Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Makowa apokalipsa". Fala turystów zalała kwitnące wzgórza

  21-03-2019 16:20 W Lake Elsinore rozkwitły pola maków
  Przyroda budzi się do życia w Parku Narodowym Ujście Warty TVN24

  W południowej Kalifornii wzgórza zabarwiły się na pomarańczowo od kwitnących maków. Ukwiecone tereny przyciągnęły tysiące turystów, którzy chętnie fotografowali się w kwiatach. Fala amatorów selfie szybko zmieniła się jednak w koszmar mieszkańców.

  Do położonego w okolicach Los Angeles miasta Lake Elsinore przybyło w weekend około 100 tysięcy turystów. Przyciągnęły ich kwitnące maki, które pokryły Kanion Walkera. Do tak obfitego kwitnienia przyczyniła się wyjątkowo wilgotna zima w tym regionie.

  Niestety napływ tysięcy turystów nie mógł skończyć się dobrze. Wiele kwiatów zostało po prostu zadeptanych, a na parkingach toczyły się walki o wolne miejsce.

  Mieszkańcy mówili wręcz o "makowej apokalipsie".

  Podziwiać z rozwagą

  Kirstin Burrows, która mieszka w mieście od trzech lat, do ostatniego weekendu nie widziała takiego tłumu ludzi.

  - Ostatnie "superkwitnienie" sprzed dwóch lat nie było tak imponujące. Teraz jest o wiele większe i wzbudza tak duże zainteresowanie, że aż dochodzi do dewastacji - powiedziała.

  - Ludzie siedzą w kwiatach dla jednego zdjęcia. Wiem, że fotografia w makach jest wyjątkowa, ale w ten sposób niszczą je dla innych ludzi - powiedziała Melissa Waters, mieszkanka miasta.

  Burmistrz ostatecznie zadecydował o zamknięciu parku w niedzielę dla turystów. W sieci zawrzało. - Depczesz kwiaty dla zdjęcia? Teraz je zamknęli. Nie warto było tego robić - można przeczytać pod zdjęciami turystów.
  Brak dojazdu

  Kolejny problem związany ze wzmożonym ruchem turystycznym dostrzegł burmistrz Lake Elsinore Steve Manos. W związku z natłokiem przyjezdnych auta zablokowały drogi dojazdowe, a w niedozwolonych miejscach urządzono parkingi.

  - Ten weekend był nie do zniesienia w Lake Elsinore. To, co miało być dobre, spowodowało niepotrzebne trudności dla całej naszej społeczności - przyznały władze miasta.

  Burrows mówiła, że gdy jej mąż próbował dostać się do pracy w niedzielę, utknął na półtorej godziny w korku. - Naprawdę nie ma rozwiązania, aby poradzić sobie z napływem odwiedzających - dodała.

  Zagrożeniem okazały się również grzechotniki, które wiosną są najbardziej aktywne. Przynajmniej jedna osoba została ugryziona.

  Nie deptać kwiatów

  W poniedziałek rano kanion w Lake Elsinore został ponownie otwarty. - Przetrwaliśmy pożary i powodzie, przetrwamy też kwiaty - powiedział burmistrz Manos.

  Deptanie kwiatów nie jest jedynie przywarą Amerykanów. Niedawno w Tatrach rozkwitły dywany krokusów, a Tatrzański Park Narodowy, mając w pamięci tłumy turystów niszczących kwiaty z poprzednich lat, po raz kolejny ogłosił nabór do tak zwanego "krokusowego patrolu".

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...