Informacje
 • Ściana ognia tuż przy rezerwacie. Nagranie z parku Yosemite

  31-08-2013 11:54 Poklatkowy film pokazuje potęgę pożaru
  Ściana ognia tuż przy rezerwacie. Nagranie z parku Yosemite

  Tak wygląa pożar z perspektywy parku Yosemite

  YouTube/yosemitenationalpark

  Nawet trzy tygodnie może zająć całkowite opanowanie pożaru lasów i zarośli w bezpośrednim sąsiedztwie kalifornijskiego parku narodowego Yosemite. Dotąd udało się to w 23 proc., a według władz stanowych sytuacja jest wciąż dramatyczna. Pracownicy rezerwatu przekonują, że park jest bezpieczny dla turystów i na dowód publikują nagranie.

  Pracownicy Yosemite opublikowali poklatkowe nagranie pokazujące gigantyczny pożar z perspektywy parku. Ze względu na jego rozległe obszary skala żywiołu nie jest na nim tak odczuwalna.

  Pierwsza część filmu została nagrana w rejonie Crane Flat Helibase. Tutaj widać oddalony, ale rozległy płonący obszar i łunę pożaru. Druga część to zdjęcia z Glacier Point, pokazujące Dolinę Yosemite. Tutaj nie widać ognia, tylko masywną chmurę dymu. W opisie służby Yosemite podkreślają, że pożar nie zagraża ani turystom, ani pracownikom.

  Spłonęło 111 budynków

  Według federalnej Służby Leśnej, płomienie spopieliły już obszar 755 km kwadratowych. Strażacy oceniają, że pożary mogą zostać w pełni opanowane w ciągu trzech tygodni, ale oznacza to jedynie, że nie będą się rozprzestrzeniać. Lasy i zarośla na zajętym przez żywioł obszarze będą płonąć jeszcze długo.

  Żywioł strawił dotychczas 111 zabudowań i zagroził dostawom wody i prądu dla San Francisco a także słynnym sekwojom - drzewom mającym status symbolu Kalifornii.

  Pożar zwany Rim Fire (na cześć okolicznego popularnego punktu widokowego - Rim of the World), który wybuchł 17 sierpnia najprawdopodobniej od uderzenia pioruna. Ogień dotarł do bezpośredniego sąsiedztwa parku narodowego Yosemite. To jeden z najbardziej malowniczych rezerwatów USA, znany m.in. z gajów sekwojowych i wodospadów.

  Susze sprzyjają pożarom

  Tegoroczne pożary już zostały zaliczone do największych w historii Kalifornii. Spowodowały zanieczyszczenie powietrza w miastach, nawet bardzo odległych od palących się lasów.
  Zdaniem ekspertów, lata dotkliwej suszy i stałe choć powolne ocieplanie się klimatu będą powodować powtarzanie takich pożarów, które będą coraz potężniejsze.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...