Zarządy spółek nie tylko dla białych mężczyzn? Nasdaq chce zmian

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes, The Wall Street Journal, CNN
Mała liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach. Jaka jest przyczyna? TVN24BiS /
wideo 2/6
TVN24BiS /Mała liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach. Jaka jest przyczyna?

Nasdaq chce, aby w zarządach tysięcy firm notowanych na giełdzie zasiadało więcej kobiet oraz osób reprezentujących mniejszości rasowe i seksualne. Jak zauważa "The Wall Street Journal" może to być jedno z najbardziej znaczących działań na rzecz zwiększenia różnorodności na najważniejszych stanowiskach amerykańskich korporacji.

OGLĄDAJ TVN2 W INTERNECIE

Giełda Nasdaq złożyła we wtorek wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o zaakceptowanie nowych wymogów dotyczących różnorodności w zarządach spółek.

Nowe wymogi

Jeżeli zmiany zostaną zatwierdzone przez SEC, będą one musiały ujawniać statystyki dotyczące różnorodności wśród członków zarządu. Ponadto zasady wymagałyby od większości spółek notowanych na Nasdaq posiadania w swoich władzach co najmniej jednej kobiety i jednej osoby reprezentującej mniejszość seksualną lub rasową. Jeżeli firma nie spełni takich wymogów, będzie musiała wyjaśnić, dlaczego nie może tego zrobić.

"Zagraniczne firmy i mniejsze firmy miałyby dodatkową elastyczność w spełnianiu tego wymogu, zatrudniając dwóch członków zarządu płci żeńskiej" - czytamy w komunikacie Nasdaq.

W piśmie do SEC Nasdaq uzasadnia swój wniosek, powołując się na wyniki ponad dwudziestu badań, które wykazały związek między zróżnicowanymi zarządami, a lepszymi wynikami finansowymi spółek.

- Nasze działania dają firmom szansę na postęp w kierunku zwiększenia reprezentacji kobiet oraz niedostatecznie reprezentowanych mniejszości i społeczności LGBTQ + w ich zarządach - powiedział prezes giełdy Nasdaq Nelson Griggs.

Największe firmy już spełniają wymogi

Wiele dużych spółek notowanych na giełdzie już spełnia wymagania Nasdaq. W zarządach cztery z pięciu największych firm giełdowych pod względem wartości rynkowej - Apple'a, Microsofu, właściciela Google Alphabetu i Facebook'a - heteroseksualni biali mężczyźni stanowią mniejszość. 

Zdaniem rzecznika Nasdaq co najmniej 85 proc. z 3249 spółek giełdowych spełnia już częściowo kryteria dotyczące różnorodności, mając w zarządach jedną kobietę albo jedną osobę reprezentujące mniejszość rasową lub seksualną. 

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes, The Wall Street Journal, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock