TVN Meteo | Ciekawostki

Jaka pora zasypiania jest najlepsza dla naszego serca? Badanie naukowców

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
dd
Źródło:
PAP
Zdrowy sen. Ekspert o przyczynach niedoborów snu
Zdrowy sen. Ekspert o przyczynach niedoborów snutvn24
wideo 2/3
Zdrowy sen. Ile należy spać, by się wyspać?

Najlepsza pora chodzenia spać dla naszego serca przypada między godziną 22 a 23 - wynika z obszernych badań, przeprowadzonych na prawie 90 tysiącach osób przez naukowców z brytyjskiej uczelni University of Exeter.

- Organizm ma 24-godzinny wewnętrzny zegar zwany rytmem dobowym, który pomaga w regulowaniu funkcjonowania fizycznego i mentalnego - mówi doktor David Plans, autor publikacji, która ukazała się na łamach "The European Heart Journal - Digital Health". - Choć nie możemy wyciągnąć wniosków na temat przyczyn i skutków, wyniki wskazują, że wczesne lub późne chodzenie spać może zaburzać biologiczny zegar, z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia sercowo-naczyniowego - dodaje.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat prawie 90 tysięcy osób zarejestrowanych w programie UK Biobank. Uwzględnili m.in. informacje o stanie zdrowia, stylu życia, sprawności fizycznej oraz wyniki obserwacji snu z użyciem noszonych na nadgarstku akcelerometrów.

W czasie trwającej prawie sześć lat późniejszej obserwacji uczestników u 3,6 procent z nich (ponad 3 tys.) pojawiła się choroba układu krążenia.

Kiedy najlepiej chodzić spać?

Po uwzględnieniu różnych czynników, w tym wieku, płci, czasu snu, jego regularności, chronotypu, palenia, wagi, cukrzycy, ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu czy statusu społeczno-ekonomicznego, pojawił się wyraźny związek z porą zasypiania. U osób zasypiających po północy ryzyko chorób układu krążenia było o 25 proc. wyższe niż u zasypiających między godz. 22 a 22.59. Uczestnicy chodzący spać między godz. 23 a 23.59 mieli ryzyko o 12 proc. wyższe, a zasypiający przed godz. 22 - o 24 proc.

Późniejsza analiza wskazała jeszcze, że późne chodzenie spać szczególnie szkodzi kobietom, a zasypianie zbyt wczesne miało większy wpływ na mężczyzn.

- Nasze badanie wskazuje, że optymalny czas na zaśnięcie znajduje się w szczególnym punkcie 24-godzinnego cyklu i odchylenia od niego mogą być szkodliwe dla zdrowia. Najbardziej ryzykowny jest czas krótko po północy, być może dlatego, że redukuje możliwość ekspozycji na światło poranka, które ustawia biologiczny zegar - mówi dr Plans.

Jeśli chodzi o różnice między płciami, na razie trudno jest je wyjaśnić. Przyczyna może leżeć w różnicach odpowiedzi układu hormonalnego na zaburzenia dobowego rytmu - spekulują badacze. Z drugiej strony, na wyniki mógł mieć wpływ późny wiek uczestniczek wynikający z tego, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych rośnie u kobiet po menopauzie.

- To oznaczałoby, że nie ma różnic w sile korelacji u kobiet i u mężczyzn - wyjaśnia ekspert. - Podczas gdy wyniki nie wskazują na relacje przyczynowo-skutkowe, czas zasypiania jawi się jako potencjalny czynnik ryzyka chorób serca, niezależny od innych czynników i charakterystyki snu. Jeśli nasze rezultaty zostaną potwierdzone w innych badaniach, czas zasypiania i podstawowa higiena snu mogą służyć jako niedrogie metody obniżania ryzyka chorób serca w społeczeństwie - twierdzi naukowiec.

Autor:dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości