TVN24 Biznes | Ze świata

"Całkowity fake news". Trump odpowiada na informacje o niepłaceniu podatków

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, CNN

Prezydent USA Donald Trump nazwał doniesienia "The New York Timesa" całkowicie nieprawdziwymi. Dziennik podał, że prezydent nie płacił federalnych podatków od dochodu w ciągu dziesięciu z ostatnich 15 lat.

"The New York Times" podał, powołując się na uzyskane dane z zeznań podatkowych Trumpa, że obecny prezydent nie płacił w wymienionych latach podatków, mimo że uzyskał w ciągu 15 lat do roku 2018 dochód w wysokości 434,9 miliona dolarów.

Zgodnie z informacjami gazety, w latach 2016-2017 prezydent zapłacił zaledwie po 750 dolarów podatku.

Według "NYT" Trump pomniejszał wysokość swych dochodów powołując się na straty, jakie miał ponieść ze swojej działalności biznesowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Donald Trump odpowiada

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu, prezydent określił twierdzenia dziennika jako "totalny fake news" i oświadczył, że wywiązywał się ze swoich zobowiązań podatkowych. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

- To jest fake news, całkowity fake news. To zmyślone, fałszywe informacje. Przerabialiśmy już tę historię, mogliście mi zadawać te same pytania cztery lata temu, kiedy był o to spór i mówiłem o tym. To całkowicie nieprawdziwe informacje - podkreślił Donald Trump.

- Płaciłem podatki i przekonacie się o tym, tak szybko jak skończy się audyt. Moje podatki są sprawdzane i to już od dłuższego czasu. Urząd podatkowy nie traktuje mnie dobrze - wskazał prezydent USA.

- Dużo zapłaciłem, także stanowych podatków dochodowych. Stan Nowy Jork pobiera dużo opłat i ja dużo pieniędzy zapłaciłem w tym stanie. Wszystko zostanie ujawnione, wszystko wyjdzie na jaw - zapewnił Trump.

Prawnik Donalda Trumpa, Alan Garten, oświadczył, że informacje dziennika wydają się "w większości, jeśli nie wszystkie, nieprawdziwe".

W oświadczeniu wysłanym do redakcji "The New York Times" Garten podkreślił, że "prezydent zapłacił dziesiątki milionów dolarów podatków rządowi federalnemu, w tym miliony w podatkach osobistych od czasu ogłoszenia swojej kandydatury na prezydenta w 2015 roku".

Z tej sytuacji na Twitterze zażartował przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

Wybory prezydenckie w USA

Agencja Associated Press zwróciła uwagę, że rewelacje "New York Timesa" pojawiły się w kluczowym momencie przed zapowiedzianą na wtorek pierwszą debatą Trumpa z jego demokratycznym rywalem do prezydentury Joe Bidenem.

Trump, jako pierwszy prezydent USA, zerwał ze standardową praktyką poprzednich lokatorów Białego Domu i konsekwentnie odmawia ujawnienia swoich zeznań podatkowych twierdząc, że są one przedmiotem audytu.

PAP/AFP

Autor:mb

Źródło: PAP, CNN

Pozostałe wiadomości