Trump wystąpił do Kongresu o pożyczkę dla Portoryko

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatAmerykanie mają swoją Grecję. Portoryko stało się niewypłacalne

Prezydent Donald Trump wystąpił we wtorek do Kongresu o 4,9 mld dol. pożyczki dla rządu Portoryko w ramach pomocy dla tego stowarzyszonego z USA terytorium borykającego się ze zniszczeniami spowodowanymi przez huragan Maria i głębokim kryzysem finansowym.

O taką pomoc wystąpił w końcu września gubernator Portoryko Ricardo Rossello uzasadniając jej potrzebę brakiem funduszy. Podkreślił, że rząd nie może liczyć na liczące się dochody w najbliższej przyszłości.

Ogromne długi

Ocenia się, że zadłużenie Portoryko wynosi obecnie prawie 72 mld dolarów. Sytuacja była już bardzo trudna jeszcze przed najsilniejszym od 90 lat huraganem Maria, który trzy tygodnie temu zniszczył sieć energetyczną kraju i inną infrastrukturę oraz zrównał z ziemią dziesiątki tysięcy domów. W maju rząd Portoryko ogłosił oficjalnie niewypłacalność. Źródła w Waszyngtonie podkreślają, że pożyczka o która wystąpił Trump będzie mogła być użyta do sfinansowania najpilniejszych potrzeb, takich jak wypłaty wynagrodzeń, czy emerytur. Nie będzie mogła być natomiast przeznaczona na obsługę zadłużenia.

Autor: tol / Źródło: PAP