Chińscy giganci z zakazem sprzedaży. "W celu ochrony Amerykanów"

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Waszyngton zakazał sprzedaży nowych urządzeń telekomunikacyjnych chińskich firm Huawei Technologies, ZTE i kilku innych. Amerykańska administracja uzasadniła to stwarzaniem "nieakceptowalnego ryzyka" dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) poinformowała, że przyjęła ostateczne zasady, które zakazują sprzedaży lub importu sprzętu wyprodukowanego przez, oprócz Huawei i ZTE, chińskiego producenta do monitoringu Dahua Technology, firmę monitoringu wideo Hangzhou Hikvision Digital Technology, a także firmę telekomunikacyjną Hytera Communications.

USA zakazały sprzedaży produktów firm z Chin

Według Reutersa ruch ten stanowi najnowszy zabieg Waszyngtonu skierowany przeciwko chińskim gigantom technologicznym w obliczu obaw, że Pekin może wykorzystać chińskie firmy do szpiegowania Amerykanów.

- Nowe zasady są ważną częścią naszych działań w celu ochrony Amerykanów przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa krajowego związanymi z telekomunikacją - podkreśliła przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel.

Reuters podał, że Huawei odmówił wyjaśnień na ten temat. ZTE, Dahua, Hikvision i Hytera nie odpowiedziały jeszcze na prośby o komentarz.

W czerwcu 2021 roku FCC poinformowała, że rozważa zakaz autoryzowania sprzedaży sprzętu produkowanego przez wyszczególnione chińskie firmy zagrażające bezpieczeństwu USA. W piątek poparli to wszyscy demokratyczni i republikańscy komisarze Federalnej Komisji Łączności.

Listę pięciu chińskich firm uznanych za zagrażające bezpieczeństwu krajowemu Stanów Zjednoczonych ustanowiono w marcu 2021 roku. Stało się w następstwie ustawy z 2019 roku podjętą w celu ochrony amerykańskich sieci komunikacyjnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości