Informacje
 • Polarne Karkonosze. "To był przepiękny poranek pełen koloru"

  11-01-2021 13:18 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Malowniczy zachód słońca w Karkonoszach Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24/Grzegorz Truchanowicz

  Zimą Karkonosze mogą wyglądać magicznie, zwłaszcza o poranku. "Po krótkiej wędrówce wdrapałem się na wzgórze, a moim oczom ukazała się piękna panorama" - napisał Reporter 24, który uchwycił wyjątkową scenerię na zdjęciach i wysłał ją nam na Kontakt 24.

  "W ostatnim czasie w Karkonoszach pogoda nie rozpieszcza, mieliśmy tutaj dość długą i bezśnieżną aurę. Od końca grudnia 2020 roku śniegu zaczęło stopniowo przybywać, w ostatnich dniach w całej Kotlinie Jeleniogórskiej i okolicznych górach spadło sporo świeżego puchu. Szczególnie w wyższych partiach Karkonoszy pokrywa śniegu znacząco się podniosła. Dla osoby takiej jak ja, zajmującej się fotografią krajobrazową, która głównie fotografuje w Karkonoszach, do pełni szczęścia brakowało jednak mroźnej i słonecznej pogody" - napisał Reporter 24 Rafał Kotylak. Udało mu się zrealizować swój cel w poniedziałkowy poranek.

  "Przepiękny poranek pełen koloru"

  "W prognozach pogody pojawiła się szansa na piękną pogodę w niedzielę i poniedziałek rano, niestety niedziela była pochmurna. Na szczęście poniedziałek okazał się bardzo łaskawy. Przed świtem w Kotlinie Jeleniogórskiej i moim rodzinnym mieście, Piechowicach, temperatura mocno spadła, około godziny 5 rano wynosiła -9 stopni Celsjusza, a nisko nad kotliną unosiła się mgła, co zapowiadało interesujący poranek". - napisał Pan Rafał. Jak przyznał, długo się nie zastanawiał i wybrał się do położonej 40 kilometrów od jego domu karkonoskiej Przełęczy Okraj, skąd poszedł na pobliskie wzgórze, by obejrzeć i sfotografować wschód słońca.

  "Po krótkiej wędrówce wdrapałem się na wzgórze, a moim oczom ukazała się piękna panorama. Doliny zakryte były chmurami, a wyższe wzgórza wystawały nad morzami chmur, nad którymi podziwiałem piękne, kolorowe niebo. W takim wydaniu Karkonosze uwielbiam najbardziej cisza, spokój bezwietrznie, spory mroź i słońce. Myślę, że te ciekawe góry przy takiej pogodzie przypominają najbardziej krajobrazy polarne znane nam dobrze z filmów przyrodniczych. To był przepiękny poranek pełen koloru" - dodał.

  W poniedziałek temperatura minimalna na Kasprowym Wierchu wynosiła -14 stopni Celsjusza, na Ścieżce -11 st. C, a w Zakopanem -8 st. C.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

  Warunki w Karkonoszach

  W Karkonoszach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Niewielkie opady śniegu i wzrost pokrywy do 3 centymetrów nie miały wpływu na zmianę sytuacji lawinowej - czytamy w komunikacie Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wiejący wiatr nadal transportuje śnieg z ostatniego opadu, który w związku z utrzymującą się niską temperaturą jest bardzo słabo związany ze starym śniegiem.

  Zagrożone są głównie strome stoki o wystawie północnej i północno-wschodniej, w szczególności miejsca odłożenia śniegu przez wiejący wiatr (rejony pod przełamaniami terenu, żleby). Istnieje możliwość wystąpienia samoistnych zsuwów, głównie w górnych częściach żlebów oraz na bardzo stromych stokach.

  W miejscach zagrożonych utworzone zostały, przez wiejący wiatr, depozyty o dużej miąższości, słabo związane ze śniegiem z poprzedniego opadu. W pozostałych miejscach śnieg jest zawieszony na niskiej roślinności (borowiny, kosodrzewina).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...