Informacje
 • Jedno białko odpowiada za to,
  czy tłuszcz gromadzisz, czy palisz

  25-11-2015 21:22 Wyniki najnowszych badań mogą być przełomowe
  Jedno białko odpowiada za to, <br />czy tłuszcz gromadzisz, czy palisz

  Jedno białko decyduje, jak Twój organizm radzi sobie z tłuszczem

  Shutterstock

  Im jesteśmy grubsi, tym więcej nasze ciało wytwarza białka hamującego proces spalania tłuszczu - sugerują najnowsze badania opublikowane na łamach magazynu "Nature Communication". Wyniki mogą być przełomowe w zakresie leczenia otyłości i innych chorób metabolicznych.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Większość komórek tłuszczowych jest po to, aby stanowić zapas energii, który jest uwalniany w razie potrzeby. Jest jednak pewien typ komórek tłuszczowych, adipocytów brązowych, zawierających duże ilości małych kropelek tłuszczu, który odpowiada za wytwarzanie ciepła oraz utrzymanie stałej temperatury ciała.

  Tajemnicze białko

  Jednakże zespół badaczy z kilku uczelni - Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Toho w Japonii - wykryło białko wytłumiający ten proces. Nazwano je sLR11.

  Naukowcy doszli do tego badając, dlaczego myszy nieposiadające genu do wytwarzania białka sLR11 trudniej nabierają masy. U wszystkich osobników - zarówno gryzoni, jak i ludzi - przechodzących z diety niskokalorycznej na wysokokaloryczną, metabolizm wzrastał. Jednak u myszy niezdolnych do produkcji białka sLR11 przyrost tempa metabolizmu był znacznie wyższy, pozwalając osobnikom na spalenie większej ilości kalorii w szybszym tempie.

  Substancja zarządzająca

  Dalsze badania wykazały, że geny tych myszy odpowiedzialne za zachowywanie się zazwyczaj brązowych adipocytów, były znacznie aktywniejsze w dysponowaniu adipocytami żółtymi, na ogół gromadzonymi w postaci nadprogramowych kilogramów. Obserwowane osobniki były bardziej termogeniczne i zużywały więcej energii, czyli paliły kalorie zamiast je gromadzić.

  Naukowcy wykazali w swoich badaniach, że białko sLR11 jest powiązane z receptorami w komórkach tłuszczowych w taki sposób, że upośledza ich zdolność do aktywowania procesu termogenezy. Działa jak sygnał, uruchamiający komórki do gromadzenia się energii w postaci nadprogramowych kilogramów, zamiast wykorzystywania jej na bieżąco.

  Im więcej białka, tym więcej tłuszczu

  Badając poziom sLR11 zaobserwowano zależność: im więcej białka we krwi, tym więcej tkanki tłuszczowej w organizmie. Co więcej, u pacjentów poddanych chirurgii bariatrycznej ich stopień utraty tkanki tłuszczowej był wprost proporcjonalny do spadku poziomu białka sLR11 we krwi, co sugeruje, że jest ono produkowane właśnie przez adipocyty.

  Walka na poziomie

  - Nasze odkrycie może pomóc wyjaśnić dlaczego osoby z nadwagą mają tak duży problem aby schudnąć. To dlatego, że nagromadzone w ich organizmie komórki tłuszczowe prowadzą walkę przeciwko ich staraniom na poziomie molekularnym - podkreślił główny autor publikacji, dr Andrew Whittle.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Otylosc
  Ciesze sie ze cos nowego odkryto,zmagam sie z obrzekiem lipidowym zwanym inaczj tluszczowym,nie mam na niego zadnego wplywu,poprostu sobie rosnie,wszystko bym dala aby w koncu cos znalezli,jestem mloda osoba,moze jeszcze doczekam echh
  ~Kulkuuu /2015-11-26 13:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...