Alergia
Partner serwisu

Czy to alergia, czy może przeziębienie? Sprawdź, jak rozpoznać problem po objawach 

Źródło:
Otrivin
Jak odróżnić alergię od przeziębienia?Shutterstock

Alergia to jedno z najczęściej występujących schorzeń dzisiejszych czasów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 30-40 procent populacji zmaga się z różnymi formami alergii. W Polsce jest to blisko połowa społeczeństwa. Odpowiednia diagnostyka i rozpoznanie objawów są kluczowe, by skutecznie radzić sobie z tą przypadłością i zapobiegać powikłaniom. 

Co warto wiedzieć o alergii? 

Kiedy organizm fałszywie odczytuje nieszkodliwe substancje jako zagrożenie i zaczyna się przed nimi bronić, produkując przeciwciała, wówczas można mówić o wystąpieniu alergii. Nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na alergeny objawia się w różny sposób - od łagodnych dolegliwości skórnych, kataru lub zaczerwienionych oczu, po znacznie poważniejsze jak wstrząs anafilaktyczny, który może stanowić zagrożenie dla życia. 

Choć medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie, to jednak nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest konkretną przyczyną wystąpienia alergii u danej osoby. Wskazuje się, że mogą za to odpowiadać różne czynniki m.in. geny, częsty kontakt z silnie alergizującymi substancjami, zanieczyszczenie powietrza, ale również powszechna sterylność. 

Wyróżnia się kilka rodzajów alergii: 

pokarmowa – występuje po spożyciu określonych produktów. Najczęstszymi alergenami są: mleko, jaja, soja, orzeszki ziemne, owoce morza, pszenica czy ryby.  

wziewna – jest wynikiem wdychania alergenów takich, jak: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni czy łupieżu zwierzęcego. 

kontaktowa – następuje po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenami takimi, jak: nikiel, substancje chemiczne w detergentach, składniki kosmetyków czy lateks.  

na jad owadów - dotyczy osób uczulonych na substancje zawarte w jadzie np. pszczoły, osy, szerszenia. 

na leki - reakcja na substancje czynne zawarte w m.in. antybiotykach, lekach przeciwbólowych czy środkach znieczulających.  

Czy to alergia, czy przeziębienie? 

Alergia i przeziębienie to dwa różne schorzenia, choć mogą powodować podobne objawy, jak katar czy kaszel.  

Przeziębienie to infekcja wirusowa, która atakuje górne drogi oddechowe, a zwłaszcza nos i gardło. Jest to łagodna choroba, ale może powodować spory dyskomfort.2 Objawy zwykle pojawiają się stopniowo. Mogą wystąpić: wodnisty katar, ból gardła, kaszel, stan podgorączkowy lub gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie, zmęczenie i apatia.  

W przypadku przeziębienia stosuje się leczenie objawowe i podaje m.in. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, krople do nosa, syropy na kaszel. Zalecane są również inhalacje, odpoczynek i nawadnianie organizmu.  

Z kolei, jeśli mamy do czynienia z alergią, przede wszystkim wziewną, mogą wystąpić takie symptomy, jak: częste kichanie, łzawienie oczu, wodnisty katar, uczucie „zatkanego nosa”, suchy kaszel. Z reguły nie pojawia się gorączka czy ostry, długotrwały ból gardła, jak podczas przeziębienia.  

Warto pamiętać, że to lekarz na podstawie wywiadu i oceny objawów postawi odpowiednią diagnozę i wskaże, czy pacjent zmaga się z przeziębieniem, czy z alergią. Może również zlecić dodatkowe badania.  

Objawy różnych rodzajów alergii  

Wystąpienie reakcji alergicznej pokarmowej objawia się najczęściej bólem brzucha, wymiotami, biegunką, obrzękiem warg, języka. Mogą wystąpić również duszności czy kaszel. Z kolei najbardziej charakterystycznymi objawami alergii wziewnej są: nawracający katar, kichanie, zapalenie spojówek, opuchnięte oczy, suchy kaszel, swędzące zmiany skórne.  

Dla alergii kontaktowej charakterystyczne symptomy to rumień, swędzenie, łuszczenie skóry, pęcherze, opuchlizna w miejscu kontaktu z alergenem. Uczulenie na jad owadów objawia się m.in. miejscowym bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem czy pokrzywką. Alergię na leki można rozpoznać po wystąpieniu problemów z oddychaniem, ale też, gdy pojawi się pokrzywka, wysypka, obrzęk na twarzy, biegunka, wymioty.   

Najsilniejszą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który jest stanem zagrożenia życia. Należy wówczas natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać pomoc medyczną.  

Co zrobić, gdy wystąpią objawy alergii? 

Jeśli pojawią się symptomy alergii, skonsultuj się z lekarzem, który oceni sytuację i wskaże właściwą formę leczenia. Można sięgnąć także po produkty, które łagodzą objawy, m.in. leki przeciwhistaminowe czy tabletki przeciwbólowe. 

Pomoże również OtriAllergy Control – lek od producentów marki Otrivin. To flutykazon (lek przeciwzapalny) w sprayu, który jest dostępny bez recepty. Działa na nosowe objawy alergii, a także te związane z oczami.  

Osoby, które borykają się z alergią wziewną, powinny działać profilaktycznie i przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem. W czasie wysokiego stężenia pyłków warto zrezygnować z długich spacerów, unikać prac w ogrodzie, spać przy zamkniętych oknach, a także brać prysznic po przyjściu do domu i zmienić ubranie, aby usunąć pyłki, które osiadły podczas pobytu na zewnątrz. 

Jak radzić sobie z alergiąOtrivin

Źródła: 

Co warto wiedzieć o alergii  

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/kiedy-dziecko-ma-alergie

https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-alergie-wziewne%2C514.html 

Przeziębienie czy alergia  

https://www.nfz-kielce.pl/sroda-z-profilaktyka/alergie-wziewne/ 

https://www.gov.pl/web/psse-kamien-pomorski/przeziebienie  

Objawy alergii  

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-alergii-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz%2C652.html 

https://dlapacjentow.pta.med.pl/o-alergii/#alergia_objawy 

https://dlapacjentow.pta.med.pl/o-alergii/#alergia_pokarmowa 

Co zrobić, gdy wystąpią objawy alergii 

https://www.gov.pl/web/psse-kolobrzeg/latozsanepidem---alergia-na-pylki 

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-alergii-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz%2C652.html 

https://dlapacjentow.pta.med.pl/o-alergii/#alergia_objawy 

PM-PL-OTRI-25-00096 

Źródło: Otrivin

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach do Polski napływać będą ciepłe, a nawet gorące masy powietrza. Wysoka temperatura sprawi jednak, że pojawią się też burze. Zjawiskom lokalnie mają towarzyszyć ulewne opady deszczu, a także porywisty wiatr.

Gorąco będzie miało swoją cenę. Od burz i ulew się nie uwolnimy

Gorąco będzie miało swoją cenę. Od burz i ulew się nie uwolnimy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przełom maja i czerwca w pogodzie zapowiada się burzowo - wynika z prognozy zagrożeń, przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Będą takie dni, kiedy lokalnie mogą zostać wydane alarmy nawet drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie może zagrzmieć.

Niebezpieczny czas w pogodzie. Możliwe alarmy nawet drugiego stopnia

Niebezpieczny czas w pogodzie. Możliwe alarmy nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc w części kraju przyniesie deszcz. Podobna sytuacja czeka nas w sobotę 31.05. Opadom w niektórych regionach mogą towarzyszyć burze. Na termometrach zobaczymy nawet 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 31.05. Noc z opadami w części kraju

Pogoda na jutro - sobota, 31.05. Noc z opadami w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła, a kilka innych zostało rannych, gdy w wiejskie hrabstwo w stanie Kentucky w USA uderzyło tornado. Zjawisko nie było spodziewane w tym regionie, służby nie wydały też wcześniej ostrzeżeń meteorologicznych.

Ostrzeżeń nie było, jedna osoba nie żyje

Ostrzeżeń nie było, jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Tatrach wciąż panują trudne warunki turystyczne, a wysoko na szczytach zalega śnieg. Ratownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) nie udało się uratować życia turysty odnalezionego w czwartek w rejonie Kopy Kondrackiej.

