-26 02:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...