Adwokatka Jolie "przeczołga" Brada Pitta? Ekspert o rozstaniu stulecia w Hollywood

Ze świata

TVN24 BiSGościem TVN24 BiS był mec. Zbigniew Roman

Jeżeli małżonkowie dojdą do porozumienia we wszystkich elementach, takich jak władza rodzicielska, alimenty czy podział majątku, to ten rozwód potrwa bardzo krótko - na antenie TVN24 BiS o rozwodzie Angeliny Jolie i Brada Pitta mówił mec. Zbigniew Roman. Jak dodał pełnomocnikiem Jolie jest Laura Wasser, czołowa adwokatka rozwodowa w USA, znana m.in. z tego, że "albo jest w stanie przeczołgać swojego rywala, albo wymusić na nim szybką i skuteczną ugodę".

Gość TVN24 BiS zaznaczył że, jest to rozwód precedensowy, bo rozstają się dwie osoby bardzo zamożne, które miały podobny wkład w rozwój majątku.

- W USA to prawo stanowe reguluje przepisy rozwodowe. Małżonkowie Angelina Jolie i Brad Pitt będą rozwodzić się w Kalifornii, a to jeden z najbardziej liberalnych stanów pod względem przepisów. Jako pierwszy w 1970 roku wprowadził rozwód bez orzekania o winie - tłumaczył mec. Zbigniew Roman. To sprawiło, że możliwy stał się "szybki cywilizowany rozwód". - Kwestią zasadniczą jest, czy ojciec dziecka będzie płacić alimenty na wszystkie dzieci, w Ameryce kładzie się duży naciska na zabezpieczenie potomstwa - dodaje ekspert.

Jak podzielą majątek?

Wyjaśniał też, jak może przebiegać proces podziału majątku.

Prasa brytyjska podaje, że do podziału może być nawet 450 mld dol. Prawnik zwraca uwagę, że proces budowania tego bogactwa był krótki – para pobrała się w 2014.r.

- W USA są trzy systemy podziału majątku: bez względu na wkład, dzieli się go po równo; patrzy się na to, co która ze stron wniosła do małżeństwa i w zależności od tego dysponuje się nim w sposób nierówny. Trzeci to kontrowersyjny system mieszany mówiący o tym, że można nawet rozdysponować majątkiem odrębnym, czyli tym, co małżonkowie mieli przed ślubem. To jest niespotykane w prawie kontynentalnym – wyjaśnia ekspert.

Angelina Jolie złożyła wczoraj pozew rozwodowy. Powodem mają być różnice nie do pogodzenia. - Decyzja została podjęta ze względu na zdrowie rodziny. Jolie nie będzie komentować oraz prosi o uszanowanie prywatności w tym czasie - podała agencja Reutera.

Według amerykańskich mediów bulwarowych sprawa rozwodowa może potrwać długo, gdyż słynni małżonkowie nie mogą porozumieć się w kwestii opieki nad szóstką dzieci. Jolie zażądała prawa do opieki nad nimi z prawem odwiedzin dla Pitta. Jak podaje TMZ, Jolie wskazała datę 15 września jako moment rozstania. Portal podkreśla, że Jolie podjęła swoją decyzję ze względu na złą atmosferę kontaktów oraz metody wychowawcze, jakie stosował jej słynny mąż. Angelina i Brad są rodzicami szóstki dzieci, w tym trójki adoptowanych przez aktorkę w różnych częściach świata (Kambodźy, Etiopii i Wietnamie). Brad Pitt i Angelina Jolie byli w związku od 2004 r. Pobrali się w sierpniu 2014 r.

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EPA/CHRISTOPHE KARABA

Raporty: