Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Ofiara śmiertelna, ranni, stan katastrofy w energetyce i rekord ciepła. Poniedziałek w Czechach

  11-02-2020 07:26 Skutki wichury są tragiczne
  Załamanie pogody w Czechach i Niemczech ENEX

  Poniedziałkowe załamanie pogody w Czechach miało tragiczne skutki. Zginął mężczyzna, kilka osób zostało rannych, a strażacy interweniowali tysiące razy.

  64-letni kierowca z Czech to ofiara śmiertelna załamania pogody w tym państwie. Mężczyzna, jadący samochodem osobowym, zjechał z szosy nieopodal Sokolova, ponieważ albo uderzyło w niego złamane drzewo, albo zderzył się z nim. 64-latek dachował.

  Jak podały służby ratownicze, towarzysząca kierowcy 54-letnia kobieta doznała średnio ciężkich obrażeń klatki piersiowej i została przewieziona do szpitala. Padające drzewa raniły również zagraniczną turystkę w ośrodku wypoczynkowym Doksy w powiecie Czeska Lipa oraz 15-letniego chłopca i o rok młodszą od niego dziewczynkę w rekreacyjnej dzielnicy Klanovice na peryferiach Pragi.

  Wstrzymany ruch pociągów

  Z powodu powalonych na tory drzew lub w ramach prewencji wstrzymano na pewien czas ruch na 112 trasach kolejowych. Kursowanie pociągów wznowiono do wieczora na 80 z nich, ale niektóre z pozostałych 32 będą w najbliższym czasie nieczynne.

  Interwencje

  Od północy do godziny 19. czescy strażacy interweniowali łącznie 4808 razy, głównie z powodu powalonych drzew bądź gałęzi. Dla porównania - średnia codzienna liczba tych tak zwanych interwencji technicznych wynosi w Czechach zaledwie 162.

  Energetycy ogłosili stan katastrofy w dziewięciu spośród łącznie 13 krajów (województw), z przerwami w dostawach prądu miało do czynienia około 300 tys. jego odbiorców.

  Rekord ciepła

  Poniedziałek był w Czechach wietrzny, ale także wyjątkowo ciepły. W Pradze słupek rtęci sięgnął rano 14,6 stopnia, co oznacza pobicie o 0,1 stopnia odnotowanego jeszcze w 1775 roku dotychczasowego rekordu temperatury dla 10 lutego.Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...