Węgry zaskakują. Pierwsza taka decyzja w regionie

Ze świata

ShutterstockNa Węgrzech zdecydowano się na niespodziewaną obniżkę stóp procentowych

Węgry to pierwsze państwo w regionie, które zdecydowało się wprowadzić ujemne stopy procentowe. To zaskakująca decyzja. Każdy z 12 ekonomistów zapytanych przez "The Wall Street Journal" o prognozy, spodziewał się, że tamtejszy bank centralny nie zmieni poziomu stóp.

Narodowy Bank Węgier we wtorek niespodziewanie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa została obniżona z 1,35 proc. do 1,20 proc. i było to pierwsze cięcie od 7 miesięcy.

O tym, jak duże zaskoczenie wywołała ta decyzja, świadczy chociażby ankieta prowadzona przez "Wall Street Journal". Każdy z 12 ekonomistów zapytanych przez gazetę o swoje prognozy przewidywał bowiem, że tamtejszy bank centralny nie zmieni poziomu stóp.

Wskaźnik ten jeszcze na początku ubiegłego roku wynosił 1,95 proc., zaś w sierpniu 2012 roku aż 7,0 proc.

Pierwszy kraj

Szczególną uwagę ekonomistów zwróciło jednak obniżenie stopy depozytowej z 0,1 do -0,05 proc. To bowiem pierwsza taka decyzja wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Do tej pory stopy depozytowe poniżej zera wprowadzały jedynie banki centralne Danii, Japonii, Szwajcarii oraz Szwecji. Ujemne stopy depozytowe w praktyce oznaczają, że banki komercyjne będą płacić za przechowywanie środków na jednodniowych lokatach w banku centralnym.

We wtorek z 2,1 proc. do 1,45 proc. została również obniżona stopa kredytu.

Nie koniec?

Wiele wskazuje jednak, że to nie koniec łagodzenia polityki monetarnej na Węgrzech. Jak zapowiedział bowiem w środę Marton Nagy, wiceprezes tamtejszego banku centralnego, cięcia "na pewno" będą miały swój drugi etap, "ale pytanie, czy będą potrzebne kolejne decyzje".

Oprócz cięć stóp węgierski bank centralny we wtorek obniżył również swoją prognozę inflacyjną na ten rok do 0,3 proc. z 1,7 proc. przewidywanego w grudniu ub.r.

Tymczasem celem Węgier jest inflacja na poziomie 3 proc. Powodem obniżki prognoz jest niska inflacja importowana, polityka Europejskiego Banku Centralnego oraz tania ropa.

Niespodziewana decyzja o cięciu stóp przełożyła się na krótkookresowe umocnienie forinta względem euro, dolara, a także złotego. Węgierska waluta o poranku zaczęła jednak ponownie się osłabiać.

10 marca EBC zdecydował się na obniżkę stóp:

EBC. Mario Draghi tnie stopyTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: The Wall Street Journal, MarketWatch

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock