Ukraina walczy z korupcją przez internet. "Urzędnikom zależy na tym, by system zawiódł"

Ze świata


Na Ukrainie zaczął działać w czwartek internetowy system deklaracji dochodów, którego celem jest walka z korupcją wśród urzędników. Władze w Kijowie mają nadzieję, że w ten sposób uda im się odblokować środki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Jednak twórca systemu i organizacje pozarządowe twierdzą, że niewystarczająca wola polityczna może pogrzebać projekt - pisze agencja Reutera.

Już raz się nie udało

Do pierwszej próby uruchomienia systemu, dzięki któremu udostępnione zostaną informacje o dochodach i majątkach urzędników państwowych, doszło w połowie sierpnia. Nie powiodła się ona z powodu problemów z bezpieczeństwem, co wywołało niezadowolenie organizacji walczących z korupcją. Od października ubiegłego roku wypłaty z wartego 17,5 mld dolarów programu pomocowego MFW dla Ukrainy są wstrzymywane z powodu niewystarczających postępów we wdrażaniu reform. Władze w Kijowie liczą na to, że dzięki programowi e-deklaracji uda się odblokowywać kolejną transzę pomocy wartą ok. 1 mld dolarów. System działa od północy. Na razie nie było awarii - powiedziała rzeczniczka Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU).

Chcą, by system zawiódł?

Szef firmy Miranda, producenta oprogramowania, Jurij Nowikow twierdzi, że nie ma technicznych przeszkód, z powodu których system miałby tym razem zawieść. Była to odpowiedź na zarzuty, że źle napisane oprogramowanie przyczyniło się do sierpniowego fiaska. Według Nowikowa sporej grupie urzędników zależy na tym, by system zawiódł.

Ukraiński oddział organizacji antykorupcyjnej Transparency International (TI) z zadowoleniem przyjął czwartkowe doniesienia, ostrzegając jednocześnie przed ryzykiem, że system okaże się nieskuteczny.

- Mamy nadzieję że prezydent (Petro Poroszenko) nie pozwoli, aby system e-deklaracji został zdyskredytowany poprzez wprowadzenie poprawek do przepisów antykorupcyjnych - powiedział Reuterowi analityk TI Ołeksandr Kalitenko.

Kluczowe narzędzie

Tymczasem szef organizacji Centrum Przeciwdziałania Korupcji Witalij Szabunin oświadczył, że deputowani z całego spektrum politycznego już wypracowali sposób, dzięki któremu urzędnicy mogliby unikać bycia pociągniętym do odpowiedzialności za nielegalnie zdobyty majątek, zadeklarowany w systemie. Zarówno prezydent Poroszenko jak i premier Wołodymyr Hrojsman wielokrotnie chwalili system jako kluczowe narzędzie w walce z korupcją. MFW nie poinformował, kiedy jego Rada Wykonawcza spotka się, aby omówić przegląd programu pomocowego dla Ukrainy. Zniesienie wiz do Unii Europejskiej dla Ukraińców także zależy od sukcesów w wyeliminowywaniu łapówkarstwa

Autor: tol/gry / Źródło: PAP