Ze świata

Osoby z wyższym wykształceniem przejmują rynek pracy. Co z pozostałymi?

Ze świata

shuterstock.comKlasa średnia na Węgrzech zmniejszyła się w latach 2001-2011 - wynika z ogłoszonego w czwartek badania krajowego biura statystycznego KSH

Klasa średnia na Węgrzech zmniejszyła się w latach 2001-2011 - wynika z ogłoszonego w czwartek badania krajowego biura statystycznego KSH. Zwiększyła się liczebność kadr najwyższego szczebla, a także pracowników niewykwalifikowanych.

Jak ocenił Akos Huszar z KSH, w ciągu dekady struktura społeczeństwa węgierskiego "uległa dalszej polaryzacji".

Wypychani

Wzrost zatrudnionych w poszczególnych sektorach jest odzwierciedleniem przemian ekonomicznych w społeczeństwie - powiedziała jedna z autorek badania Maria Zahonyi. Więcej osób zatrudnionych jest w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji, spadła zaś liczba pracowników w przemyśle, a także osób prowadzących działalność gospodarczą, szczególnie samozatrudnionych.

Wyższe wykształcenie ma coraz więcej osób, nawet tych wykonujących pracę, która nie wymaga wysokich kwalifikacji. Oznacza to, że pracownicy o niskich kwalifikacjach są coraz mocniej wypychani z rynku pracy.

W ciągu dekady dwukrotnie wzrosła wśród bezrobotnych liczba osób z wykształceniem uniwersyteckim. Ogółem w latach 2001-2011 nastąpił wzrost bezrobocia, zwłaszcza w grupie osób powyżej 50 lat.

Jak Orban zmienił Węgry - najważniejsze reformy
Jak Orban zmienił Węgry - najważniejsze reformyTVN24 Biznes i Świat | TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock.com

Pozostałe wiadomości