Amerykański Senat przyjął w środę szeroki pakiet ustaw wspierających krajowy przemysł półprzewodników, którego celem jest wzmocnienie firm konkurujących z Chinami i złagodzenie utrzymujących się niedoborów uderzających w różne gałęzi przemysłu – od handlu samochodami po gry wideo.
Za przyjęciem ustawy zagłosowało 64 senatorów, a 33 było przeciw. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami przepisy zostaną zatwierdzone przez Izbę Reprezentantów, prezydent USA Joe Biden planuje je podpisać na początku przyszłego tygodnia.
Ustawa o chipach i nauce zapewnia około 52 miliardy dolarów subsydiów rządowych na produkcję półprzewodników w USA oraz ulgę podatkową na inwestycje dla zakładów produkujących chipy, której koszt łączny szacowany jest na 24 miliardy dolarów.
Władze chcą ponadto w ciągu pięciu lat przeznaczyć ponad 170 miliardów dolarów na pobudzenie amerykańskich badań naukowych, aby podnieść konkurencyjność wobec Chin. Kongres musiałby jeszcze uchwalić odrębne przepisy dotyczące środków na finansowanie tych inwestycji.
Kolejnym z rozwiązań ma być ulga podatkowa w wysokości 4 tysięcy dolarów na używane pojazdy elektryczne oraz nowe ulgi podatkowe o łącznej wartości około 10 miliardów dolarów i dotacje dla producentów bardziej ekologicznych samochodów o wartości do 20 miliardów dolarów. Ustawa przewiduje również przekazanie 3 miliardów dolarów na zakup niskoemisyjnych pojazdów dla amerykańskiej poczty.
Komentarze amerykańskich polityków
- Ta ustawa stworzy dobrze płatne miejsca pracy, poprawi łańcuchy dostaw, pomoże obniżyć koszty i będzie chronić interesy bezpieczeństwa narodowego Ameryki – powiedział lider senackiej większości Chuck Schumer.
Senator Mark Warner powiedział, że projekt ustawy pomoże sfinansować od 10 do 15 nowych fabryk półprzewodników. – Gdybyśmy tego nie zrobili, nie byłoby w tym kraju kolejnej amerykańskiej fabryki półprzewodników – ocenił.
Inni politycy zwrócili uwagę, że Chiny lobbowały przeciwko ustawie. – To zły dzień dla prezydenta Xi Jinpinga i chińskiej partii komunistycznej – stwierdził senator John Cornyn. – Uśpiony gigant, jakim jest Ameryka, w końcu się przebudził – dodał.
Ambasada Chin reaguje
Ambasada Chin w Waszyngtonie poinformowała, że Pekin "stanowczo się sprzeciwia" ustawie, która – jak twierdzi – jest "zakorzeniona w mentalności zimnowojennej i grze o sumie zerowej, sprzecznej ze wspólnym dążeniem ludzi ze wszystkich sektorów w Chinach i USA do wzmocnienia wymiany i współpracy".
Większość środków została przeznaczona na nowe fabryki, których budowa zajmie od dwóch do trzech lat. Senatorowie poinformowali, że normalnie nie poparliby dużych subsydiów dla prywatnych firm, ale zauważyli, że Chiny i Unia Europejska przyznają miliardowe zachęty. Wskazywali również na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.
- Przekonaliśmy się, że w tym jest prawdziwy problem – podkreśliła senator Maria Cantwell. – Kiedy stanęliśmy przed tym, co naprawdę stanowi zagrożenie dla konkurencyjności Stanów Zjednoczonych, odpowiedzieliśmy, chociaż byli ludzie, którzy w nas nie wierzyli – dodała.
Źródło: Reuters