Komisja Europejska od połowy marca zakaże używanie chińskiej aplikacji do udostępniania krótkich filmów wideo TikTok na telefonach służbowych swoich pracowników. Powodem tej decyzji jest cyberbezpieczeństwo. W grudniu amerykański Senat przegłosował prawo zabraniające korzystania z chińskiej aplikacji na urządzeniach rządowych.
KE odmówiła podania dalszych szczegółów na temat tego, czy doszło do jakichś incydentów z udziałem TikToka mających wpływ na jej decyzję. Komisja zasłania się wewnętrznymi kwestiami bezpieczeństwa. TikTok - cytowany przez agencję Reutera - przekazał, że jest rozczarowany decyzją Komisji, uznając ją za "błędną i opartą na fundamentalnych nieporozumieniach". - Skontaktowaliśmy się z Komisją, aby wyjaśnić sprawę i wyjaśnić, w jaki sposób chronimy dane 125 milionów ludzi w całej UE, którzy co miesiąc odwiedzają TikTok - powiedział rzecznik.
TikTok zakazany w USA
W grudniu 2022 roku TikTok został uznany przez amerykańską Izbę Reprezentatow "za wysoce ryzykowną w związku z dużą liczbą problemow bepzieczeństwa". Wszyscy członkowie Izby otrzymali zalecenie usunięcia aplikacji ze swoich urządzeń, zaś pracownicy zostali poproszenie o jej odinstalowanie. Pobieranie jest zakazane.
W tym samym miesiącu Senat przegłosował zakaz instalowania chińskiej aplikacji na telefonach przez pracowników szczebla federalnego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock