Były pracownik Twittera skazany na 3,5 roku więzienia za szpiegostwo

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, Reuters
Rijad śledzi osoby krytyczne wobec saudyjskiego reżimu nawet za granicą
Rijad śledzi osoby krytyczne wobec saudyjskiego reżimu nawet za granicą
Reuters Archive
Reuters ArchiveRijad śledzi osoby krytyczne wobec saudyjskiego reżimu nawet za granicą

Ahmad Abouammo w środę został skazany na 3,5 roku więzienia za szpiegostwo dla Arabii Saudyjskiej. Byłemu menedżerowi w Twitter Inc. udowodniono udostępnianie danych użytkowników serwisu, co potencjalnie narażało ich na prześladowania.

Ahmad Abouammo został uznany za winnego przez ławę przysięgłych w sierpniu br. po procesie w sądzie federalnym w San Francisco. Prokuratorzy domagali się wyroku w wysokości ponad 7 lat więzienia. Argumentowali, że chcą, aby wyrok był wystarczająco surowy w celu odstraszenia innych w branży od sprzedawania wrażliwych danych, które mogłyby narazić użytkowników.

Abouammo starał się znaleźć informacje o dwóch użytkownikach Twittera. Otrzymał za to kilka przelewów na łączną kwotę 100 tys. dolarów i zegarek wartości 42 tys. dolarów od saudyjskiego urzędnika - poinformował Reuters.

Linia obrony

Jak podała agencja, obrońcy Abouammo prosili federalnego sędziego okręgowego Edwarda Chena o wyrok, który ich klient mógłby odbywać w swym domu w Seattle. Uzasadniali to problemami zdrowotnymi mężczyzny, dotychczasową niekaralnością oraz problemami rodzinnymi, które go dotknęły podczas pracy w Twitterze w latach 2013-2015.

Zdaniem adwokatów Abouammo, jego działania wyglądały stosunkowo "marnie" w porównaniu ze szkodliwością czynów popełnionych przez innego, byłego już pracownika Twittera Alego Alzabaraha. Był on oskarżony o udostępnianie Arabii Saudyjskiej tysięcy kont na Twitterze i opuścił Stany Zjednoczone, zanim jeszcze został skazany.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości