TVN24 Biznes | Ze świata

Nawet 3 tysiące euro kary za zabranie piasku z plaży. Władze apelują do turystów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Niemal 100 proc. ochrony przed zgonami i hospitalizacją. Włosi podają wyniki badań nad szczepionkamiArchiwum Reutersa
wideo 2/3
Archiwum ReutersaNiemal 100 proc. ochrony przed zgonami i hospitalizacją. Włosi podają wyniki badań nad szczepionkami

Władze Sardynii i obrońcy środowiska po raz kolejny apelują do turystów, by nie wywozili piasku, kamyków i muszelek z plaż wyspy. Zabieranie tego typu "pamiątek" z każdym rokiem przybiera na sile, zwłaszcza podczas wakacji, a warto pamiętać, że jest uznawane za grabież i surowo karane.

Ten apel powtarzany jest co roku, bo służby celne na lotniskach i w portach na Sardynii rekwirują turystom setki kilogramów śnieżnobiałego piasku i innych skarbów natury z plaż, które próbują wywieźć w workach i w plastikowych butelkach. Skalę tego zjawiska najlepiej obrazują gabloty w terminalach, gdzie można zobaczyć odebrane podróżnym "łupy". Wracają one potem na sardyńskie plaże.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Zabierz Sardynię w sercu"

Tegoroczną kampanię informacyjno-ostrzegająca prowadzi lokalna agencja celna we współpracy z władzami regionu pod hasłem "Zabierz Sardynię w sercu". Wymowa przygotowanych spotów jest następująca: wywieźcie piękne wspomnienia, ale nie okradajcie z tego, co jest tam najpiękniejsze.

Krótkie filmy są wyświetlane między innymi w lokalnych stacjach telewizyjnych na wyspie, a także na przykład na ekranach na dworcach kolejowych w całych Włoszech.

"Niewiele osób wie, że takie niewłaściwe postępowanie jest nie tylko zubożaniem krajobrazu i oszpecaniem środowiska, ale stanowi też wykroczenie karane grzywną w wysokości od 500 do 3000 euro" - podkreśliła agencja celna inaugurując kampanię.

Przy tej okazji przypomniano, że tylko na dwóch lotniskach, w Olbii i Alghero w zeszłym roku celnicy skonfiskowali 80 kilogramów piasku, kamyków i muszelek z plaż ukrytych w bagażu.

SardyniaShutterstock

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock