TVN24 Biznes | Ze świata

Węgry dogadały się z Gazpromem w sprawie dostaw gazu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Prezes UOKiK o karze nałożonej na Gazprom
Prezes UOKiK o karze nałożonej na GazpromUOKiK
wideo 2/5
UOKiKPrezes UOKiK o karze nałożonej na Gazprom

Porozumieliśmy się z Gazpromem i uzgodniliśmy szczegóły długoterminowego porozumienia dotyczące dostaw gazu na Węgry - przekazał szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto w zamieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu z Petersburga.

- Zawarte w 1995 roku długoterminowe porozumienie o kupnie gazu między Węgrami i Rosją właśnie teraz wygasa. Dlatego podjęto decyzję, że nasza ojczyzna w celu długoterminowego, stabilnego i przewidywalnego bezpieczeństwa dostaw energii zawrze z Rosją nowe długoterminowe porozumienie o kupnie gazu. Dzisiaj uzgodniliśmy wszystkie szczegóły i wszystkie kwestie dotyczące tego porozumienia – oznajmił Szijjarto po rozmowach z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Porozumienie Węgier z Gazpromem w sprawie dostaw gazu

Zaznaczył, że porozumienie opiewa na 10 plus 5 lat, co oznacza, że po 10 latach będzie zmniejszenie zakupionej ilości, która wynosi 4,5 mld m sześc. rocznie.

Tę ilość Gazprom dostarczy na Węgry dwoma szlakami: 3,5 mld m sześc. z południa, przez Serbię, a pozostałe 1,5 mld przez Austrię.

Szijjarto podkreślił, że uzgodniono również cenę, która – według jego słów - jest korzystniejsza niż ta, którą Węgry dotąd płaciły. Nie wymienił jednak jej wysokości.

Porozumienie ma zostać podpisane do końca września i na jego podstawie od 1 października ruszy transport gazu w kierunku Węgier.

Minister dodał, że z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego i suwerenności Węgier zapewnienie długoterminowej dostawy energii jest kwestią o zasadniczym znaczeniu, a nie tylko węgierskie, ale i europejskie tendencje wskazują na rosnącą rolę gazu.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Europolgaz

Pozostałe wiadomości