Ze świata

Włosi opuszczają kraj za pracą. Wybierają inne kraje w Europie

Ze świata

Wenecja protestuje przeciw wyludnianiu miasta
wideo 2/6

Ponad pół miliona osób wyjechało z Włoch za pracą od początku obecnego kryzysu w 2008 roku - te dane znalazły się w ogłoszonym w środę raporcie, który przygotował instytut monitorujący sytuację na rynku pracy.

W sprawozdaniu zaprezentowanym w Rzymie podano, że 509 tys. Włochów wykreśliło się z rejestru mieszkańców, by przenieść się za granicę, gdzie znaleźli zatrudnienie. Połowa z nich przeniosła się do Niemiec, na drugim miejscu jako cel emigracji zarobkowej wskazano Wielką Brytanię, a na trzecim - Francję.

Wyjazd za pracą

W raporcie przytoczono dane z 2015 roku, gdy stałe zameldowanie w Niemczech otrzymało 20 tysięcy obywateli włoskich; 19 tysięcy osób dostało meldunek w Wielkiej Brytanii. W przypadku tego drugiego kraju - jak podkreślono - notuje się mocną tendencję wzrostową. Dane te nie uwzględniają tych, którzy przenosząc się za granicę, nie wypisali się formalnie z rejestrów Urzędu Stanu Cywilnego. Z Włoch wyjeżdżają przede wszystkim młodzi ludzie, w związku z bezrobociem, które w ich kategorii wiekowej sięga 40 procent.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock