Deutsche Bank zobowiązał się ograniczyć swoje koszty do poziomu 2,5 miliarda euro do 2025 roku. W czwartek firma zakomunikowała, że udało jej się podjąć pewne kroki w tym celu. Wciąż brakuje jednak oszczędności na poziomie 1,6 miliarda euro. Rozwiązaniem mają być zwolnienia 3,5 tysiąca pracowników. To około 4 procent globalnego zatrudnienia banku.
W oświadczeniu wydanym przez Deutsche Bank zapewniono, że podjęto kroki w celu zrealizowania wcześniej podjętego celu ograniczenia kosztów o 2,5 mld euro do 2025 roku. Jednak wciąż musi znaleźć 1,6 mld euro i chce to zrobić poprzez "uproszczenie przepływu pracy i automatyzację". Innymi słowy zwolnienia. Deutsche Bank poinformował, że większość stanowisk przewidzianych do likwidacji to stanowiska zaplecza biurowego.
Zapowiedź zwolnienia 3,5 tys. osób przekłada się na około 4 proc. pracowników firmy. Deutsche Bank podał również, że zysk brutto za 2023 r. wzrósł o 2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 5,7 mld euro, co stanowi najwyższy poziom od 16 lat. Jednak zysk netto spadł o 14 proc. do 4,9 mld euro - po uwzględnieniu rosnących podatków.
- Osiągnęliśmy wzrost znacznie powyżej zakładanego celu i utrzymaliśmy koncentrację na dyscyplinie kosztowej, inwestując w kluczowych obszarach – powiedział dyrektor generalny Christian Sewing. Deutsche Bank podał, że w pierwszej połowie roku zwróci akcjonariuszom 1,6 miliarda euro w formie dywidend i skupu akcji własnych.
Zwolnienia w bankach
Jak zauważa CNN, Deutsche Bank jest kolejnym bankiem, który ogłosił zwolnienia w ostatnich miesiącach, ponieważ te chcą obniżyć koszty i zwiększyć zyski.
Citibank zapowiedział na początku stycznia, że w ciągu najbliższych dwóch lat dokona redukcji 20 tys. stanowisk pracy, co w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić 2,5 miliarda dolarów. Tymczasem UBS w samej Szwajcarii zwolni 30 tys. osób w wyniku przejęcia Credit Suisse, przy czym spodziewane są także dalsze cięcia w innych regionach.
W Wielkiej Brytanii Barclays, Lloyds i Metro Bank ogłosiły zwolnienia w listopadzie.
Kilka banków wskazało zwiększenie automatyzacji jako powód redukcji zatrudnienia, co wpisuje się w obawy o wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na przyszłość rynku pracy. Na przykład Lloyds przekazał, że rezygnuje z niektórych stanowisk i zatrudnia na stanowiska związane z danymi i technologią.
CNN zauważa, że banki mogą jednak również przygotowywać się na trudniejsze otoczenie biznesowe, ponieważ wpływ podwyższonych stóp procentowych oddziałuje na gospodarkę, prowadząc do rosnących strat na kredytach, a także w oczekiwaniu na przyszłe niższe stopy, które mogą obniżyć marże banków.
Deutsche Bank podał, że zwiększył rezerwy na potencjalne nieściągalne długi o 300 mln euro do 1,5 mld euro w 2023 r., co, jak stwierdzono, odzwierciedla "ciągły trudny wpływ warunków makroekonomicznych i stóp procentowych". Z drugiej strony, wraz ze spadkiem stóp procentowych, udzielanie kredytów staje się mniej opłacalne dla banków.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Nataly Reinch / Shutterstock.com