Akcje ratunkowe w Tatrach. Nie żyje turysta

Akcje ratunkowe w Tatrach. Nie żyje turysta

Źródło:
PAP

Na południu Brazylii za sprawą zimnego frontu atmosferycznego spadł śnieg. Opady, choć niewielkie, spotkały się z dużym entuzjazmem turystów w jednym z miast w stanie Santa Catarina. W regionie pojawiły się jednak też pewne utrudnienia.

"Przyjeżdżamy tu prawie co roku, ale śnieg widzimy po raz pierwszy"

"Przyjeżdżamy tu prawie co roku, ale śnieg widzimy po raz pierwszy"

Źródło:
Reuters, Globo

Po osunięciu się lodowca w rejonie szwajcarskiej doliny Loetschental zagrożenie stwarza ogromna ilość błota i kamieni, które zablokowały lokalną rzekę, zwiększając ryzyko powodzi. Władze informują o możliwych kolejnych ewakuacjach mieszańców.

Najpierw osunięcie się lodowca, teraz powódź. Możliwe kolejne ewakuacje

Najpierw osunięcie się lodowca, teraz powódź. Możliwe kolejne ewakuacje

Źródło:
Reuters, SwissInfo, tvnmeteo.pl

Jest nowa data startu misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Tą niepodaną jeszcze oficjalną informacją podzielił się z nami Hubert Kijek, reporter TVN24 BiS.

Lot Polaka przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka przełożony. Jest nowa data

Źródło:
TVN24

Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W czwartek temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przed spiekotą, która ma potrwać co najmniej do końca tygodnia.

Padło pierwsze 40 stopni w tym roku, jeszcze przed latem

Padło pierwsze 40 stopni w tym roku, jeszcze przed latem

Źródło:
Reuters, AEMET, elperiodico.com, elconfidencial.com

W czwartek w kalifornijskim mieście Ventura pojawiło się ogromne zapadlisko. Jak podały lokalne media, pochłonęło kilka samochodów stojących na pobliskim parkingu.

Dziura w ziemi połyka samochody. Nagranie

Dziura w ziemi połyka samochody. Nagranie

Źródło:
CNN, CBS News, foxla.com

W Kanadzie trwa walka z potężnymi pożarami lasów. W prowincjach Manitoba i Saskatchewan wprowadzono stan wyjątkowy. Dym przemieszcza się w kierunku Stanów Zjednoczonych. Władze Minnesoty i Michigan wydały ostrzeżenie dotyczące pogorszającej się jakości powietrza.

Stan wyjątkowy, ewakuacje. Dym z pożarów zagraża amerykańskim miastom

Stan wyjątkowy, ewakuacje. Dym z pożarów zagraża amerykańskim miastom

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Chiński parolotniarz niemal otarł się o śmierć podczas rutynowego lotu. W jego trakcie prąd wstępujący wyniósł go na wysokość ponad 8500 metrów, gdzie temperatura powietrza wynosiła -35 stopni Celsjusza. Kilka dni po zdarzeniu mężczyzna udostępnił zapierające dech w piersiach nagranie.

Nagle znalazł się osiem kilometrów nad ziemią. Paralotniarz udostępnił nagranie

Nagle znalazł się osiem kilometrów nad ziemią. Paralotniarz udostępnił nagranie

Źródło:
Reuters, The Guardian

Szwajcarskie służby przerwały poszukiwania 64-letniego mężczyzny, który został przysypany przez lawinę w miejscowości Blatten. Do katastrofy doszło po oderwaniu się fragmentu lodowca. Skalę zniszczeń oddają zdjęcia satelitarne.

Szwajcarska katastrofa. Zdjęcia pokazują skalę

Szwajcarska katastrofa. Zdjęcia pokazują skalę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AP News

Dwa leje kondensacyjne zaobserwowano w środę po południu w gminie Trzcianka w Wielkopolsce. Groźnie wyglądające zalążki trąby powietrznej zostały uchwycone na zdjęciach. W regionie uszkodzone zostały dwa dachy.

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, Burzowe Czarnkowsko-Trzcianeckie

Moment zejścia lawiny, która pogrzebała w środę wioskę Blatten w Szwajcarii, został uchwycony na nagraniu. W czwartek w rejonie katastrofy nadal trwają prace poszukiwawcze, a mieszkańcy opowiadają o gigantycznych zniszczeniach.

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

W mgnieniu oka stracili cały dobytek. Moment zejścia lawiny

Źródło:
Reuters, 20 Minuten, tvnmeteo.pl

Kleszcze zagrażają północnoamerykańskim łosiom. Naukowcy alarmują, że populacja pajęczaków z gatunku Dermacentor albipictus niebezpiecznie powiększyła się wskutek ciepłych, łagodnych zim. Ich celem często stają się młode osobniki - kleszcze potrafią wypić tak dużo ich krwi, że zwierzęta umierają.

Łosie "stają się prawie jak zombie i umierają"

Łosie "stają się prawie jak zombie i umierają"

Źródło:
New Hampshire Bulletin, USGS

Środowe zejście lawiny w szwajcarskich Alpach mogło być powiązane z osłabieniem warstwy wieloletniej zmarzliny, która "trzyma w ryzach" lodowce. Jak wyjaśnił ekspert, Bartłomiej Luks z Polskiej Akademii Nauk, degradacja tej warstwy skorupy ziemskiej obserwowana jest nie tylko w Alpach, lecz także na całym świecie.

Jak zmiany klimatu mogły doprowadzić do zniszczenia alpejskiej wioski

Jak zmiany klimatu mogły doprowadzić do zniszczenia alpejskiej wioski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy w historii w całości zaprojektowana i zbudowana w Polsce technologia znalazła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. LeopardISS to kompaktowy komputer przetwarzający dane, który ma szansę zostać na ISS na stałe.

"To historyczny moment". Polskie urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

"To historyczny moment". Polskie urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Chińska Agencja Meteorologiczna (CMA) wydała ostrzeżenia przed ulewami i powodziami dla południowych regionów kraju. Według ekspertów w te rejony nadciąga najsilniejsza jak dotąd burza w tym roku.

Szykują się na największą burzę w tym roku

Szykują się na największą burzę w tym roku

Źródło:
Reuters

Co najmniej jeden rok w najbliższych pięciu latach okaże się rekordowo ciepły - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Światową Agencję Meteorologiczną (WMO). Prawdopodobieństwo tego, że tak się stanie, eksperci szacują aż na 80 procent.

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Źródło:
Reuters, WMO, UN News, Insight EU Monitoring

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

14-letni Benjamin Stong z Iowa City w USA złowił imponującego rozmiarami suma ważącego około 32 kilogramów. Młody wędkarz samodzielnie wyciągnął olbrzymią rybę z rzeki Iowa, spełniając tym samym marzenie wielu miłośników wędkarstwa.

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

Źródło:
tvnmeteo

Polski pasjonat astronomii, Mateusz Kalisz, nagrał moment ponownego wejścia drugiego stopnia Starshipa w ziemską atmosferę. W nocy z wtorku na środę polskiego czasu odbył się dziewiąty lot testowy megarakiety firmy SpaceX. Maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, ale inżynierowie stracili nad nią kontrolę po kilkudziesięciu minutach od startu.

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Źródło:
AstroLife, Reuters, PAP

Mieszkańcy argentyńskiego miasta Vera walczą ze skutkami potężnej powodzi. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu, które doprowadziły do uszkodzenia systemu kanalizacyjnego. Z powodu kryzysu lokalne władze odwołały zajęcia w szkołach.

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Źródło:
La Nacion, Reuters, Cadena3

Starship, statek kosmiczny firmy SpaceX, odbył dziewiątą bezzałogową próbę. Choć megarakieta poleciała dalej niż podczas poprzednich lotów, inżynierowie stracili kontrolę nad statkiem, który "doświadczył nieplanowanego demontażu" podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Władze amerykańskiego hrabstwa Clark ostrzegają ludzi i właścicieli czworonogów przed toksycznym zakwitem glonów bentonicznych, które pojawiły się w rzece Kolumbia oraz innych lokalnych ciekach wodnych. Przez nie w październiku ubiegłego roku zmarł pies.

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Źródło:
CNN, katu.com, 1011now.com