Nie panikować, nie wysysać, nie smarować spirytusem. Co zrobić po ukąszeniu przez żmiję

[object Object]
Krzysztof Benert o tym, jak zachować się po ugryzieniu żmiitvn24
wideo 2/11

Nadejście ciepłych dni to czas, kiedy żmije zygzakowate - jedyne jadowite węże żyjące w Polsce - rozpoczynają okres godowy. Wtedy właśnie najłatwiej na nie trafić. Jak zachować się po ukąszeniu, a przede wszystkim - jak mu zapobiec? Na te pytania odpowiadają eksperci.

Żmije to zwierzęta zmiennocieplne i tylko wygrzewając się w ciepłych, słonecznych miejscach mogą utrzymać odpowiednią temperaturę ciała - mówi Mirosław Kalicki doktor nauk weterynaryjnych.

- Muszą naładować swój akumulator ciepła na słońcu, na tych rozgrzanych kawałkach piasku, na łąkach - podkreśla Kalicki. W takiej sytuacji nietrudno natrafić na gada.

"Warto patrzeć pod nogi"

- Do takich spotkań dochodzi zupełnie przypadkiem, gdy ona wygrzewa się gdzieś na szlaku - mówi Antoni Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego o żmijach żyjących na terenie Tatr. Dodaje, że one zazwyczaj unikają ludzi. Podkreśla, że w razie zauważenia gada, należy się oddalić. - Do ewentualnych jakiś niemiłych zdarzeń może dojść właśnie wtedy, kiedy my niechcący, nie widząc, byśmy na nią nadepnęli. Dlatego warto patrzeć pod nogi - przestrzega Zięba.

Żmij w takich sytuacjach najlepiej nie dotykać. - Żmija wcale nie jest zainteresowana, żeby kąsać. Żmija wcale nie jest zainteresowana tym, żeby udziabać - podkreśla Kalicki. - W momencie, kiedy my na nią niechcący nadepniemy, czy kopniemy, ona będzie chciała wystraszona nas też pogonić - dodaje.

Uwaga na żmije (PAP/Magdalena Kicia)PAP/Magdalena Kicia

Nie wpadać w panikę

Wyobraźmy sobie jednak taką sytuację: podczas spaceru po łące w słoneczny, ciepły dzień nie zachowamy należytej ostrożności, nie spojrzymy pod nogi, a nagle pod naszą stopą znajdzie się żmija. Wystraszona, kąsa. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji?

- Nie panikować, bo nie każde ukąszenie wiąże się ze wstrzyknięciem jadu, bo żmija produkuje jad na bieżąco - uspokaja Krzysztof Benert, kierownik izby przyjęć ogólnej szpitala PCK. Są ukąszenia "na sucho", kiedy uszkodzeniu ulega tylko skóra.

Benert dodaje także, że nie powinno się wysysać rany. Nie należy jej również smarować spirytusem ani uciskać. Nie wolno jednak ukąszenia lekceważyć. Najlepiej przemyć ranę wodą z mydłem, zabezpieczyć miejsce bandażem, ułożyć pacjenta w pozycji leżącej na plecach i udać się do lekarza. Położenie ukąszonego jest ważne, ponieważ jad roznosi się poprzez mięśnie.

Krzysztof Benert o tym, jak zachować się po ugryzieniu żmii
Krzysztof Benert o tym, jak zachować się po ugryzieniu żmiitvn24
Działania po ukąszeniu (Maria Samczuk, PAP, lasyMaria Samczuk, PAP, lasy.gov.pl, ekologia.pl

Końskie antidotum

"Lekarstwem" po ukąszeniu może być surowica. Benert zaznacza jednak, że jest ona dostępna wyłącznie w przychodniach oraz szpitalach. Samo podanie surowicy jest ryzykowne, ponieważ może wystąpić silna reakcja alergiczna. O zastosowaniu antidotum decyduje lekarz, do którego zgłosi się ukąszony.

- Przede wszystkim musi być nasilony obrzęk w miejscu ugryzienia, który postępuje i jest bardzo bolesny. Muszą być objawy ogólne: osłabienie, zawroty głowy, spadek ciśnienia, poty, nudności - Bernet wylicza, kiedy podejmuje się decyzję o podaniu surowicy. Podkreśla, że mimo, iż jego szpital dysponuje tym środkiem, ostatnio konieczność jej zastosowania zaistniała dwa lata temu.

Surowicę zawdzięczamy koniom. Ukąszone zwierzę zaczyna produkować przeciwciała - immoglobulinę. To one stanowią antidotum na przykre skutki ugryzienia.

Ze zwierzęciem do weterynarza

Nie tylko ludzie są jednak narażeni na niechciane spotkania ze żmijami. Psy podczas spaceru powinno trzymać się na smyczy.

W razie ukąszenia należy szybko działać, a przede wszystkim zgłosić się do lekarza weterynarii. - Jeżeli to się stało na naszych oczach, to wiemy, że taka sytuacja miała miejsce. Bierzemy naszego pupila i idziemy do weterynarza - zaznaczył Kalicki. Jeżeli jednak zwierzę znika z naszych oczu, ale usłyszymy z daleka pisk, a po powrocie zwierzęcia wydaje się, że coś go może boleć, spoglądamy na kończynę. Gdy zobaczymy dziurkę lub dwie - jak po zębach - należy zgłosić się do weterynarza.

- Jeżeli kompletnie nie wiemy [co się stało - przyp. red.] i nagle w domu okazuje się, że kończyna puchnie, że zwierzę się dziwnie zachowuje, że jest obolałe, może mieć nawet zaburzenia świadomości - idziemy do lekarza weterynarii - zaleca Kalicki.

Surowica jest dostępna w przychodniach weterynaryjnych znajdujących się na obszarze, gdzie żmije występują często. W innych przypadkach lekarze starają się jak najszybciej ją zdobyć - podkreśla Kalicki.

Mirosław Kalicki o zachowaniu po ukąszeniu zwierzęcia przez żmiję
Mirosław Kalicki o zachowaniu po ukąszeniu zwierzęcia przez żmijętvn24

"Nie wolno ich męczyć, dręczyć"

Weterynarz przypomina jednak, że żmije żywią się gryzoniami, myszami, nornicami. Ludzie ani większe zwierzęta nie są przedmiotem ich zainteresowania. Co więcej - żmije są objęte ochroną. - Nie wolno ich zabijać. Nie powinno się ich męczyć, dręczyć. Tylko, jeżeli idziemy sobie w las na spacerek, to powinniśmy wziąć kij i tym kijem ewentualnie przed sobą trochę machać, żeby jeżeli jest jakaś żmijka, to mogła sobie uciec i już. I wszystko - zaleca weterynarz. Dodaje jeszcze, że jeśli chcemy czuć się bezpieczniej, załóżmy kalosze, przez które żmija się nie przebije.

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce.

Jak rozpoznać żmiję (Maria Samczuk, PAP, lasyMaria Samczuk, PAP, lasy.gov.pl, ekologia.pl

Autor: ao/aw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko, które do środkowej Europy przynosi majowe przymrozki po okresie wiosennego ocieplenia. Czy w tym roku trzeba spodziewać się dużego chłodu? Gdzie najmocniej spadnie temperatura? Sprawdź na mapach.

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji zmagają się z długą i intensywną falą gorąca. Termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. Tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób.

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 10.05 w części kraju przyniesie słabe opady deszczu. Termometry wskażą od 12 do 20 stopni Celsjusza. Lokalnie powieje silniejszy wiatr. Warunki biometeo będą zróżnicowane.

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii przekroczył 100, a ponad 130 osób uznaje się za zaginione. Znów zaczął ulewnie padać deszcz, co utrudnia akcję ratunkową.

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Na kominie ciepłowni w Koszalinie wykluły się cztery pisklęta sokoła wędrownego. Spółka ogłosiła konkurs na imiona dla młodych ptaków. Internauci mogą wziąć udział w głosowaniu na stronie internetowej. Do wyboru jest po jednym żeńskim i męskim imieniu.

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Źródło:
tvn24.pl

Przymrozki nie odpuszczają. W ciągu kolejnych dni temperatura będzie spadać nocami do ujemnych wartości, zwłaszcza na północnym wschodzie i południowym wschodzie kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

W tych regionach temperatura spadnie poniżej zera

W tych regionach temperatura spadnie poniżej zera

Źródło:
IMGW

Strażacy-ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Powodzie na południu Brazylii wciąż trwają. Zginęło ponad 100 osób. Żywioł stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W czwartek udało się uratować konia, który przez dwa dni tkwił na dachu zalanego domu.

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy, budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Źródło:
nature.com, PAP

La Corona stopniała szybciej, niż spodziewali się naukowcy. Zostały z niej tylko dwa hektary. Tym samym Wenezuela utraciła już wszystkie swoje lodowce.

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers