Informacje
 • Niesforna wata cukrowa nad Bałtykiem

  24-07-2011 07:05 Zobacz zdjęcia Reportera24
  Niesforna wata cukrowa nad Bałtykiem

  Chmury nad Bałtykiem

  Kontakt Meteo/Sławek

  Lipiec nad morzem nie rozpieszcza turystów pogodą, ale ciekawymi zjawiskami meteorologicznymi już tak. Reporter 24, spacerując po plaży w okolicach Jastarni i Juraty, zauważył na Bałtyku niespotykany układ chmur, przypominający trąby powietrzne.

  To kolejny dowód na to, że w czasie deszczu nie trzeba się nudzić, i że pogoda jest zawsze. Reporter24, Sławek, spacerując 14 lipca po chłodnej nadmorskiej plaży, dostrzegł na horyzoncie niezwykły układ chmur, który opisał następująco:

  "Na Bałtyku wystąpiło dosyć ciekawe zjawisko przypominające kilka trąb powietrznych, przemieszczających się w kierunku wschodnim wzdłuż Półwyspu Helskiego".


  Stratus fractus

  Poprosiliśmy dyżurnego synoptyka TVN Meteo, Wojciecha Raczyńskiego, o wyjaśnienie tego fenomenu atmosferycznego. - Wydaje mi się, że są to chmury stratus fraktus pod chmurą cumulonimbus, które prawdopodobnie tworzą kołnierz burzowy na czole tej chmury - mówi synoptyk.  - Dalekie ujęcie jednoznacznie nie wskazuje na to zjawisko, ale prawdopodobieństwo jest duże - dodaje.

  Chmura jak wata cukrowa

  Dodajmy, że stratus fractus to małe, poszarpane fragmenty chmury, które zwykle znajdują się w otoczeniu podstawy chmur. Są ścinane i kształtowane przez silne wiatry, które nadają im poszarpany, rozdrobniony wygląd. Fractus ma zazwyczaj nieregularne wzory, pojawiające się na niebie podobnie, jak kawałki waty cukrowej. Chmury te stale się zmieniają, często tworzą i szybko zanikają. Nie żyją według jasno określonych reguł, bo czasami bywają bardzo trwałe i utrzymują się blisko powierzchni ziemi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...