Rosnące ceny gazu i prądu. Unijni przywódcy uzgodnili plan działania

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Dyskusja o praworządności podczas szczytu w Brukseli
Dyskusja o praworządności podczas szczytu w BrukseliTVN24
wideo 2/10
TVN24Dyskusja o praworządności podczas szczytu w Brukseli

Podczas szczytu Rady Europejskiej w Bruskeli szefowie państw uzgodnili konkluzje w kwestii cen energii. Unijni przywódcy chcą, by Komisja Europejska zbadała działanie rynku gazu i prądu oraz unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).

"Rada Europejska zwraca się do Komisji Europejskiej o zbadanie funkcjonowania rynku gazu i energii elektrycznej, jak również unijnego rynku ETS. (...) Następnie, Komisja oceni, czy pewne zachowania handlowe wymagają działań regulacyjnych" - czytamy we fragmencie konkluzji ze szczytu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ceny energii w Unii Europejskiej

Oprócz tego uczestnicy szczytu wezwali państwa członkowskie i KE do podjęcia działań, które przyniosą ulgę gospodarstwom domowym najbardziej zagrożonym wzrostem cen energii oraz europejskim przedsiębiorstwom, z uwzględnieniem sytuacji w każdym z państw członkowskich.

System i rynek energetyczny W Unii Europejskiej

Unijni przywódcy chcą również, by Komisja i Rada UE opracowały szereg środków, które przyczynią się do zagwarantowania w średnim okresie przystępnych cen energii dla europejskich konsumentów i firm, wzmocnią odporność systemu i rynku energetycznego, zagwarantują bezpieczeństwo dostaw i będą wspierać transformację energetyczną.

Wzrost cen energii. Propozycje Komisji Europejskiej

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała zapewnienie wsparcia dla konsumentów i przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wzrostem cen w postaci specjalnych bonów lub częściowego opłacania rachunków, co mogłoby być finansowane ze środków pochodzących z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

Wśród innych proponowanych rozwiązań było: tymczasowe odroczenie płatności rachunków, wprowadzenie zabezpieczeń dla uniknięcia odcięcia od sieci, tymczasowe, ukierunkowane obniżki stawek podatkowych dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji, zapewnienie pomocy przedsiębiorstwom lub branżom zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości