Informacje
 • "Ostatnio o tej porze roku padało tu w 1972". Nawet pół metra śniegu w Hiszpanii

  29-04-2013 15:37 Zima wróciła na zachód kontynentu

  Pogodowy alarm w ponad połowie hiszpańskich prowincji wprowadziło w poniedziałek narodowe biuro meteorologiczne (AEMET). Na całym półwyspie temperatura spadła do kilku stopni celsjusza, pojawił się śnieg, porywisty wiatr, a na morzu sztorm. Hiszpanie są przerażeni - za dwa dni rozpoczyna się maj, a oni mogą z powodzeniem jeździć na nartach. Zabieliło się też w Portugalii. Pogoda zwariowała?

  To nie wariactwo pogodowe, a rozlegly front atmosferyczny spowodował, że na Półwyspie Iberyjskim spadł śnieg. Zaczęło sypać już w niedzielę na północy kraju. Do rana chłodne powietrze ogarnęło niemal całą Hiszpanię za wyjątkiem Andaluzji i Balearów.

  Frontowi towarzyszą dość niskie temperatury. Według prognoz, w Madrycie w poniedziałek wyniosą one maksymalnie 10 st. C, a w Segowii niewiele ponad 7 st. C. Około godz. 9 rano jednak termometry pokazywały zaledwie 3-4 st. C.

  Alarm pogodowy w ponad połowie prowincji

  W 27 prowincjach hiszpańskie biuro meteorologiczne (AEMET) wprowadziło w poniedziałek pogodowy alarm. Obowiązuje m.in. w Madrycie, Barcelonie, na Majorce i Minorce. Najwięcej śniegu spadło na północy i północnym-wschodzie, bo nawet pół metra, ale sporo śniegu pojawiło się też w Walencji, od 5 do 10 cm. Z kolei w miejscowościach nadmorskich silnie wieje i pada deszcz. Ze względu na sztorm zamknięto porty w Walencji i Castellon.

  - Ostatnio o tej porze roku padało tu w 1972 r. Jedynym optymistycznym akcentem jest to, że możemy pojeździć na nartach, a tak poza tym, to jest ciężko. Nie możemy doczekać się ciepła - mówi mieszkaniec Asturii.

  Reporterzy 24: Mamy próbkę globalnego ocieplenia

  "Prawie maj w Hiszpanii, a tu mamy próbkę globalnego ocieplenia" - pisze Rafamadryt, który przysłał na Kontakt 24 film, pokazujący aurę panującą w poniedziałkowy poranek w miejscowości Collado Villalba leżącej ok. 40 km od Madrytu.

  Widać na nim zachmurzone niebo i padający... śnieg.

  Niepasujące do pory roku zjawisko zaobserwował też bazyl62. Przysłał zdjęcia przyprószonej warstwą śniegu Segowii. To miasto, podobnie jak Madryt, leży w środkowej Hiszpanii, u podnóża gór Sierra de Guadarrama, które należą do większego pasma - Gór Kastylijskich.

  We Francji też padało

  AEMET przewiduje, że takie warunki utrzymają sie przez kilka dni, ale od wtorkowego popołudnia front będzie stopniowo słabnąć i przemieszczać się na północ. Od środy w Hiszpanii ma zacząć się stopniowo ocieplać.

  Hiszpania to nie pierwszy kraj, jaki w ostatnich dniach nieoczekiwanie nawiedziły zimowe zjawiska. W sobotę południowy wschód Francji zaatakowały śnieżyceKilka centymetrów białego puchu spadło m.in. w St. Etienne, Lyonie oraz Grenoble, a w niektórych położonych wyżej miejscach spadło nawet 20 cm śniegu.

  Obrona Cywilna w gotowości

  Od poniedziałkowego poranka sypie także w Portugalii. W mieście Guarda na północy tego kraju zabieliły się tylko dachy domów i gałęzie drzew. Choć nie przewiduje się, żeby opady miały swoje przykre konsekwencje, miejscowa obrona cywilna ma w gotowości pługi.

  W Serra da Estrela, czyli w najwyższych górach kontynentalnej Portugalii, dla odmiany przybyło tyle białego puchu, że trzeba było zamknąć część lokalnych dróg.


 • Chcieliście to macie
  Skutkiem globalnego ocieplenia jest stopienie słodkich wód w lodowcach, a co za tym idzie, zakłócenie prądów morskich (ciepłe wody z południa nie docierają do północy). Efekt jest taki, że północ staje się coraz zimniejsza i dojdzie do zlodowacenia. Jeśli trend się pogłębi, nie ma odwrotu i serio czeka nas kolejna epoka lodowcowa :-( Nie wiem czy w ogóle jest już możliwe zatrzymanie procesu!
  ~Mariusz /2013-04-29 21:14
 • Baleary czy Wyspy Kanaryjskie?
  Na początku piszecie, że "chłodne powietrze ogarnęło niemal całą Hiszpanię za wyjątkiem Andaluzji i Balearów" a za chwilę, że "[alarm pogodowy] Obowiązuje m.in. w Madrycie, Barcelonie, na Majorce i Minorce." Majorka i Minorka to właśnie Baleary.
  ~hulia /2013-04-29 18:59
 • Snieg w Hiszpanii
  To zemsta starych indian z Am.Pld.
  ~monte /2013-04-29 14:37
 • Świstak....
  .... świszczy i zawija wte sreberka do tego się tylko nadaje.
  ~xxx /2013-04-29 14:24
 • świstak, gdzie jesteś ?
  Na kolejną śnieżycę tej wiosny szykuje się też Denver w USA. W północno-środkowych stanach temperatury spadną gwałtownie. W Red River znów wzrośnie poziom wody. Takie tam mają ocieplenie.
  ~metek /2013-04-29 12:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...