Informacje
 • Ponad 1200 interwencji. Bilans wtorkowych wichur

  12-02-2020 10:45 246 zniszczone budynki
  Silny wiatr łamał gałęzie Foto: TVN24 | Video: tvn24, Kontakt 24, miastokołobrzeg.pl

  We wtorek w Polsce doszło do 1246 zdarzeń związanych z silnym wiatrem - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. Najczęściej strażacy interweniowali na Śląsku - 240 razy, w Małopolsce - 210 i na Dolnym Śląsku - 187. Żywioł zniszczył 246 budynków, w tym 169 mieszkalnych.

  Uszkodzonych niemal 250 budynków, w tym prawie 170 domów mieszkalnych, setki połamanych i powywracanych drzew - tak przedstawia się bilans wtorkowych wichur w Polsce. W usuwanie skutków zaangażowanych było łącznie 7525 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Silny wiatr uszkadzał też sieć elektryczną. We wtorek do godziny 20 doszło do około 2300 wyłączeń prądu. Łącznie od niedzieli do wtorku strażacy interweniowali w związku z wichurami 6085 razy. Zginęły trzy osoby i 12 zostało rannych, w tym jeden strażak.

  Interwencje na Śląsku

  Jak podało w porannym środowym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), w ciągu poprzedniej doby strażacy w związku z silnym wiatrem interweniowali łącznie 240 razy.

  W wyniku silnych wichur w regionie we wtorek zgłoszono 34 uszkodzenia budynków mieszkalnych oraz dziewięciu - budynków gospodarczych. Strażacy usuwali ponad 180 wiatrołomów.

  Według WCZK nastąpiły też nieplanowane wyłączenia energetyczne. O godziny 12 we wtorek energii elektrycznej nie miało 5668 odbiorców, a o godz. 14 - 2031 odbiorców. Wszystkie awarie usunięto do godz. 19.

  Ze względu na silny wiatr przez poniedziałek i wtorek opóźnienia notowały niektóre pociągi Kolei Śląskich. Z powodu usterki infrastruktury kolejowej od poniedziałkowego popołudnia odwołane były pociągi tego przewoźnika na odcinku Wisła Głębce - Ustroń. Uruchomiono zastępczą komunikację autobusową.

  Również we wtorek na jednotorowym odcinku Wisła Głębce - Wisła Uzdrowisko po godz. 10. drzewo przewróciło się na sieć trakcyjną. Pociąg KŚ relacji Katowice - Wisła Głębce wycofano do stacji Wisła Uzdrowisko, a podróżnych zabrał autobus. Ruch na tym szlaku przywrócono po godz. 15.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...