TVN24 Biznes | Ze świata

W Wielkiej Brytanii spełnia się "najgorszy scenariusz". Z powodu braku rzeźników zabito i wyrzucono tysiące świń

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Wojsko w Wielkiej Brytanii pomaga rozwozić paliwo
Wojsko w Wielkiej Brytanii pomaga rozwozić paliwoReuters
wideo 2/4
ReutersWojsko w Wielkiej Brytanii pomaga rozwozić paliwo

Wielka Brytania zmaga się z brakami pracowników, do którego przyczyniły się pandemia i brexit. Z powodu niewystarczającej liczby rzeźników już 6 tysięcy zdrowych, przeznaczonych do uboju świń zabito i wyrzucono w gospodarstwach rolnych w Anglii - poinformowało stowarzyszenie hodowców świń (NPA).

Lizzie Wilson z kierownictwa tej organizacji, reprezentującej większość hodowców świń w Wielkiej Brytanii, powiedziała stacji Sky News, że hodowcy są "zdruzgotani" i spełnia się "najgorszy scenariusz". Na początku zeszłego tygodnia NPA informowało, że wie o 600 przypadkach zabicia i wyrzucenia zdrowych zwierząt.

Wielka Brytania. Brexit i pandemia przyczyniły się do wyjazdu pracowników

Wilson mówiła, że świnie zostały "zastrzelone i zabrane do utylizacji, tusze zostaną spalone i niestety nie będą wykorzystywane do spożycia przez ludzi, są one dosłownie zmarnowane".

NPA wskazuje, że połączenie pandemii COVID-19 i brexitu przyczyniło się do wyjazdu wielu pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej pracowników rzeźni i zakładów przetwórstwa mięsnego, którzy stanowili istotną część zatrudnionych w tym sektorze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Rzeźnie nie są w stanie dokonywać uboju tylu świń, co zwykle, więc musiały zmniejszyć swoją przepustowość o około 25 procent w ciągu ostatnich 11 tygodni, co oznacza, że hodowcy nie mogą wysłać tych świń do ubojni i muszą je pomieścić w gospodarstwie. Hodowla świń jest ciągłym biznesem, który nie może być po prostu wyłączony. Hodowcy wdrożyli wszystkie plany awaryjne, znaleźli tymczasowe pomieszczenia dla świń, są one ścieśnione, zrobili wszystko, co możliwe, ale teraz jest coraz mniej opcji - mówiła Wilson.

Apel o wprowadzenie wiz

Wskazała, że im dłużej kryzys będzie trwał, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą się pojawiać informacje o kolejnych przypadkach zabijania i wyrzucania zdrowych zwierząt.

NPA kilkanaście dni temu ostrzegała, że w najgorszym przypadku zabitych może zostać nawet 150 tys. świń. Organizacja wzywa brytyjski rząd do wprowadzenia tymczasowych 12-miesięcznych wiz dla zagranicznych pracowników rzeźni i zakładów przetwórstwa mięsnego.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości