Ze świata

Merkel popędza Europę ws. umowy o wolnym handlu. Zanim USA dogadają się z Chinami?

Ze świata


Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za stworzeniem "ram politycznych" do podpisania umowy o wolnym handlu między UE a Stanami Zjednoczonymi (TTIP) jeszcze w tym roku. Stwierdziła też, że to ważne w kontekście tempa rozmów USA z regionem Pacyfiku.

- W Niemczech stwierdziliśmy, że chcemy już w tym roku stworzyć ramy polityczne do tej umowy. Rada Europejska to poparła. Chcemy, by Komisji się to udało - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli szefowa niemieckiego rządu.

Będą kolejne negocjacje

Merkel podczas wizyty w Brukseli rozmawiała m.in. o tej sprawie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, a także unijnymi komisarzami. Negocjacje umowy o wolnym handlu między UE a USA prowadzi w imieniu państw członkowskich KE. Do tej pory odbyło się osiem rund rozmów. Kolejne dwie zaplanowano jeszcze przed wakacjami.

Porozumienie transpacyficzne

USA prowadzą jednocześnie negocjacje z państwami po drugiej stronie Pacyfiku, m.in. z Chinami. Transpacyficzne porozumienie postrzegane jest jako konkurencyjne wobec mającego przynieść korzyści USA i Europie TTIP.

Rewald: umowa TTIP podniesie konkurencyjność USA i Europy
Rewald: umowa TTIP podniesie konkurencyjność USA i Europy TVN24 BiS

Autor: mw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości