Firma Elona Muska miała zabić półtora tysiąca zwierząt. Pracownicy mówią o presji

Źródło:
Reuters
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiem
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiemYT/Neuralink
wideo 2/3
Zaczipowana świnka Gertruda. Każde jej dotknięcie pyszczkiem opatrzono dodatkowo dźwiękiemYT/Neuralink

Departament Rolnictwa USA prowadzi dochodzenie przeciwko firmie Neuralink należącej do Elona Muska. Powodem jest śmierć co najmniej półtora tysiąca zwierząt w prowadzonych przez start-up badaniach. Pracownicy firmy mówią o presji wywieranej przez biznesmena, która miała doprowadzać do błędów w eksperymentach. "Nie działamy wystarczająco szybko. To doprowadza mnie do szału!" - ponaglał naukowców.

Do dokumentów w sprawie dotarła Agencja Reutera. Śledztwo przeciwko firmie miał w ostatnich miesiącach wszcząć generalny inspektor amerykańskiego Departamentu Rolnictwa na wniosek prokuratora federalnego. Według jednego ze źródeł, na które powołuje się Reuters, dochodzenie koncentruje się wokół naruszeń Animal Welfare Act, czyli prawa o dobrostanie zwierząt, w tym o sposobie ich traktowania przez naukowców podczas badań. 

ZOBACZ TEŻ: Elon Musk chce wszczepiać ludziom mikroczipy mózgowe już od przyszłego roku

Reuters: W eksperymentach zginęło 1500 zwierząt

Firma Neuralink Elona Muska prowadzi badania nad chipami, które mają usprawnić pracę ludzkiego mózgu i sprawić, że człowiek będzie mógł komunikować się z urządzeniami technicznymi, wydając im polecenia za pomocą myśli. Z pozycji komputera ma być natomiast możliwe "przeprogramowanie" mózgu, jeśli jest uszkodzony. Technologia ma być przeznaczona do zastosowań medycznych, takich jak leczenie poważnych urazów rdzenia kręgowego i zaburzeń neurologicznych. Miałaby przysłużyć się osobom sparaliżowanym, a w przyszłości - umożliwić "symbiozę" ludzkości z zaawansowaną sztuczną inteligencją (AI).

Zgodnie z dokumentami ze śledztwa, od 2018 roku w eksperymentach miało umrzeć około 1500 zwierząt, w tym ponad 280 owiec, świń i małp. Liczba ta jest jedynie przybliżona, bo Neuralink nie prowadzi dokładnych rejestrów dotyczących testowanych i zabijanych zwierząt. Wiadomo, że badano również szczury i myszy. 

Amerykańskie prawo nie reguluje, ile zwierząt może być wykorzystywanych przez firmy na potrzeby testów i daje naukowcom znaczną swobodę w określaniu, kiedy i jak będą one używane w eksperymentach. Według Reutersa firma Neuralink przeszła wszystkie kontrole przeprowadzane przez Departament Rolnictwa, a liczba zabitych zwierząt na tę chwilę nie oznacza, że naruszono prawo albo dobre praktyki badawcze. Zwierzęta są zabijane w eksperymentach na potrzeby wielu firm, które chcą rozwijać technologie związane z opieką zdrowotną. Jednak pracownicy, z którymi rozmawiała agencja, twierdzą, że w przypadku Neuralink liczba zabitych zwierząt była dużo większa niż rzeczywiście potrzebowano, co wynikało z oczekiwań Muska co do przyspieszenia badań. 

ZOBACZ TEŻ: Miliarder chce połączyć mózg z komputerem

Musk: nie działamy wystarczająco szybko, to doprowadza mnie do szału!

Biznesmen miał na przykład wysłać do pracowników artykuł o szwajcarskich naukowcach, którzy stworzyli implant, dzięki któremu sparaliżowany mężczyzna będzie mógł znowu chodzić. "Moglibyśmy umożliwić ludziom używanie własnych rąk i sprawić, że będą znowu chodzić!" - napisał, a dziesięć minut później dodał, że "nie działamy wystarczająco szybko. To doprowadza mnie do szału!". Miał też kilkukrotnie mówić pracownikom, aby wyobrażali sobie, że mają bombę przypiętą do głowy, aby sprawić, że będą pracować szybciej. 

Jak informuje Reuters, powołując się na rozmowy z ponad 20 osobami, które są lub były zatrudnione w firmie, w ostatnim czasie wśród pracowników Neuralink rosło niezadowolenie z powodu wykonywanych testów na zwierzętach, a presja Muska na przyspieszenie prac doprowadzała do częstszych nieudanych eksperymentów. Te z kolei musiały być powtarzane, co zwiększało liczbę testowanych i zabijanych zwierząt. Trzech pracowników wskazało, że błędy wynikały z braku odpowiedniego przygotowania.  

Pracownicy twierdzą też, że problemy z testowaniem budzą wątpliwości co do jakości dotychczas uzyskanych danych i mogą opóźnić przeprowadzanie testów na ludziach. Musk zapowiedział kilka dni temu, że chce je rozpocząć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. 

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce. - To dopiero początek - skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

CVC, właściciel sieci Żabka Polska, ogłosił zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie - poinformowała spółka w komunikacie.

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP