Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji. Jest komentarz Brukseli

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Siemoniak: poza samym faktem przekazania sprzętu, jest to bardzo ważny sygnał, że Zachód nie odpuszcza, NATO nie odpuszcza
Siemoniak: poza samym faktem przekazania sprzętu, jest to bardzo ważny sygnał, że Zachód nie odpuszcza, NATO nie odpuszczaTVN24
wideo 2/2
TVN24Siemoniak: poza samym faktem przekazania sprzętu, jest to bardzo ważny sygnał, że Zachód nie odpuszcza, NATO nie odpuszcza

Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji. Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła podjętą przez rząd w Tokio decyzję o dalszym dostosowywaniu sankcji wobec Moskwy do sankcji podjętych przez UE i jej sojuszników - poinformowała Komisja Europejska.

Japonia zaostrzy sankcje wobec Rosji w reakcji na czwartkową falę rosyjskich uderzeń rakietowych w Ukrainę, dodając kolejne towary do listy zakazanych do eksportu do Rosji i zamrażając aktywa rosyjskich przedstawicieli władz i podmiotów gospodarczych. Rosja dokonała tego dnia ataków na terytorium całej Ukrainy, w których zginęło co najmniej 11 osób, po tym, jak Niemcy i Stany Zjednoczone obiecały przekazać Kijowowi czołgi, które mogą pomóc w walce z rosyjską ofensywą.

Komisja Europejska komentuje

"Japonia wzmacnia kontrolę eksportu wrażliwych technologii w ramach bezprecedensowych, skoordynowanych globalnych wysiłków na rzecz zapewnienia skuteczności sankcji wobec Rosji. UE ściśle współpracuje z partnerami międzynarodowymi, w tym z Japonią, aby pozbawić Rosję wrażliwych technologii, które mogą zostać wykorzystane do napędzania nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę lub do wspierania rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego" - wskazała Komisja Europejska.

"Nasze sankcje ograniczyły możliwość eksportu do Rosji towarów podwójnego zastosowania, poważnie ograniczając dostęp Rosji do szerokiej gamy zaawansowanych technologii, w tym dronów, oprogramowania do urządzeń szyfrujących, półprzewodników i chemikaliów używanych do produkcji broni i systemów wojskowych" - dodała Bruksela.

Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji

Japonia doda do obowiązującej obecnie listy sankcji 36 osób i 52 organizacje. "W świetle sytuacji wokół Ukrainy oraz w celu wsparcia międzynarodowych wysiłków na rzecz zapewnienia pokoju Japonia wprowadzi zakazy eksportu zgodnie z linią przyjętą przez inne ważne państwa" - podano w oświadczeniu japońskiego ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu.

Japonia zakaże od 3 lutego wysyłania towarów, które mogłyby zostać wykorzystane do zwiększenia rosyjskich zdolności wojskowych. Są to m.in. takie produkty, jak armatki wodne, półprzewodniki, szczepionki, materiały wybuchowe i roboty - przekazało ministerstwo.

Tokio zamrozi ponadto aktywa producenta samolotów JSC Irkut Corp, producenta pocisków ziemia-powietrze MMZ Avangard, aktywa wiceministra obrony Michaiła Mizincewa i ministra sprawiedliwości Konstantina Czujczenki, a także 14 osób powiązanych z próbą aneksji przez Rosję części południowo-wschodniej Ukrainy.

Decyzja o nowych sankcjach przyszła w czasie, gdy rząd premiera Fumio Kishidy stara się wywrzeć większą presję na Rosję, a Japonia przewodniczy G7, grupie siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym - napisała agencja Kyodo. Odkąd Rosja dokonała inwazji na Ukrainę prawie rok temu, Tokio nakłada sankcje gospodarcze na Moskwę na równi z krajami zachodnimi - dodała agencja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości